Majówkowy Maraton Czytelniczy

Lucyna Olejniczak Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lucyna Olejniczak Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Lucyna Olejniczak to polska powieściopisarka, znana przede wszystkim jako twórczyni książek z cyklu „Kobiety z ulicy Grodzkiej. Autorka urodziła się w Krakowie i ciągle jest tym miastem zafascynowana. Obecnie jest na emeryturze, wcześniej jednak pracowała jako laborantka medyczna. Olejniczak była związana między innymi z Uniwersytetem Jagiellońskim i jego Katedrą Farmakologii. W młodości często wyjeżdżała z przyczyn zarobkowych, pracowała w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Teraz, na emeryturze, Olejniczak podróżuje już tylko dla przyjemności, a do tego pisze na cały etat.

Twórczość Lucyny Olejniczak

Lucyna Olejniczak zadebiutowała w 2007 roku książką „Wypadek na ulicy Starowiślnej” wydaną przez Wydawnictwo Replika. Do jej napisania zainspirowała autorkę historia jej pradziadka, który ucierpiał podczas wypadku wozu strażackiego. Opowieść ta dzieje się w dwóch różnych krakowskich światach, współczesnym i z roku 1900. Główna bohaterka, Lucyna, znajduje notkę o swoim pradziadku, który był sierżantem krakowskiej straży ogniowej. Od tego momentu jej życie przewraca się do góry nogami. Kobieta zaczyna wgryzać się w rodzinną tajemnicę i szukać swojego przodka. Śledztwo przynosi jednak jeszcze więcej niespodzianek, niż można byłoby się spodziewać. Lekka i pełna historycznego klimatu książka Lucyny Olejniczak czeka na Was na Woblink. Podobnie zresztą jak inne pozycje autorstwa tej pisarki, takie jak „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”, „Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca” czy „Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo”. Czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

„Kobiety z ulicy Grodzkiej” Lucyny Olejniczak

Najbardziej znaną serią powieści Lucyny Olejniczak pozostają „Kobiety z ulicy Grodzkiej” wydane nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Na cykl składają się: „Hanka”, „Wiktoria”, „Matylda, „Weronika”, „Emilia” oraz „Aleksandra”. Wszystkie opowiadają dzieje „przeklętej” rodziny krakowskiego aptekarza, Franciszka Bernata. To historie o klątwie, trudnych rodzinnych relacjach, ale także o wybaczeniu i życiowej sile. Chociażby Wiktoria to nieślubna córka aptekarza oraz młodej służącej, Hanki, która przychodzi na świat w piwnicy pod apteką w roku 1890. Ojciec konsekwentnie pozbywa się swoich potomków i potomkiń z nieprawego łoża, wydaje się więc, że mała od początku jest skazana na śmierć. Jednak staje się inaczej. Tego samego dnia żona Franciszka, Klementyna, także rodzi córeczkę, ta niestety jednak zaraz umiera. Akuszerka podmienia noworodki, ratując tym samym życie małej Wiktorii. Wyczerpana porodem Hanka przeklina aptekarza i jego potomnych, w tym niestety także własne dziecko, co do którego nie wiedziała, że przeżyło – i umiera. Aptekarz marzy o synu, któremu mógłby przekazać dziedzictwo – córki go nie interesują. Dalsze losy rodziny Bernatów, toczące się w cieniu rzuconej w XIX wieku przez Hankę klątwy, zajmują karty kolejnych tomów książek Lucyny Olejniczak. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki, audiobooki oraz książki papierowe.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.