Lucyna Olejniczak Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lucyna Olejniczak Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Lucyna Olejniczak to polska powieściopisarka, znana przede wszystkim jako twórczyni książek z cyklu „Kobiety z ulicy Grodzkiej. Autorka urodziła się w Krakowie i ciągle jest tym miastem zafascynowana. Obecnie jest na emeryturze, wcześniej jednak pracowała jako laborantka medyczna. Olejniczak była związana między innymi z Uniwersytetem Jagiellońskim i jego Katedrą Farmakologii. W młodości często wyjeżdżała z przyczyn zarobkowych, pracowała w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Teraz, na emeryturze, Olejniczak podróżuje już tylko dla przyjemności, a do tego pisze na cały etat.

Twórczość Lucyny Olejniczak

Lucyna Olejniczak zadebiutowała w 2007 roku książką „Wypadek na ulicy Starowiślnej” wydaną przez Wydawnictwo Replika. Do jej napisania zainspirowała autorkę historia jej pradziadka, który ucierpiał podczas wypadku wozu strażackiego. Opowieść ta dzieje się w dwóch różnych krakowskich światach, współczesnym i z roku 1900. Główna bohaterka, Lucyna, znajduje notkę o swoim pradziadku, który był sierżantem krakowskiej straży ogniowej. Od tego momentu jej życie przewraca się do góry nogami. Kobieta zaczyna wgryzać się w rodzinną tajemnicę i szukać swojego przodka. Śledztwo przynosi jednak jeszcze więcej niespodzianek, niż można byłoby się spodziewać. Lekka i pełna historycznego klimatu książka Lucyny Olejniczak czeka na Was na Woblink. Podobnie zresztą jak inne pozycje autorstwa tej pisarki, takie jak „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”, „Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca” czy „Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo”. Czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

„Kobiety z ulicy Grodzkiej” Lucyny Olejniczak

Najbardziej znaną serią powieści Lucyny Olejniczak pozostają „Kobiety z ulicy Grodzkiej” wydane nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Na cykl składają się: „Hanka”, „Wiktoria”, „Matylda, „Weronika”, „Emilia” oraz „Aleksandra”. Wszystkie opowiadają dzieje „przeklętej” rodziny krakowskiego aptekarza, Franciszka Bernata. To historie o klątwie, trudnych rodzinnych relacjach, ale także o wybaczeniu i życiowej sile. Chociażby Wiktoria to nieślubna córka aptekarza oraz młodej służącej, Hanki, która przychodzi na świat w piwnicy pod apteką w roku 1890. Ojciec konsekwentnie pozbywa się swoich potomków i potomkiń z nieprawego łoża, wydaje się więc, że mała od początku jest skazana na śmierć. Jednak staje się inaczej. Tego samego dnia żona Franciszka, Klementyna, także rodzi córeczkę, ta niestety jednak zaraz umiera. Akuszerka podmienia noworodki, ratując tym samym życie małej Wiktorii. Wyczerpana porodem Hanka przeklina aptekarza i jego potomnych, w tym niestety także własne dziecko, co do którego nie wiedziała, że przeżyło – i umiera. Aptekarz marzy o synu, któremu mógłby przekazać dziedzictwo – córki go nie interesują. Dalsze losy rodziny Bernatów, toczące się w cieniu rzuconej w XIX wieku przez Hankę klątwy, zajmują karty kolejnych tomów książek Lucyny Olejniczak. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki, audiobooki oraz książki papierowe.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.