Maciej Płaza Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Golem, Książka | Maciej Płaza

    Wywodzący się z żydowskich tradycji golem, mający postać człowieka, lecz pozbawiony duszy, od wieków rozpala wyobraźnię. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze. Maciej Płaza przywołał jego postać, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. Wszystko to, łącznie z legendarną postacią, nabiera nowego życia pod pió...

    Promocja
    okładka Skoruń, Książka | Maciej Płaza

    Siedem opowieści o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem, i o olśnieniach, jakie przynosi inicjacja. Ma niewiele lat i opinię lenia, łobuza, nicponia. Jak to mówią w jego wiosce: skorunia. Mieszka na uboczu, gdzieś na Sandomierszczyźnie, nad Wisłą, która czasem niebezpiecznie podchodzi pod wały, z ojcem sadownikiem, konstruktorem, ateuszem, buntownikiem nie wiadomo przeciw komu, i matką, żywą świętą. Są lata osiemd...

    Promocja
    okładka Robinson w Bolechowie, Książka | Maciej Płaza

    Nowa powieść Macieja Płazy, laureata nagrody Kościelskich i Nagrody Gdynia, najgłośniejszego debiutanta ostatnich lat Robinson w Bolechowie opowiada rodzinną historię rozpoczynającą się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Bolechowski hrabia, właściciel pałacu i kolekcji dzieł sztuki, skrzętnie ukrywa bezcenne skarby, by nie dostały się w ręce okupanta. Kiedy hrabia zginie z rąk hitlerowca, strażnikiem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik… Główny bohater Robert, ceniony ...

Maciej Płaza Książki

Maciej Płaza urodził się w 1976 roku. To polski tłumacz, pisarz, publicysta, wykładowca akademicki. Jest autorem trzech powieści („Skoruń”, „Robinson w Bolechowie”, „Golem”) oraz monografii poświęconej twórczości Stanisława Lema („O poznaniu w twórczości Stanisława Lema”). Płaza ma na swoim koncie tłumaczenia wielu ważnych dzień anglojęzycznych pisarzy. Jest miłośnikiem i znawcą literatury grozy, tłumaczył między innymi Mary Shelley („Frankenstein czyli Współczesny Prometeusz”) i H.P. Lovecrafta („Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”, „Przyszła na Sarnath zagłada: opowieści niesamowite i fantastyczne”). Ponadto tłumaczył Frederica Jamesona, Jenny Diski, Kennetha Grahame'a, Marjorie Perloff i Arthura Machena.

Życiorys i kariera literacka Macieja Płazy

Maciej Płaza jest doktorem nauk humanistycznych. Pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Naukowo zajmuje się teorią literatury oraz związkami literatury z filozofią. Za swoją pracę translatorską został wyróżniony nagrodą „Literatury na świecie”. W kategorii „Nowa twarz” otrzymał wyróżnienie za przekład opowiadań H.P. Lovecrafta pt. „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”. Ponadto nominowany był do Nagrody za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego.

Płaza publikował swoje teksty w takich czasopismach jak „Miesięcznik ZNAK”, „Literatura na Świecie”, „Pamiętnik „Akcent”, „Kresy”. Płaza jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Otrzymał między innymi Nagrodę Literacką Gdynia, Nagrodę im. Fundacji Kościelskich, Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Ponadto nominowany był do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Skoruń

W 2015 roku ukazał się debiut prozatorski Płazy pt. „Skoruń”. „Skoruń” to zbiór siedmiu opowiadań przedstawiających przygody wiejskiego chłopaka. Każde z nich koncentruje się na jednym dramatycznym wydarzeniu z jego życia. Płaza pisze o ziemi, rzece, naturze, dorastaniu, inicjacji i tęsknocie za tym, co już minęło.

Za tom opowiadań „Skoruń” Maciej Płaza otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia, Nagrodę im. Fundacji Kościelskich oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike, Śląskiego Wawrzynu Literackiego i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Robinson w Bolechowie

W 2017 roku ukazała się druga prozatorska książka Macieja Płazy pt. „Robinson w Bolechowie”. To rodzinna opowieść, która rozpoczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Płaza po raz kolejny zwraca się ku prowincji, konkretnie ku Bolechowicom. Lokalny hrabia, kolekcjoner sztuki i właściciel wielkiego pałacu za wszelką cenę chce ukryć swoje bezcenne okazy, by nie trafiły w ręce okupantów. Niestety hrabia ginie z rąk hitlerowca. Wówczas strażnikiem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik. Głównym bohaterem książki jest znany malarz Robert, który postanawia wrócić do Bolechowa po wielu latach nieobecności. Mężczyzna wspomina najlepsze lata spędzone w Bolechowie. Bohater odkrywa tajemnice ze swojego życia, a przedwojenne i powojenne losy Bolechowa odsłaniają losy dwóch rodzin – Roberta oraz miejscowego kamieniarza. Za powieść „Robinson w Bolechowie” Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus.

Golem

W 2021 roku ukazała się trzecia książka prozatorska Płazy pt. „Golem”. To efekt fascynacji autora mityczną postacią tytułowego Golema, postaci z wierzeń i mitów chasydzkich. Golem to stworzenie mające postać człowieka, ale pozbawione duszy. Golem od wieków inspiruje pisarzy na całym świecie, pojawił się w wielu współczesnych powieściach. Nie tylko u Płazy, ale również u Umberto Eco („Cmentarz w Pradze”) i Marka Krajewskiego („Mock. Golem”). Maciej Płaza wykorzystał żydowskie wierzenia do tego, by wciągnąć czytelnika w świat podolskiego sztetla z początku XX wieku. W tej na pozór obyczajowej historii przewijają się wątki kabalistyczne i mesjańskie. Płaza zestawił ze sobą obraz żydowskiej kultury i obyczajów ze światem duchowym wypełnionym żydowską mistyką i tajemnicą.

Książki Macieja Płazy na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Macieja Płazy we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.