Krzysztof Varga Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Trociny, Ebook | Krzysztof Varga

    "Najnowsza powieść Krzysztofa Vargi to brawurowy pamflet na współczesność. Razem z głównym bohaterem, pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, możemy popastwić się nad wszystkim, co na co dzień doprowadza nas do szału - pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną młodzieżą w kawiarniach. Piotr sączy jad nienawiści i bezlitośnie obnaża słabostki i śmieszności współczesnego Polaka. Tworzy pełnokrwiste i przeraźliwie wierne portrety toksycznych r...

    Promocja
    okładka Gulasz z turula, Ebook | Krzysztof Varga

    "Krzysztof jest Polakiem, Varga jest Węgrem. Razem wpowadzają nas w mity i realia madziarskich dziejów, oprowadzają po zaułkach oraz promenadach Budapesztu, zagłębiają się w zrozumienie sumienia i pomników Węgrów, a także ich nostalgii. Bolesny dla Madziarów, fascynujący dla Polaków, esej Krzysztofa Vargi o traumach i bohaterstwach tak bliskiego, a przecież ciągle mało znanego nam narodu jest jednak drogą do zrozumienia Węgrów, których kochamy - nie znając! Gorąco polecam, ...

    Promocja
    okładka Sonnenberg, Ebook | Krzysztof Varga

    András żyje siłą bezwładu. Od lat trwa w skomplikowanym związku z Ágnes, praca naukowa nad historią literatury austriackiej już dawno przestała go interesować, próbuje napisać wiekopomną powieść, ale nie potrafi wymyślić nawet pierwszego zdania. Z kumplami nad szprycerem toczy więc niekończące się dyskusje o życiu i sporcie, chadza do teatru albo na demonstracje, choć robi to wyłącznie dla Ágnes, i zapamiętale kataloguje przykłady dawnej wielkości Węgier i dawnych ich klęsk...

    Promocja
    okładka Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim, Ebook | Krzysztof Varga

    Pierwsza biografia Mistrza. Na początku słów kilka, dlaczego Edmund Niziurski wielkim pisarzem był. Potem galeria rabusiów, złoczyńców, oszustów, których lubimy, a nawet kochamy. A także zacne grono gogów. Później historia życia pisarza, którego fenomenalne książki ukształtowały całe pokolenia dorosłych dziś ludzi. Wielka uczta czytelnicza! Co takiego było w pisarstwie autora Sposobu na Alcybiadesa, że jego historie, rozgrywające się w zgrzebnej Polsce, tak bardzo przemów...

    Promocja
    okładka Dziennik hipopotama, Ebook | Krzysztof Varga

    „Wychowany w cieniu traum narodowych, przygnieciony szantażem emocjonalnym, że mam się nieustannie utożsamiać, przeżywać, współodczuwać, identyfikować ze swoim krajem, coraz bardziej zmęczony byłem Polską i jej histerycznością, emocjonalnym rozwibrowaniem, deficytem trwałości. Nic tu nie mogło się zakorzenić i wrosnąć na dekady, stulecia. Nawet jak już zaborcy, okupanci, najeźdźcy nie rozwalają wszystkiego, to demolują moi rodacy, ponieważ wyłącznie zaniechanie bądź de...

    Promocja
    okładka Czardasz z mangalicą, Ebook | Krzysztof Varga

    Polacy kochają Węgrów, choć właściwie nie bardzo wiedzą dlaczego. Krzysztof Varga, w którego żyłach płynie półwęgierska, półpolska krew, doskonale więc nadaje się do tego, by ów fenomen zgłębić. "Czardasz z mangalicą" to ballada o podróży sentymentalnej, która dla czytelnika ma wartość antropologicznych badań terenowych. To także znakomita zachęta do poznania specyficznej mieszanki narodowo-kulinarnej, do zajrzenia w bogracze, w których bulgoczą halászlé czy gulyásleves prz...

Krzysztof Varga Ebooki

Krzysztof Varga urodził się w 1968 roku. To polski pisarz, krytyk literacki, dziennikarz i miłośnik Węgier. Varga jest synem Polki i Węgra. Varga jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez blisko trzydzieści lat współpracował z redakcją „Gazety Wyborczej”. Od 2020 roku jest stałym felietonistą „Newsweeka”. Jest autorem dziewiętnastu książek – zbiorów opowiadań i esejów, powieści, reportaży oraz wspomnień. Krzysztof Varga jest również autorem tekstów. Napisał m.in. większość tekstów na dwie płyty zespołu Dr Misio.

Varga debiutował w 1992 roku książką „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. Kolejne trzy jego książki – „Chłopaki nie płaczą”, „Bildungsroman” i „Śmiertelność” ukazywały się kolejno w 1996, 1997 i 1998 roku. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike otrzymał w 2002 roku za powieść „Tequila”. Drugi raz do Nike nominowany był w 2008 roku za „Nagrobek z lastryko”.

Trylogia węgierska Krzysztofa Vargi

Trzy książki Krzysztofa Vargi ukazały się w kultowej serii „Sulina” Wydawnictwa Czarne. Pierwszą z nich jest wydany w 20008 roku „Gulasz z turula”. To niecodzienna i wyjątkowa opowieść pół-Polaka, pół-Węgra, który wprowadza czytelników w świat mitów i realiów madziarskich dziejów. Varga zabiera czytelników do zaułków i promenad Budapesztu, opowiada o pomnikach i sumieniach Węgrów oraz ich nostalgii. Pisarz przekazuje klucz do zrozumienia Węgrów, których kochamy, tylko nie wiemy, dlaczego. Nie brakuje tu opisów wyśmienitych restauracji i klimatycznych winiarni i knajp.

W 2014 roku ukazała się druga „sulinowa” książka Vargi – „Czardasz z mangalicą”. W książce Varga kontynuuje swoją opowieść o Węgrzech. Zachęca do poznania specyficznej mieszanki narodowo-kulinarnej i zajrzenia do węgierskiej kuchni, w której znajdują się bogracze z bulgoczą halászlé czy gulyásleves przyprawione nostalgią i tęsknotą za utraconą wielkością.

W 2016 roku ukazała się książka „Langosz w jurcie” domykająca „węgierską trylogię” Vargi wydawaną pod szyldem „Suliny”. Biorąc pod uwagę dwie pasje Krzysztofa Vargi – kuchnię i Węgry – nie powinien dziwić fakt, że autor porównał kształt kraju do langosza. Pisarz wpadł na prosty pomysł: objechać Węgry wzdłuż granic, czyli symbolicznie objeść go jak langosza, rozpoczynając od najbardziej chrupiących krawędzi. Varga odwiedza przeróżne miejsca, mniej i bardziej znane, nie szczędząc przy okazji niezwykłych ciekawostek i anegdot o odwiedzanych regionach i spotkanych ludziach. Pisarz zabiera czytelników w podróż po węgierskich prowincjach, jeżdżąc wzdłuż współczesnej granicy kraju. Udowadnia jednak, że w rzeczywistości granice przebiegają zupełnie inaczej, niż jest to narysowane na mapach.

W 2010 roku ukazała się kolejna powieść Krzysztofa Vargi pt. „Aleja niepodległości”. Bohaterem książki jest życiowy nieudacznik, sfrustrowany artysta, który samotnie spędza wieczory przez ekranem komputera z butelką alkoholu w ręku. Na dodatek zbliża się magiczna „czterdziestka”. Dla bohatera nie jest to jednak żaden sygnał ostrzegawczy, że warto coś w swoim życiu zmienić.

W 2012 roku ukazała się książka „Polska mistrzem Polski”. To zbiór przeszło siedemdziesięciu felietonów Vargi o kinie, literaturze, polityce i Polsce, które ukazywały się na łamach „Gazety Wyborczej”.

W 2015 roku ukazała się „Masakra” – powieść drogi: drogi przez miasto i drogi przez mękę. Bohaterem książki jest Stefan Kołtun, wiecznie pijany bądź na kacu wokalista rockowy. Czytelnik poznaje Stefana wraz z uruchomieniem się syren alarmowych. Bohater rusza przez rozgrzaną niewyobrażalnym upałem stolicę w poszukiwaniu znajomych i przyjaciół, którzy będą skłonni pożyczyć mu kasę. Na swojej drodze spotyka archetypiczne postaci – Prezesa, Poetę, Docenta, Lucjana, Wątrobę i Wiedźmę. Stefan prowadzi z nimi burzliwe dyskusje, starając się między kolejnymi baniami rozwiązać trapiące go problemy egzystencjalne.

W 2017 roku ukazała się kolejna powieść Vargi pt. „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”. To zbiór sarkastycznych opowiadań. W krótkich utworach autor, w charakterystycznym dla siebie stylu, pod dużą dawką ironii i humoru, ukrywa esencję, którą chce przekazać czytelnikom.

Przeciwwagą dla krótkiej formy z „Egzorcyzmów księdza Wojciecha” jest blisko pięćsetstronicowa powieść „Sonnenberg”, która miała swoją premierę w 2018 roku. Głównym bohaterem jest András, który próbuje napisać wielką powieść, ale nie może wymyślić nawet pierwszego zdania. Praca naukowa przestała go interesować, jego związek jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać, a najwięcej czasu zajmuje mu przesiadywanie z kumplami w knajpach. Drugim bohaterem książki jest Budapeszt, ukochane miasto Krzysztofa Vargi.

Najnowszą książką Krzysztofa Vargi jest wydany w 2020 „Dziennik hipopotama”. To autorefleksyjna opowieść, w której Varga rozlicza się ze swoim życiem i twórczością. To także książka o rozerwaniu. Z jednej strony autor za wszelką cenę oddałby wiele za to, by być Portugalczykiem, Niemcem, czy Francuzem. Z drugiej zaś, wszystko co osiągnął zawdzięcza temu, że urodził się w określonym czasie i miejscu – w Polsce.

Krzysztof Varga w antologiach

Krzysztof Varga jest również autorem opowiadań, które znalazły się w różnego rodzaju antologiach. W 2018 roku Wydawnictwo Czarne opublikowało równolegle dwa krótkie zbiory opowiadań – „O psach” i „O kotach”, autorstwa pisarzy związanych z wydawnictwem. Opowiadanie Krzysztofa Vargi wszedł w skład tego pierwszego. Oprócz niego swoje opowieści o psach stworzyli Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska , Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak i Andrzej Stasiuk.

W 2020 roku ukazał się zbiór opowiadań pt. „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Vargi, swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Krzysztofa Vargi na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Krzysztofa Vargi we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Gulasz z turula”, „Czardasz z mangalicą”, „Langosz w jurcie”, „Dziennik hipopotama”, „Trociny”, „Sonnenberg”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”, „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”, „Masakra”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.