Maria Kownacka Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maria Kownacka Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Maria Kownacka urodziła się w 1894 roku. To polska pisarka, tłumaczka, redaktorka, autorka słuchowisk radiowych, sztuk scenicznych i wielu znanych książek dla dzieci. Kownacka współpracowała z czasopismem „Płomyk”. Debiutowała na jego łamach w 1919 roku.

Życiorys Marii Kownackiej

Maria Kownacka bardzo wcześnie straciła matkę. Z powodów finansowych w 1912 roku dwudziestoletnia Maria zaczęła pracę jako nauczycielka. Przełomowym rokiem w jej karierze był rok 1919, kiedy przyszła autorka „Plastusiowego pamiętnika” poznała Helenę Radwanową, redaktorkę „Płomyka”, znanego pisma dla dzieci. Kownacka zaczęła pisać artykuły dla dzieci w czasopismach wydawanych przez Naszą Księgarnię. W 1939 roku pisarka kupiła grunt pod dom letniskowy w Łomiankach. Niestety wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej budowę nieruchomości. Kownacka wróciła do realizacji swojego pomysłu w 1958 roku. Wówczas powstał dom letniskowy o nazwie „Plastusiowo”, gdzie autorka tkała, tworzyła biżuterię, domowe przetwory, a także odpoczywała i obserwowała ptaki. Tam też tworzyła swoje ostatnie książki. Pisarka zmarła 27 lutego 1982 roku.

Twórczość Kownackiej

Pierwsza książka Kownackiej – „Bajowe bajeczki i świerszczykowe skrzypeczki, czyli o straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” ukazała się w 1935 roku. W tym samym roku swoją premierę miała książka „Deszczyk pada, słonko świeci”. W 1936 roku ukazała się najpopularniejsza książka Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Po raz pierwszy postać pojawiła się w 1931 roku w piśmie „Płomyczek”. Tytułowy Plastuś to ludzik ulepiony z plasteliny przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy. Narracja przedstawiona jest z punktu widzenia Plastusia, który opowiada o swoich przygodach. Większość z nich przeżywa ze swoimi przyjaciółmi, z którymi zamieszkuje piórnik Tosi – z ołówkiem, scyzorykiem, stalówkami i gumką „Myszką”. Na podstawie bajki w latach 80. powstał serial animowany wyreżyserowany przez Zofię Ołdak.

Łącznie o przygodach Plastusia ukazało się pięć książek – „Plastusiowy pamiętnik”, „Przygody Plastusia”, „Za żywopłotem”, „Plastusiowo” i „Misio i Plastuś”.

W tym samym roku Kownacka napisała „Kukuryku na ręczniku”. Kolejne książki pisarki to „O Jaśku, co się z Rokitą założył”, „Cztery mile za piec”, „Miała babuleńka kozła rogatego”, „Jak mysz pod miotłą”. W 1948 roku ukazała się książka „Kajtkowe przygody”. To obok „Plastusiowego pamiętnika” najbardziej znana bajka Kownackiej. To opowieść o przygodach bociana Kajtka, który nie może odlecieć do ciepłych krajów w wyniku złamania skrzydła. Ptak zostaje przygarnięty przez państwa Orczyków, przy których domu znajdował się gniazdo Kajtka. Historia została przedstawiona z perspektywy bociana, który opowiada o swoim życiu na polskiej wsi.

Pod koniec lat 40. XX wieku swoje premiery miały jeszcze takie bajki jak „O Rochu i jego grochu”, „Tajemnica uskrzydlonego serca”, „O Kasi, co gąski zgubiła”, „O Żaczku-Szkolaczku i o Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę, a ten drugi wcale”.

Na początku lat 50. ukazał się „Entliczek pentliczek”. To zbiór kultowych wierszyków i rymowanek, które zna każde dziecko w Polsce. Kolejnymi książkami Kownackiej były „Kwiatki Małgorzatki”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Szkoła nad obłokami”.

W latach 60. ukazało się sześć książek i zbiorów wierszy Kownackiej – „O Bidzie i złotych jabłkach”, „Orzeszek”, „Plastusiowo”, „Kamizela na niedzielę”, „W Świerszczykowie”, „Wesołe przedszkole”. Ostatnimi dwiema książkami polskiej autorki były „Teatrzyk supełków” i ostatnia część przygód Plastusia, „Za żywopłotem”.

Za swoją twórczość i zasługi Maria Kownacka była wielokrotnie wyróżniania. Otrzymała między innymi Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Uśmiechu, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Orle Pióro.

Książki Marii Kownackiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marii Kownackiej we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

W powieści obyczajowej spotkacie wzloty i upadki, miłość i rozpacz, radość i gniew, sukcesy i porażki... tak jak w prawdziwym życiu. Na Woblink znajdziecie historię dla każdego - zarówno romanse (jak dzieła Danielle Steel czy Julii Quinn z serii o Bridgertonach), jak i dzieła historyczne (jak sagi autorstwa Joanny Jax), powieści obyczajowe zagraniczne i polskie, a wśród nich zarówno wielowątkowe historie, jak i lekkie powieści idealne do przeczytania w jeden wieczór. Kategoria powieści obyczajowej pełna jest wyjątkowych tytułów - sprawdźcie sami!

O powieści obyczajowej słów kilka

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej, a książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów, ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Gatunek ten odznacza się także dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu.

Jakie są cechy powieści obyczajowej?

Jej podstawy ukształtowały się w pozytywizmie, epoce szczególnego zainteresowania codziennym życiem zwykłych ludzi i społeczności. Autorzy literatury obyczajowej starali się jak najwierniej przedstawić ówczesne realia. Cechami książki obyczajowej były więc przede wszystkim realizm oraz skupienie na ukazaniu problemów ekonomicznych, społecznych czy światopoglądowych. Rozwój powieści społeczno-obyczajowej uznaje się za jeden z najważniejszych etapów w historii rozwoju prozy. Współcześnie kategoria powieści obyczajowej wciąż skupia się przede wszystkim na dziełach wiernie odzwierciedlających realia życia bohaterów, jednak w dziełach z tego gatunku literatury znajdziemy także wiele innych ważnych wątków. Obok sięgających do rzeczywistego świata opisów pewnych grup społecznych, środowisk i poszczególnych ludzi znajdziemy tu także dzieła z pogranicza fikcji historycznej, romansu czy kryminału. Polecamy chociażby dzieła Charlotte Link, w tym jej sagę historyczną składającą się z tomów "Czas burz", "Dziki łubin" oraz "Niespokojne niebo". Ta bestsellerowa autorka powieści obyczajowych ma na swoim koncie wiele wartościowych dzieł - na Woblink czekają na Was chociażby jej audiobooki "Bez winy" czy "Poszukiwanie".

Co znajdziecie w kategorii powieść obyczajowa?

W kategorii „powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink znajdziecie takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili - powieść napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin - powieść dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie oraz o nadużycia wobec kobiet, a także poruszającą i inspirującą opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato”. „Na plaży Chesil” Iana McEwana jest z kolei złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.

Współczesne historie z gatunku powieści obyczajowej często skupiają się na silnych postaciach kobiecych - spotkacie je chociażby w "Pani Churchill" lub "Pani Einstein" Marie Benedict, a także w "Życiu Violette" Valerie Perrin czy u mistrza romantycznych historii Nicholasa Sparksa w powieści "Jedno życzenie". Wśród najlepszych książek obyczajowych wymienia się również tytuły autorstwa Jojo Moyes, takie jak "Ostatni list od kochanka", "Zakazany owoc" czy "Światło w środku nocy".

W polskiej literaturze obyczajowej dużą popularnością cieszy się między innymi Magdalena Witkiewicz. Większość jej dzieł to pełne humoru, lekkie powieści romantyczno-obyczajowe. Sięgnijcie chociażby po "Czereśnie zawsze muszą być dwie", "Moralność Pani Piontek" lub "Panny roztropne", które czekają na Was na Woblink także jako ebooki. Chętnie czytane polskie książki obyczajowe pisze także Agnieszka Lingas-Łoniewska (seria "Szukaj mnie wśród lawendy" lub autonomiczna powieść "Molly"). Warto zwrócić uwagę także na twórczość Idy Żmijewskiej i jej cykl powieści społeczno-obyczajowych "Warszawianka", w którym oprócz tomu pod tym samym tytułem znajdziecie także dzieła "Gdy zgasną światła" oraz "Od zmierzchu do świtu".

Miłośnikom współczesnych historii poruszających bliskie nam obecnie problemy polecamy na przykład "Nie jesteś sama, Meredith" Claire Alexander, empatyczną prozę o zmaganiach z własnymi lękami i traumami. Szukajcie ich na Woblink między innymi w formacie ebooka!

Popularni autorzy książek obyczajowych

Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów książek obyczajowych. Postaramy się jednak pomóc Wam wybrać spośród tej niezwykle przyjemnej mnogości tytułów! Może skusi Was "Miłość i inne obsesje" Liane Moriarty, znanej autorki dzieł "Wielkie kłamstewka" albo "Dziewięcioro nieznajomych"? To historia miłosna, którą czyta się jak thriller! A może nieco lżejsze w tonie polskie książki obyczajowe "Znachorka" Małgorzaty Starosty, "Domek nad potokiem" Katarzyny Michalak czy "Igrając z pokusą" Ewy Maciejczuk, opowieść o skomplikowanej relacji pomiędzy dwojgiem ludzi, których różni bardzo wiele, ale łączy biuro i potrzeba miłości.

Z kolei "Maybe Now. Maybe Not" Colleen Hoover to połączenie dwóch wyjątkowych historii, w ramach których pojawia się wiele pytań - czy miłość faktycznie zjawia się często tam, gdzie już nikt na nią nie czeka? Czy warto zaryzykować dla niej wszystko? I czy należy to zrobić właśnie teraz? Dla ludzi szukających w książkach wyciszenia (a wiemy, że jest nas tutaj sporo) polecamy "Kuchnię książek" Kim Jee Hye. Pewnego dnia życie Yujin zmienia się całkowicie, a dziewczyna postanawia zrezygnować z życia w wielkim mieście i założyć wyjątkową księgarnię - "Kuchnię książek". Kto z nas nie chciałby się w niej znaleźć? My na pewno! Zresztą sami sprawdźcie, jaka siła drzemie w literaturze, sięgając po te wyjątkowe historie obyczajowe w postaci książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf), które znajdziecie na Woblink!

Bestsellerowa powieść obyczajowa w księgarni Woblink

Bohaterowie powieści obyczajowych doświadczają emocji, które sami doskonale znamy z własnego życia - a równocześnie przecież tak często wydarza się w ich codzienności coś, co nam samym nigdy nie przyszłoby do głowy! To połączenie jest zasadniczo definicją powieści obyczajowej! Najlepsze książki obyczajowe, takie jak ebook "Tego ci nie powiedziałam" Kelly Rimmer, "Najważniejsze to przeżyć" Ałbeny Grabowskiej czy "Strażniczka spalonych książek" Brianny Labuskes ukazują codzienność bohaterów w niecodziennych sytuacjach. Joanna Balicka w swoim "Poemacie letniej tęsknoty" zderza losy dwójki bohaterów pochodzących z zupełnie innych światów, których rodzącemu się uczuciu zdecydowanie sprzeciwia się ich otoczenie. Z kolei "Zdejmij z nieba księżyc" Kristan Higgins to idealna propozycja dla wszystkich, którzy poszukują momentami trudnej i bolesnej, ale także pełnej wzruszeń i miłości historii ostatecznie podnoszącej na duchu i dającej nadzieję.

Gatunek powieści obyczajowej ma wiele do zaoferowania - skorzystajcie z naszych sugestii, by zanurzyć się w ten wyjątkowy świat! Wyjątkowe historie obyczajowe czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf).