Magdalena Zawadzka Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Córka fortuny, Audiobook | Isabel Allende

    Ile człowiek jest w stanie zrobić dla miłości? Jak wiele może dla niej poświęcić? Chile, połowa XIX wieku. Przed drzwiami domu bogatej rodziny Sommersów zostaje znaleziona maleńka Eliza, niemowlę zawinięte w męską kamizelkę i włożone do skrzynki po marsylskim mydle. Zaskoczone tym rodzeństwo przygarnia jednak dziecko i tworzy dla niej dostatni, spokojny dom. Jednak życie Elizy nie będzie spokojne. Pełne będzie niebezpiecznych przygód, dramatycznych przeżyć i całkowitej odmia...

    Promocja
    okładka Dom duchów, Audiobook | Isabel Allende

    Jedna z najpiękniejszych historii o miłości. Jedna z najpiękniejszych historii rodzinnych. Pełna ciepła opowieść o rodzinie gwałtownego Estebana Trueby o pokoleniach kobiet, które go otaczały: siostrze Feruli, której miłość potrafiła zadusić, żonie Clarze, dla której kontakt z duchami był szarą rzeczywistością, córce Blance, która głęboko pokochała najmniej odpowiednią osobę, a także o tragicznie zmarłej Rosie, której niewinności świat nie mógł znieść i wnuczce Albie, która ...

    Promocja
    okładka Taka jestem i już, Audiobook | Magdalena Zawadzka

    Po doskonale przyjętej historii miłości i wspólnego życia z Gustawem Holoubkiem, Magdalena Zawadzka, znakomita polska aktorka postanowiła tym razem opowiedzieć o sobie. „Taka jestem i już” to audiobook będący zapisem felietonów i wspomnień Zawadzkiej. Nie zabrakło i tutaj opowieści o małżeństwie i wspólnych latach, jakie aktorka przeżyła z Holoubkiem, rodzinnych refleksji i anegdot z ich wspólnej zawodowej drogi. Ale w nowej publikacji wysłuchać możemy również opowieści dot...

    Promocja
    okładka Kocie worki, Audiobook | Joanna Chmielewska

    Znakomita porcja humoru W powieści powraca Joanna i wszystkie sprawy, które zjednały Chmielewskiej wielu zwolenników. Akcja toczy się w Danii, u najbliższej, najważniejszej przyjaciółki powieściowej Joanny. Alicja jest ogarnięta pasją zbierania. Tytułowe kocie worki to paczuszki zawierające różne fanty pogubione przez ludzi w pociągach, a które kwartalnie koleje duńskie wystawiają na licytacje. Alicja przez lat kilkadziesiąt zgromadziła ich całą masę, części nawet nie zdążył...

Magdalena Zawadzka Audiobooki

Magdalena Zawadzka jest polską aktorką teatralną, filmową oraz telewizyjną. Popularność zdobyła przede wszystkim rolą Basi Wołodyjowskiej w „Panu Wołodyjowskim” oraz serialu „Przygody Pana Michała”. Później zagrała jeszcze w takich produkcjach jak „Mazepa”, „Noce i dnie” czy „Łabędzi śpiew”. Prywatnie od 1973 roku była żoną Gustawa Holoubka (zm. 2008 roku) oraz jest mamą reżysera i operatora Jana Holoubka. Magdalena Zawadzka jest autorką takich książek jak „Gustaw i ja” oraz „Taka jestem i już!”.

Początki kariery filmowej Magdaleny Zawadzkiej – Basia Wołodyjowska

Magdalena Zawadzka urodziła się 29 października 1944 roku w Filipowicach. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 1966 roku. Aktorsko zadebiutowała już w wieku lat 18. w filmie „Spotkanie w bajce” Jana Rybkowskiego. W roku swojej graduacji na PWST zagrała główną rolę w komedii „Pieczone gołąbki”, a chwilę później pojawiła się u boku Jerzego Turka w komedii muzycznej „Mocne uderzenie”. Niewątpliwą popularność przyniósł jej film „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana, gdzie zagrała Basię Wołodyjowską. Zawadzka chętnie osadzana była przede wszystkim w rolach komediowych, grywała zatolne, śmiałe, pozbawione kompleksów i beztroskie dziewczyny. Basia Wołodyjowska dała jej przestrzeń do pokazania swoich umiejętności i do dziś postać ta utożsamiana jest z Magdaleną Zawadzką. Za tę rolę aktorka otrzymała Złotą Maskę oraz tytuł „Gwiazdy Filmowego Sezonu”, a także najpopularniejszej polskiej aktorki roku 1970.

Magdalena Zawadzka w teatrze

Zaraz po otrzymaniu dyplomu PWST Magdalena Zawadzka została także zaangażowana do Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie występowała do roku 1982, a więc w jednym z najlepszych okresów dla tej sceny. Wśród ról Zawadzkiej z tego czasu warto wspomnieć zwłaszcza te zagrane w inscenizacjach Ludwika René, wśród nich Jadwigę w „Kronikach królewskich” Stanisława Wyspiańskiego czy tytułową „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza. W swojej karierze teatralnej Zawadzka zagrała wiele ról szekspirowskich, także w ramach Teatru Telewizji. Była między innym Kasią w „Poskromieniu złośnicy” (reż. Zygmunt Hübner), Ofelią w „Hamlecie” (reż. Gustaw Holoubek), Heleną we „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” (reż. Edward Dziewoński) czy Lady Makbet w „Makbecie” (reż. Andrzej Wajda). Później, po likwidacji Teatru Dramatycznego w okresie stanu wojennego, Magdalena Zawadzka przez kolejną dekadę była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Przeniosła się tam wraz z mężem Gustawem Holoubkiem. Od 1992 roku jest członkinią Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, gdzie zagrała na przykład Lisę w „Małych zbrodniach małżeńskich” Erica-Emmanuela Schmitta (reż. Marcin Sosnowski), gdzie jej partnera Gillesa zagrał Leonard Pietraszak.

Książki Magdaleny Zawadzkiej w księgarni internetowej Woblink

Magdalena Zawadzka tworzyła przez wiele lat artykuły dla magazynu „Kobieta i Styl”, traktując pisanie jako sposób na wytchnienie od aktorstwa. W 2011 roku ukazała się jej książka „Gustaw i ja” będąca historią wspólnego życiu Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka opowiedzianą już po śmierci tego wybitnego polskiego aktora. Zawadzka barwnie i z humorem opisuje trzydzieści lat ich aktorskiego związku. „Gustaw i ja” wzbogacona jest także niepublikowanymi dotąd zdjęciami oraz dokumentami rodzinnymi. To dzieło znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebooka.

Z kolei 2014 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się autobiograficzna książka Magdaleny Zawadzkiej zatytułowana „Taka jestem i już!”. To wspomnienia i felietony aktorki pełne humoru i lekkości, niestroniące jednak przy tym od głębokich przemyśleń. „Taka jestem i już!” opowiada o dorosłości Zawadzkiej i jej dojrzałym życiu, w tym okresach trudnych, jak żałoba po Gustawie Holoubku czy rodzicach. Jest tu jednak także wiele chwil radości, chociażby tych związanych z dorosłym już synem Janem. Pełna rodzinnych anegdot i ciepła „Taka jestem i już!” Magdaleny Zawadzkiej czeka na Was na Woblink jako książka papierowa lub audiobook, w którym lektorką jest sama autorka. Oprócz „Gustaw i ja” oraz „Taka jestem i już!” znajdziecie na Woblink także najnowszą pozycję autorstwa Magdaleny Zawadzkiej, czyli wydane w 2020 roku „Moje szczęśliwe wyspy”. Te i inne biograficzne książki ważnych postaci polskiej kultury czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.