Maria Kownacka Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maria Kownacka Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Maria Kownacka urodziła się w 1894 roku. To polska pisarka, tłumaczka, redaktorka, autorka słuchowisk radiowych, sztuk scenicznych i wielu znanych książek dla dzieci. Kownacka współpracowała z czasopismem „Płomyk”. Debiutowała na jego łamach w 1919 roku.

Życiorys Marii Kownackiej

Maria Kownacka bardzo wcześnie straciła matkę. Z powodów finansowych w 1912 roku dwudziestoletnia Maria zaczęła pracę jako nauczycielka. Przełomowym rokiem w jej karierze był rok 1919, kiedy przyszła autorka „Plastusiowego pamiętnika” poznała Helenę Radwanową, redaktorkę „Płomyka”, znanego pisma dla dzieci. Kownacka zaczęła pisać artykuły dla dzieci w czasopismach wydawanych przez Naszą Księgarnię. W 1939 roku pisarka kupiła grunt pod dom letniskowy w Łomiankach. Niestety wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej budowę nieruchomości. Kownacka wróciła do realizacji swojego pomysłu w 1958 roku. Wówczas powstał dom letniskowy o nazwie „Plastusiowo”, gdzie autorka tkała, tworzyła biżuterię, domowe przetwory, a także odpoczywała i obserwowała ptaki. Tam też tworzyła swoje ostatnie książki. Pisarka zmarła 27 lutego 1982 roku.

Twórczość Kownackiej

Pierwsza książka Kownackiej – „Bajowe bajeczki i świerszczykowe skrzypeczki, czyli o straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” ukazała się w 1935 roku. W tym samym roku swoją premierę miała książka „Deszczyk pada, słonko świeci”. W 1936 roku ukazała się najpopularniejsza książka Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Po raz pierwszy postać pojawiła się w 1931 roku w piśmie „Płomyczek”. Tytułowy Plastuś to ludzik ulepiony z plasteliny przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy. Narracja przedstawiona jest z punktu widzenia Plastusia, który opowiada o swoich przygodach. Większość z nich przeżywa ze swoimi przyjaciółmi, z którymi zamieszkuje piórnik Tosi – z ołówkiem, scyzorykiem, stalówkami i gumką „Myszką”. Na podstawie bajki w latach 80. powstał serial animowany wyreżyserowany przez Zofię Ołdak.

Łącznie o przygodach Plastusia ukazało się pięć książek – „Plastusiowy pamiętnik”, „Przygody Plastusia”, „Za żywopłotem”, „Plastusiowo” i „Misio i Plastuś”.

W tym samym roku Kownacka napisała „Kukuryku na ręczniku”. Kolejne książki pisarki to „O Jaśku, co się z Rokitą założył”, „Cztery mile za piec”, „Miała babuleńka kozła rogatego”, „Jak mysz pod miotłą”. W 1948 roku ukazała się książka „Kajtkowe przygody”. To obok „Plastusiowego pamiętnika” najbardziej znana bajka Kownackiej. To opowieść o przygodach bociana Kajtka, który nie może odlecieć do ciepłych krajów w wyniku złamania skrzydła. Ptak zostaje przygarnięty przez państwa Orczyków, przy których domu znajdował się gniazdo Kajtka. Historia została przedstawiona z perspektywy bociana, który opowiada o swoim życiu na polskiej wsi.

Pod koniec lat 40. XX wieku swoje premiery miały jeszcze takie bajki jak „O Rochu i jego grochu”, „Tajemnica uskrzydlonego serca”, „O Kasi, co gąski zgubiła”, „O Żaczku-Szkolaczku i o Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę, a ten drugi wcale”.

Na początku lat 50. ukazał się „Entliczek pentliczek”. To zbiór kultowych wierszyków i rymowanek, które zna każde dziecko w Polsce. Kolejnymi książkami Kownackiej były „Kwiatki Małgorzatki”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Szkoła nad obłokami”.

W latach 60. ukazało się sześć książek i zbiorów wierszy Kownackiej – „O Bidzie i złotych jabłkach”, „Orzeszek”, „Plastusiowo”, „Kamizela na niedzielę”, „W Świerszczykowie”, „Wesołe przedszkole”. Ostatnimi dwiema książkami polskiej autorki były „Teatrzyk supełków” i ostatnia część przygód Plastusia, „Za żywopłotem”.

Za swoją twórczość i zasługi Maria Kownacka była wielokrotnie wyróżniania. Otrzymała między innymi Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Uśmiechu, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Orle Pióro.

Książki Marii Kownackiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marii Kownackiej we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki Edukacja, Hobby

Jakie książki mogą wspierać młodzieżowe pasje?

Dzieciństwo i okres dojrzewania to wspaniały czas na rozwój zainteresowań i pasji. Właśnie wtedy tak często i chętnie próbujemy różnych rzeczy - jednego dnia uczęszczamy na kurs rysunku, a drugiego próbujemy zrozumieć, jak zbudować humanoidalnego robota. Wśród ebooków w kategorii zainteresowania i hobby znajdziecie wiele wspaniałych tytułów, które pomogą odkryć nową pasję i rozwinąć już wcześniej rozpoznane upodobania.

Książki dla początkujących (i nie tylko) rysowników

Zastanawiacie się, w jaki sposób narysować ulubione zwierzę, znaną osobę czy postać z gry albo mangi? Na Woblink czekają na Was poradniki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rysowników! Mateusz Jagielski przedstawia całą serię książek, które ułatwią Wam przełożenie swoich wyobrażeń na kartkę. “Kurs rysunku. Szkicownik. Zwierzęta”, “Kurs rysunku. Szkicownik. Dzikie zwierzęta”, “Kurs rysowania. Podstawowe techniki. Martwa natura”, “Kurs rysowania. Człowiek”, “Magiczna szkoła rysowania” czy “Szkoła rysowania. Demony” to tylko kilka z wielu propozycji tego autora przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Zapalonym rysownikom polecamy także dzieło Soni Leong “Manga. Podręcznik rysowania”. To książka o nowatorskim podejściu do tematu - połączenie tradycyjnego podręcznika z serią lekcji online. Dzięki temu z jednej strony zdobywacie wiedzę o podstawowych technikach, a z drugiej stosujecie ją w praktyce podążając za wskazówkami z filmów instruktażowych. Odkryjcie nieznane sobie wcześniej pokłady własnych umiejętności i ukryte talenty! 

Odkrywając nowe talenty

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, żeby samemu szyć swoje ubrania? Dzięki temu byłyby dokładnie takie, jak je sobie wymarzyliście! Krawiectwo to trudna sztuka, mamy jednak i na to sposób! Sięgnijcie po książki autorstwa Anny Maksymiuk-Szymańskiej - “Uszyj to! Modne dodatki i ubrania w 5 minut” czy “Modne szycie. Twoja kompletna garderoba”. Znajdziecie w nich podstawowe wzory ubrań i wiele praktycznych wskazówek, jak zacząć samodzielnie tworzyć wymarzone kreacje. A może przyglądaliście się kiedyś z podziwem dziełom powstającym na szydełku? Od czegoś trzeba zacząć - można na przykład od okryć dla zabawek. “Ubranka dla lalek. Szydełko. Zrób to sama. Moje hobby” Beaty Guzowskiej to ebook, który krok po kroku pokaże, jak dobrać włóczkę, jak wybrać odpowiedni ścieg, jak obrabiać stroje, a to wszystko uzupełnione o przejrzyste schematy i zdjęcia.

Na Woblink znajdziecie także coś dla siebie, jeśli uwielbiacie bawić się słowami i tworzyć własne historie. “Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem” to ebook Kelly Notaras, redaktorki z 25-letnim stażem, który pomoże Ci zrealizować marzenia o wydaniu swojej książki. Nie wiesz, jak zacząć? Czy Twoja historia jest ciekawa? Utknąłeś na jednej scenie i nie masz pojęcia, jak ruszyć dalej? Ta książka jest właśnie dla Ciebie! Na Woblink dostępna jest w formatach epub, mobi bądź pdf.

Najciekawsze ebooki hobbystyczne

Szachy to gra, która dla wielu pozostaje nie do końca zrozumiałą, lecz niewątpliwie pasjonującą rozgrywką. Kto z nas nie wciągnął się w kolejne partie rozgrywane chociażby w książce i serialu “Gambit królowej”? Aby poznać świat szachów od podstaw, warto sięgnąć po “Szachy. Mój pierwszy podręcznik”. Z jego pomocą zrozumiecie nie tylko podstawy, ale także nauczycie się sztuczek, które mogą zagwarantować Wam zwycięstwo!

Nie do końca wiecie, na co macie aktualnie ochotę i co podoba Wam się najbardziej? “Praktycznie wszystko” to poradnik idealny na takie sytuacje! Dowiecie się z niego różnych rzeczy - od tego, jak upiec pyszne ciasteczka, przez naukę cerowania skarpetek i przyszywania guzików po nadawanie sygnałów alfabetem Morse’a i rozpalanie ogniska bez użycia zapałek! A może bardziej ciągnie Was do aktywności manualnych? Wtedy zdecydowanie polecamy zajrzeć do ebooków wyżej wspomnianej Beaty Guzowskiej, takich jak “Druciki kreatywne. Zrób to sam”, “Zabawki z modeliny” czy “Zabawki z polaru”. Warto także zapoznać się z książkami Marceliny Grabowskiej-Piątek “50 origami dla dzieci” czy “100% papieru. Wycinanki – papier eko – origami – lampiony i witraże – paski – karton – papier mâché – quilling – papierowa wiklina”. Dzięki ebookom hobbystycznym dostępnym na Woblink młodzież w każdym wieku z łatwością odkryje i rozwinie swoje talenty oraz pasje!