Marek Krajewski II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marek Krajewski II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

ur. 4 września 1966 roku we Wrocławiu. Marek Krajewski jest pisarzem, autorem bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się przede wszystkim we Wrocławiu (Breslau) pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem cykli, których głównymi bohaterami są Eberhard Mock i Edward Popielski.

Filologia klasyczna

Marek Krajewski ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie doktoratu pracował w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej. Wykształcenie i zainteresowania Marka Krajewskiego mają bezpośrednie przełożenie na jego książki. Główni bohaterowie jego powieści, Eberhard Mock i Edward Popielski, podobnie jak autor mają wykształcenie filologiczne. Swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystują do rozwiązywania zawiłych zagadek kryminalnych.

Marek Krajewski jest wiernym wyznawcą stoicyzmu, co wielokrotnie podkreślał w wywiadach oraz w mediach społecznościowych, które bardzo systematycznie prowadzi. Na swoich profilach na Facebooku i Instagramie dzieli się z czytelnikami swoimi największymi pasjami – historią i filologią klasyczną, pracą nad swoimi powieściami oraz rozważaniami na temat dzieł swoich ulubionych stoików (głównie Marka Aureliusza i Seneki).

Eberhard Mock i Edward Popielski w książkach Marka Krajewskiego

W dwóch najważniejszych cyklach Krajewskiego występują śledczy Eberhard Mock i Edward Popielski. Co ciekawe pisarz stworzył też spin-off, w którym połączył ich losy. Mock i Popielski prowadzą wspólne śledztwo w książce pod tytułem „Głowa Minotaura”. Książki z Eberhardem Mockiem, funkcjonariuszem policji kryminalnej, rozgrywają się we Wrocławiu. Na cykl składa się dziesięć książek: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Głowa Minotaura”. W 2016 roku ukazał się pierwszy tom retrospektywnego cyklu pt. „Mock”, w którym czytelnicy mogą poznać pierwsze lata kariery tytułowego bohatera. W 2017 ukazał się drugi tom „Mock. Ludzkie zoo”, następnie „Mock. Pojedynek”, a w 2019 roku do księgarń trafił „Mock. Golem”. Kolejne tomy z cyklu o Eberhardzie Mocku to „Moloch” (2020) i „Diabeł stróż” (2021).

Edward Popielski jest bohaterem siedmiu powieści kryminalnych („Głowa Minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb”, „Arena szczurów”) i jednej powieści sensacyjnej („Dziewczyna o czterech palcach”). W większości ich akcja rozgrywa się we Lwowie w okresie międzywojennym. Popielski rozwiązuje sprawy seryjnych morderstw, porwań, oszustw i przekrętów, a wszystko to na tle zróżnicowanego kulturowo Lwowa, w którym kipi od napięć na tle religijnym i rasowym.

W 2020 roku ukazała się kolejna część serii z Edwardem Popielskim w roli głównej. Powieść zatytułowana „Pomocnik kata” to wartki i pełen dramatycznych wydarzeń kryminał szpiegowski. Rok później swoją premierę miało „Miasto szpiegów”, w którym „Łyssy” trafia na zlecenie swoich mocodawców do targanego wojną wywiadów Gdańska.

„Demonomachia” – pierwsza powieść grozy Marka Krajewskiego

Na swoim profilu na Facebooku Marek Krajewski podzielił się z czytelnikami informacją, że pod koniec lutego 2022 roku swoją premierę będzie miała jego pierwsza powieść grozy. Akcja powieści będzie rozgrywała się na przełomie XIX i XX wieku w podkrakowskim Podgórzu (obecnie to dzielnica Krakowa). Główny bohater, Stefan Zaborski, cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Wypowiada przez nie słowa, których wypowiedzieć nigdy nie chciał, rzuca klątwy na przypadkowych ludzi. Niespodziewanie zauważa, że jedna z klątw odnosi skutek. Dręczony wyrzutami sumienia chłopak zaczyna zgłębiać wiedze o egzorcyzmach i demonologii.

Powieść ukaże się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak, a jej wersję elektroniczną (ebook) znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Wyróżnienia przyznane Markowi Krajewskiemu

Na koncie Marka Krajewskiego znajduje się wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru – najważniejszą nagrodę przyznawaną za najlepszy kryminał roku. W 2005 roku otrzymał Paszport „Polityki”, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień kulturalnych w Polsce. Za swój wkład w rozwój kultury otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Książki Marka Krajewskiego wydane przez Wydawnictwo Znak w formie ebooków znajdziecie wyłącznie w księgarni internetowej Woblink.com. Ponadto na Woblinku możecie kupić książki papierowe oraz audiobooki Marka Krajewskiego.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).