Łukasz Lamża II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Łukasz Lamża II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Łukasz Lamża jest dziennikarzem naukowym, doktorem filozofii , pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”, popularyzatorem nauki, a także autorem książek i artykułów popularnonaukowych. Opublikował między innymi takie tytuły jak „Światy równoległe”, „Wszechświat krok po kroku” i „Co dzieje się w świecie kwantów?”. Lamża jest także twórcą publikowanego na stronie YouTube kanale Copernicus Center for Interdisciplinary Studies programu „Czytamy Naturę”. Specjalizuje się przede wszystkim w kosmologii, astrofizyce, filozofii nauki oraz filozofii przyrody, a także powiązaniami tych dyscyplin z pozostałymi gałęziami nauk. Łukasz Lamża był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne” za artykuły prasowe dotyczące medycyny alternatywnej oraz pseudonauki.

Książki Łukasza Lamży

Łukasz Lamża jest autorem wielu artykułów oraz sześciu książek naukowych i popularnonaukowych. Pierwsza z nich, zatytułowana „Przekrój przez Wszechświat. Od galaktyk po cząstki elementarne, z krótkim przystankiem na oku mrówki”, ukazała się w 2014 roku. Na jej kartach autor pokazuje, jak wygląda wszechświat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu czy galaktyki. Przybliża jego różne skale przestrzenne, a także opisuje fascynujące zjawiska np. wielkie kosmiczne eksplozje. W kolejnej publikacji, „Granice kosmosu – granice kosmologii” (2015), Łukasz Lamża pisze o kosmosie i kosmologii w sposób jednocześnie precyzyjny i przystępny. Wyjaśnia, jaki jest związek między pierwszymi ułamkami sekund Wszechświata a człowiekiem. Odpowiada również na pytania o to, czy można racjonalnie opisać Wszechświat oraz czy nauka może mówić o czymś niemożliwym do zaobserwowania. Trzecią książką Lamży jest „Początek świata jako kres rozumu” (2016) wydaną w ramach serii „Piąty wymiar”. Tytuł poświęcony jest próbie udzielenia odpowiedzi na pytanie o możliwości nauki przy próbie odpowiedzenia za jej pomocą na najogólniejsze pytania kosmologiczne. Z kolei w „Wszechświecie krok po kroku” z 2017 roku dziennikarz naukowy w przystępny sposób przedstawia czytelnikom historię Wszechświata – od skali kosmicznej aż po świat żywych istot. Przedostatnią publikacją Łukasza Lamży jest tytuł „Co się dzieje w świecie kwantów?”, który powstał we współpracy z Marcinem Łobejko. Książka stanowi świetne wprowadzenie w świat fizyki kwantowej, gdyż przedstawia głębokie i pełne świeżości spojrzenie na kwantowy świat.

Wszystkie pięć powyższych tytułów ukazało się pod szyldem Wydawnictwa Copernicus Center Press.

Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze

Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze” to najnowsza książka Łukasza Lamży. Tym razem dziennikarz naukowy prowadzi czytelników przez krainę pełną szarlatanerii, pseudonauki oraz teorii spiskowych. Rozległa wiedza, dociekliwość, próba zrozumienia oponentów i zmierzenia się z najgorętszymi zagadnieniami przez autora pozwalają na poznanie naukowej, obiektywnej prawdy. Za „Światy równoległe” Łukasz Lamża został wyróżniony Złotą Różą, czyli nagrodą przyznawana przez Festiwal Nauki za najlepszą książkę popularnonaukową. Książka została wydana na początku 2020 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Książki Łukasza Lamży w formie ebooka, audiobooka i papierowej w księgarni Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Łukasza Lamży – „Początek świata jako kres rozumu”, „Granice kosmosu – granice kosmologii” w formie ebooka, „Przekrój przez wszechświat”, „Wszechświat krok po kroku”, „Co się dzieje w świecie kwantów?” w formie ebooka i papierowej, a także „Światy równoległe”, które są u nas dostępne w każdej formie: ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).