Marlon James Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marlon James Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Marlon James urodził się w 1971 roku. To pierwszy w historii Jamajczyk, który otrzymał Nagrodę Bookera. Wyróżnienie otrzymał za swoją trzecią powieść pt. „Krótka historia siedmiu zabójstw”.

Marlon James urodził się w Kingston. Jego rodzice pracowali w policji – matka jako detektyw, zaś ojciec jako prawnik. James jest absolwentem University of the West Indies, gdzie studiował język i literaturę. W 2006 roku otrzymał dyplom z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Wilkes – prywatnej uczelni znajdującej się w Pensylwanii. Marlon James uczy języka angielskiego oraz prowadzi zajęcia z creative writing w Macalester College w Saint Paul.

Diabeł Urubu - wielokrotnie odrzucana debiutancka książka Marlona Jamesa

Marlon James debiutował w 2005 roku powieścią „John Crow's Devil”. Podobno wydawcy odrzucali ją aż 78 razy! Ostatecznie książka znalazła się w finale Los Angeles Times Book Prize. Powieść ukazała się w Polsce w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego pt. „Diabeł Urubu”.

Debiutancka książka Jamesa jest obrazoburcza, poetycka, pociągająca i odpychająca jednocześnie. Już w swojej pierwszej książce Jamajczyk udowodnił, że potrafi grać na uczuciach czytelników. „Diabeł Urubu” to powieść silnie nacechowana doświadczeniami pisarza z rodzinnej wyspy, w której autor opisuje mentalność jej mieszkańców. Akcja powieści rozpoczyna się w 1957 roku w niewielkiej wiosce Gibbeah. To miejsce zapomniane, pogrążone w biedzie. Mentalnym przywódcą lokalnej społeczności jest pastor Hector Blight, który jednak od wspierania wiernych, woli popijać rum z beczułki. Pewnego dnia nad wioską zaczynają krążyć czarne sępy, które następnie dewastują lokalny kościół. Niebawem pojawia się również Apostoł York – nieznany człowiek, który sam siebie nazywa „duchem odnowy” i zaczyna wprowadzać swoje zasady. Wokół niego zaczynają gromadzić się ludzie, chcący mu pomóc w „nawracaniu” pozostałych mieszkańców Gibbeah na „właściwą” ścieżkę. Pastor Blight staje przed arcytrudnym zadaniem – musi odzyskać zaufanie wiernych i wyrwać się z objęć nałogu.

Krótka historia siedmiu zabójstw

W 2015 roku za „Krótką historię siedmiu zabójstw” Marlon James otrzymał Nagrodę Bookera. Książka znalazła się również w zestawieniu 10 najważniejszych powieści roku wg „The New York Times”. Akcja powieści rozpoczyna się w 1976 roku na Jamajce. Siedmiu uzbrojonych mężczyzn szturmuje dom muzyka Boba Marley’a. Co prawda gwiazda reggae przeżyje, ale niedoszli mordercy nigdy nie zostaną zatrzymani. Ta historia to zaledwie punkt wyjścia w opowieści Marlona Jamesa. W tej przepełnionej brutalnością, surowością i wulgaryzmami opowieści, autor zabiera czytelników w świat korupcji i narkotyków. Bohaterami są tutaj dzieci slumsów, narkotykowi baronowie, dziennikarze, prostytutki oraz agenci tajnych służb wywiadowczych.

Księga nocnych kobiet

Księga nocnych kobiet” to druga powieść Marlona Jamesa, która otworzyła mu ścieżkę do wielkiej kariery. Wielu krytyków twierdzi, że to ona utorowała mu drogę do zdobycia Nagrody Bookera.

„Księga nocnych kobiet” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami książka o buncie, który wybuchł na jednej z plantacji czarnoskórych niewolnic na Jamajce. To również przepełniona brutalnością, wzruszająca opowieść o walce o wolność i własne prawa.

Bohaterka książki, Lilit, nie zna życia poza plantacją. Urodziła się już jako niewolnica. W żyłach dziewczyny płynie krew Kromanti, która nie pozwala jej zniewolić. Obecność magicznych mocy odkrywają u Lilit inne niewolnice. Patrzą z podziwem na dziewczynę, której zielone oczy są dowodem na posiadanie „rogatej duszy”. W zaciszu jednej z jaskiń przygotowują bunt przeciwko znienawidzonemu właścicielowi plantacji, nadzorcom i biczującym niewolników pomocnikom.

Czarny Lampart, Czerwony Wilk

Najnowsza powieść Marlona Jamesa pt. „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” ukazała się w 2019 roku ( w Polsce w marcu 2021 roku nakładem nowego imprintu Wydawnictwa Czarna Owca – Echa). „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” to pierwsza część „Trylogii wielkiej gwiazdy”. To powieść fantasy, w której James garściami czerpie z afrykańskiej mitologii i historii. Magazyny „The Wall Street Journal”, „TIME”, „Vogue” oraz „The Washington Post” umieściły ją na liście najlepszych książek 2019 roku. To historia o poszukiwaniu pewnego chłopca, który zaginął. Znalezienia go podejmuje się Tropiciel, którego sława sięga aż po trzynaście królestw. Choć zwykle działa solo, tym razem wyrusza na wyprawę z drużyną niezwykle oryginalnych towarzyszy – olbrzymem, wiedźmą oraz lampartem, który potrafi zmieniać kształt. Każdy z członków zespołu funkcjonuje na swój sposób, jednak tylko wspólnie będą w stanie stawić czoła wyzwaniom. Wkrótce wieść o poszukiwaniach chłopca zaczyna nieść się po całej okolicy – skala poszukiwań sugeruje, że nie może to być zwykłe dziecko. Na pierwszy rzut oka, fabuła powieści „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” mogłaby wydawać się infantylna. Nic bardziej mylnego – to przepełniona brutalnością i bezwzględnością, pełnokrwista opowieść, która wciśnie w fotel niejednego czytelnika.

Nagrody i wyróżnienia literackie Marlona Jamesa

Marlon James wielokrotnie wyróżniany był prestiżowymi nagrodami literackimi, a jego książki znajdowały się w wielu zestawieniach najlepszych książek roku. W 2009 roku za „Księgę nocnych kobiet” znalazł się w finale National Book Critics Cirle Award. Rok później otrzymał Dayton Literary Peace Prize oraz Minnesota Book Award. W 2013 roku Marlon James został uhonorowany Musgrave Medal przyznawanym przez Institute of Jamaica. W 2014 roku pisarz ponownie znalazł się w finale National Book Critics Cirlce Award za „Krótką historię siedmiu zabójstw”. Za tę powieść otrzymał również Anisfield-Wolf Book Award. Najważniejszym wyróżnieniem w karierze Jamajczyka jest Nagroda Bookera, którą otrzymał w 2015 roku za powieść „Krótka historia siedmiu zabójstw”. Najświeższym wyróżnieniem Marlona Jamesa jest Nagroda Locusa, którą otrzymał za powieść „Czarny Lampart, Czerwony Wilk”.

Książki Marlona Jamesa w formie ebooka oraz papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Źródło zdjęcia: wyborcza.pl, fot. Jeffrey Skemp

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).