Marzena Rogalska Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marzena Rogalska Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Czasem mamy pomysł na nasze życie i wydaje nam się, że jest to najlepszy pomysł, ale życie nam pokazuje coś innego.” - Marzena Rogalska

Marzena Rogalska jest kobietą wielu talentów. To nie tylko znana i lubiana polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, aktorka (także dubbingowa), ale również autorka i współautorka książek. Prywatnie związana z Adamem Kuną, wielbicielem sztuki i designu. Kocha rozmawiać z ludźmi i podróżować, gdyż są to dwie rzeczy, dzięki którym dużo się uczy.

Kariera akademicka Rogalskiej

Urodzona 13 kwietnia 1970 roku w Przasnyszu dziennikarka, dorastała w Chełmku, niewielkim mieście w województwie małopolskim. Po ukończeniu oświęcimskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego postanowiła zrealizować swoje marzenie i zostać aktorką śpiewającą. Niestety wszystkie z trzech podjętych przez nią prób dostania się do PWST w Krakowie zakończyły się fiaskiem. Rogalska jednak nie straciła ducha i z zaprzyjaźnionym kabaretem “Potem” występowała na Festiwalach Artystycznych Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu. Namówiona przez swoich przyjaciół z kabaretu, rozpoczęła studia na kierunku pedagogika kulturalno-oświatowa na WSP w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski). Przerwała je jednak zaledwie po roku, by móc występować w musicalu “Metro”. Dalsze studia postanowiła kontynuować w Krakowie (Uniwersytet Jagielloński).

Dziennikarka telewizyjno-radiowa

Kariera telewizyjna autorki rozpoczęła się w 1995 roku w Telewizji Kraków, gdzie zaproponowano jej funkcję pogodynki i prezenterki. Nie było to w smak kreatywnej duszy. Postanowiła wyjść z własną propozycją i poprowadzić wraz z dwójką znajomych program “Przepraszam, pomyłka”. Na jego planie spędziła 3 lata.

Od 1997 do 2002 roku Marzenę Rogalską można było usłyszeć w radiu RMF FM, gdzie prowadziła audycje: “Na językach”, “Weekend bez granic”, “Halo to ja” czy “Świąteczne Marzenie”. Pracowała także przy programach “Apteka Marzenie”, “Pałac Kultury” i “Słoneczny Patrol” (z Tomkiem Olbratowskim). Po zakończeniu współpracy z RMFem, rozpoczęła nowy rozdział w kultowym Radiu Kolor, prowadząc audycję o wdzięcznej nazwie “Zagraj swojej Marzenie”. Sześć lat później, w kwietniu 2008 roku, wraz z Witoldem Odrobiną poprowadzili poranny program Antyradia “kurANTY”, a już zaledwie kilka miesięcy później, w październiku, Rogalska rozpoczęła również współpracę z Radiem Złote Przeboje. Tam prowadziła audycje; “Między słowami”, “Rodzinne śniadanie”, “Co mi powiesz jak Cię złapię?!”, “Co nas kręci, co nas podnieca!”, “Fajne przez poufne!”, “Rogalska od kuchni”, gdzie dzieliła się ze słuchaczami nowinkami z życia gwiazd i trwającą do dziś piątkową audycję “Piątek jak marzenie”.

Prezenterka telewizyjna

Jako prezenterka telewizyjna Marzena Rogalska zaczęła się realizować już w 1995 roku, gdy w Telewizji Polskiej poprowadziła magazyn filmowy. Cztery lata później wraz z Piotrem Goćkiem współprowadziła program pt. “Do kina czy na film”. W latach 2004-2008 była gospodynią “Miasta kobiet”, popularnego talk-show wyprodukowanego przez TVN Style. W 2008 roku dziennikarka zadebiutowała na antenie TV Puls prowadząc program “Czy jesteś mądrzejszy od 5-klasisty?”. Od września 2009 roku mogliśmy ją spotkać głównie na antenie telewizyjnej Dwójki. Na początku jako prowadzącą poranny program TVP2 “Pytanie na śniadanie”, następnie gospodynię teleturnieju “Dzieciaki górą”, a w latach 2009-2011 jako kapitana drużyny w show “Kocham Cię, Polsko”. Prowadziła również programy “Przygarnij mnie” (2015), “Domy przyszłości”(2016), teleturniej “To był rok!”(2019), “Zacznij od nowa”(2021). Ostatni z tytułów okazał się dla niej proroczy gdyż po dwunastu latach współpracy z TVP2 postanowiła odejść ze stacji. Swoją decyzję ogłosiła na Facebooku w lutym.

Doświadczenia aktorskie i dubbingowe

Choć, jak wcześniej wspomniano, Marzenie Rogalskiej nie udało się dostać do upragnionej szkoły aktorskiej, nie poddała się i próbowała swoich sił w filmach i serialach jako amatorka. Mogliśmy zobaczyć ją w “Zakochanych”, polskiej komedii romantycznej w reżyserii Piotra Wereśniaka, “Testosteronie” czy w serialach “Magda M.”, “Niania” i “Barwy Szczęścia”. Obecnie jest związana z Teatrem Capitol, gdzie do objęcia roli w spektaklu “Czy to ty” zaprosiła ją Daria Widawska. Pomimo stresującego startu, któremu towarzyszyły ataki paniki, Rogalska z czasem, dzięki pomocy kolegów aktorów, nauczyła się traktować grę w teatrze jako dobrą zabawę.

Dziennikarka spełnia się również w roli aktorki dubbingowej w filmach, grach i serialach. Najczęściej użycza głosu postaciom z bajek i filmów dla dzieci i młodzieży. Do tej pory można ją było usłyszeć m.in. w “Harrym Potterze i Zakonie Feniksa” (Mafalda Hopkirk), “Fantastycznych zwierzętach i jak je znaleźć” (Madam Ya Zhou), “Happy Feet: Tupot małych stóp 2” (Ms. Viola), “Psach i kotach: Odwecie Kitty”, “Przygodach Sary Jane” (Carrie Metcalf), “Edku Debeściaku” (Panna Pusia), czy w grze “Neverwinter Nights 2” (Zhjaeve).

Niewielu wie, że Marzena Rogalska ma także talent wokalny - to właśnie ona zaśpiewała piosenkę “Supertwarz” na płycie “Code” Matta Kowalsky’ego. Ma również na koncie gościnny występ na płycie zespołu Raz Dwa Trzy. W 2005 roku pojawiła się w teledysku do piosenki “Prócz Ciebie Nic” duetu Kiljański i Kayah.

W ramach ciekawostki można wspomnieć, że w 2013 roku dziennikarka wystąpiła w kampanii reklamowej sieci sklepów Biedronka.

Marzena Rogalska to również autorka książek

Marzena Rogalska jest autorką sześciu powieści. Zadebiutowała w 2016 roku powieścią obyczajową “Wyprzedaż snów”, będącą jednocześnie pierwszą z trzech książek opowiadających historię Agaty. Główna bohaterka wraca do Krakowa po ośmiu latach nieobecności, załamana i zrozpaczona, niepewna tego, co czeka ją w rodzinnym mieście i czy ma jeszcze przyjaciół. Zaczyna układać życie od nowa.

Druga książka - “Gra w kolory” kontynuuje opowieść o wewnętrznym dojrzewaniu Agaty, która po bolesnej stracie, szuka swojego miejsca na Ziemi. Dziewczyna uczy się, że by być szczęśliwym, trzeba najpierw zrozumieć samego siebie, a uciekanie przed przeszłością niczego nie rozwiązuje.

Ostatnia część trylogii, “Druga miłość” przynosi nam optymistyczne wezwanie - nie należy rezygnować z miłości! Główna bohaterka, Agata, nareszcie uporała się ze swoją przeszłością. Nigdy nie układało się jej lepiej. Ma przyjaciół, prosperujący biznes i oddanych pracowników, a w domu czeka na nią ukochany… kot. Życie jednak, jak wiadomo, nie znosi przestoju. Co wydarzy się na wakacjach w Prowansji? Czy Agata odnajdzie upragnioną miłość?

Marzena Rogalska jest także jedną z autorek opowiadań wchodzących w skład wydanej przez wydawnictwo Filia książki “Lato w Pensjonacie pod Bukami”. Oprócz opowiadania Rogalskiej, znajdziemy tam także teksty Magdaleny Witkiewicz, Agnieszki Lis, Karoliny Wilczyńskiej, Agnieszki Krawczyk,Doroty Gąsiorowskiej, Joanny Szarańskiej, Magdaleny Majcher, Doroty Milli oraz Anny H. Niemczynow. Opowiadania przenoszą nas do starego pensjonatu w Bieszczadach, który prowadzi dystyngowana, starsza Pani Róża. To właśnie tu bohaterowie będą szukać nowej ścieżki w życiu, tu będą zakochiwać się i leczyć rany po różnych perypetiach życiowych. W tym właśnie miejscu czytelnicy mogą być świadkami magii.

Dziennikarka była również współautorką publikacji “Być kobietą biznesu”. Książka jest wartościowym kompendium zawierającym wiele praktycznych wskazówek dla kobiet, mających pomóc im w budowaniu swojego wizerunku oraz pozycji w firmie, doskonaleniu umiejętności kierowania i motywowania zespołu. W publikacji znajdziemy również sześć wywiadów z kobietami, które odniosły sukces w sferze biznesu, a które mogą być inspiracją dla tych, które wciąż szukają swojej drogi.

Cykl książek o Karli Linde

Marzena Rogalska jest także autorką wydanej nakładem Wydawnictwa Znak powieści “Czas tajemnic”(2021). To pierwsza część pełnej tajemnic sagi opowiadającej o perypetiach Karli Linde, młodziutkiej, ślicznej i błyskotliwej dziewczynki z dobrego domu, która wkracza na salony i w fascynujący, ale skomplikowany świat dorosłych. Przeżywa także swoją pierwszą miłość, o którą będzie musiała zawalczyć. W tym samym roku ukazała się kontynuacja losów Karli pt. „Kres czasów”. Dziewczyna po zdanej maturze może nareszcie spełnić swoje wielkie marzenie i ruszyć w świat. Trafia do Anglii, gdzie szybko przekonuje się, że wytworne dwory skrywają mroczne tajemnice, a arystokraci nie zawsze mają nieskazitelne charaktery. Dodatkowo ze świata dobiegają przerażające wieści. Czy wojenna zawierucha naprawdę nadciąga? Najnowszą powieścią z serii jest „Ostatnia nadzieja”. Beztroskie życie Karli kończy się razem z wybuchem wojny. Dziewczyna traci zarówno ukochanego ojca, jak i ojczyznę. Podejmuje pracę w szpitalu, a okrutny los nie daje jej ani chwili wytchnienia. Kiedy Karla sądzi, że nic dobrego nie może się jej już przydarzyć, otrzymuje niespodziewaną wiadomość...

Książki, ebooki oraz audiobooki autorstwa Marzeny Rogalskiej są dostępne do kupienia na Woblinku.

Źródło zdjęcia: wirtualnemedia.pl

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Czytanie powieści historycznych stało się w ostatnim czasie popularne na całym świecie niewątpliwie za sprawą serii powieści o rodzinie Bridgertonów Julii Quinn - co jednak przesądza o ich popularności?

W księgarni Woblink w tej kategorii znajdziecie powieści o wielkich władcach (jak słynna seria "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona), mitycznych bohaterach (jak na przykład liczne powieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) czy powieści historyczno-fantastyczne (twórcą tego terminu jest Teodor Parnicki, autor między innymi dzieła "Srebrne orły"). Odkryjcie tajemnice powieści historycznej, sięgając po książki papierowe, audiobooki lub ebooki dostępne na Woblink!

Jakie są cechy powieści historycznej?

W powieściach historycznych, na tle wydarzeń historycznych pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i postaci historyczne, przeżywając różnego typu przygody, rozterki i radości. Książki wchodzące w skład tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Akcja powieści historycznej może rozgrywać się od starożytności, jak na przykład "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, przez średniowiecze, dziewiętnasty wiek aż do czasów I i II wojny światowej.

Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc jego "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski" czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict).

Do popularnych podgatunków powieści historycznej należy także z pewnością zaliczyć romans historyczny - opowieść, w której punktem centralnym jest uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. By je obronić, muszą oni mierzyć się z przeciwnościami losu spowodowanymi m.in. rozgrywającymi się w tle wydarzeniami historycznymi. To często równocześnie książki wojenne - należy do nich na przykład cykl "Lwowska odyseja" Magdaleny Kawki. Składają się na niego powieści: "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink dostępne są jako audiobooki oraz ebooki.

W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss).

Znani twórcy powieści historycznej

Jak napisać dobrą powieść osadzoną na tle wydarzeń z przeszłości? Wiedzą to najlepiej autorzy powieści historycznych, tacy jak wspomniani już Henryk Sienkiewicz czy Teodor Parnicki. Znane polskie powieści z tego gatunku tworzył jednak rzecz jasna nie tylko Sienkiewicz - dość wspomnieć Karola Bunsha i jego wielotomowy cykl znany jako "Powieści piastowskie". Współczesnym czytelnikom znana jest również zapewne twórczość Jacka Komudy (poprzez na przykład jego "Samozwańca. Polacy na Kremlu") czy Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).

Nie sposób nie wspomnieć także o innych twórcach tworzących wyjątkowy świat powieści historycznej, takich jak Ken Follett i jego "Świat bez końca", Umberto Eco i "Cień róży" czy Julian Fellowes i jego "Belgravia". Warto czytać powieści historyczne i dzięki nim dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz życiu osób w dawnych czasach

Szczególna odmiana powieści historycznej - powieść biograficzna

Szczególną odmianą powieści historycznej jest powieść biograficzna, skupiająca się na życiu jednej bądź kilku postaci (wtedy ich losy przedstawiane są równolegle). Historia tego gatunku literackiego sięga starożytności i żywotów sławnych ludzi tworzonych przez Plutarcha czy Swetoniusza, a także średniowiecznych hagiografii. Powieść biograficzna opiera się z reguły na istniejącej dokumentacji i potwierdzonych śladach życia osoby lub osób, które są jej podmiotem. Tam, gdzie brak faktów najczęściej pojawiają się hipotezy i fikcja literacka. Takie elementy znajdziecie chociażby w powieści biograficznej "Pasja życia" Irvinga Stone'a - historii życia Vincentego van Gogha - czy w "Hrabinie Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W Polsce w ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych dzieł z tego gatunku. Polecamy m.in. "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" Grzegorza Musiała, powieść "Lenin" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego czy autobiograficzne dzieło Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", dostępne na Woblink także jako ebooki.

Popularne powieści wojenne

Ważne miejsce w historycznej literaturze polskiej zajmuje powieść wojenna, a więc skupiająca się na losach postaci, które muszą mierzyć się z rzeczywistością konfliktu zbrojnego. Do popularnych współczesnych polskich powieści historycznych tego typu należą m.in. dzieła Ałbeny Grabowskiej (takie jak "Stulecie winnych" czy "Najważniejsze to przeżyć") oraz Joanny Jax (seria "Na obcej ziemi" czy powieści takie jak "Nadzieja w spiżarni ukryta"). Książki te dotykają z reguły tematów trudnych i opowiadają o wydarzeniach, o których niejednokrotnie chciałoby się zapomnieć. Bogdan Bartnikowski napisał książkę pod tytułem "Nocą przychodzi śmierć", opowiadającą o zapomnianej historii z małego miasteczka na Podlasiu, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. Z kolei "Kobiety" Kristin Hannah rozgrywają się w czasie wojny w Wietnamie.

Najsłynniejsze powieści historyczne w księgarni Woblink

Z pewnością trudno mówić o obszernej literaturze historycznej bez wspomnienia o wielu książkach skupiających się na Królu Arturze, w tym dziele "Excalibur Trylogia arturiańska" Bernarda Cornwella. Postaci historyczne często same dostarczają niezwykle bogatego materiału, na którym opierają się najsłynniejsze powieści historyczne. Liczne ich przykłady znajdziecie zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej.

Wśród szerokiej oferty współczesnych powieści historycznych również kryją się perełki. Polecamy sięgnąć po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa czy "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.

Wejdźcie w świat powieści rozgrywających się w przeszłości - na Woblink szeroko otwieramy jego bramy, wybierajcie spośród wielu książek papierowych, audiobooków lub ebooków.