Mikołaj Łoziński Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mikołaj Łoziński Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Mikołaj Łoziński urodził się w 1980 roku w Warszawie. Jest synem reżysera Marcela Łozińskiego. To polski pisarz, scenarzysta, tłumacz, fotograf, publicysta, a także autor sześciu książek („Reisefieber”, „Bajki dla Idy”, „Prawdziwa bajka”, „Stramer", „Prezent dla dwojga”), za które był wielokrotnie wyróżniany. Został wyróżniony Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz Paszportem „Polityki” w kategorii literatura.

Łoziński jest absolwentem socjologii, którą studiował w Paryżu. Imał się wielu zajęć. Pracował jako tłumacz dla francusko-niemieckiej telewizji, robił zdjęcia m.in. dla „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”, dorabiał jako malarz pokojów, asystował psychoterapeutce pozbawionej wzroku. Na swoim koncie ma również epizod fotograficzny, w tym kilka wystaw. Ponadto publikował krótkie opowiadania.

Reisefieber - debiutancka książka Mikołaja Łozińskiego

Łoziński debiutował w 2006 roku książką „Reisefieber”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Za swój debiut otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Pozycja doczekała się wznowienia w 2011 roku. Tym razem „Reisefieber” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Bohaterem książki jest Daniel, pisarz w średnim wieku, który pracuje nad „nowoczesną powieścią”. Pewnego dnia zostaje poinformowany o śmierci matki. Mężczyzna nie utrzymywał z nią kontaktu od wielu lat. Pisarz zostawia za sobą Nowy Jork i partnerkę Annę. Wyrusza do stolicy Francji, by pozamykać sprawy, których przed śmiercią nie zdołała załatwić jego matka Astrid. Jak nietrudno się domyślić, w Paryżu dowiaduje się wielu nieznanych faktów o matce, a podróż jej śladami, staje się podróżą w głąb siebie.

Dwa lata później, w 2008 roku, swoją premierę miała druga książka Mikołaja Łozińskiego pt. „Bajki dla Idy”. To dedykowana dzieciom opowieść o tym jak zwierzęta widzą świat ludzi. Książka została znakomicie zilustrowana przez Ewę Siasny.

Książka

W 2011 roku, po kilkuletniej przerwie, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się trzeci tytuł Łozińskiego pt. „Książka”. To historia inspirowana losami jego własnej rodziny, opowiadająca o losach aż trzech pokoleń - od czasów II wojny światowej, przez okres stanu wojennego, aż do współczesności. Pretekstem do snucia narracji są tu drobne, całkowicie niepozorne rzeczy, które wywołują wspomnienia - klucze, zeszyty, okulary. Dzięki temu powstała niezwykle poruszająca opowieść bazująca na wspomnieniach i sentymentach. Za tę powieść autor otrzymał Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca oraz Paszport „Polityki” w kategorii literatura.

W 2013 roku swoją premierę miała propozycja dla dzieci „Prawdziwa bajka”. Głównymi bohaterami książki jest dwójka młodych ludzi podróżujących przez Europę. Przemieszczają się czarnym Volvo, zaliczając po drodze mniejsze i większe atrakcje turystyczne. Pewnego dnia orientują się, że podróżuje z nimi pasażer na gapę… Ilustracje do książki zostały wykonane przez Martę Ignerską.

Stramer powieść Łozińskiego o losach żydowskiej rodziny

W 2019 roku ukazała się kolejna powieść Łozińskiego pt. „Stramer”. To wyjątkowa opowieść, rozpisana na kilka pokoleń - saga rodzinna o osobistych dramatach, zdradzie, miłości i bolesnych rozstaniach. W „Stramerze” Mikołaj Łoziński opisał losy żydowskiej rodziny Stramerów. Familia zamieszkuje jednopokojowe mieszkanie w Tarnowie, konkretnie przy ulicy Goldhammera. Autor opowiada czytelnikom historię, prowadząc fabułę z perspektywy różnych bohaterów. Na wstępie przedstawia postaci Nathana i Rywki – młodego małżeństwa, które chce wkroczyć w XX wiek jako pełnoprawna rodzina. On jest przedsiębiorcą, ale niestety nie ma na koncie żadnych spektakularnych sukcesów. Rywka jest zaś uosobieniem domowego ogniska, to kobieta, do której każdy przychodzi z problemami. Goście Rywki poszukują u niej odpowiedzi na trapiące ich pytania, pragną pocieszenia oraz dobrego słowa. Następnie autor przedstawia czytelnikom Bena, brata Nathana, który zza oceanu, ze Stanów Zjednoczonych przysyła bratu pieniądze na kolejne przedsięwzięcia. Z czasem rodzina Stramerów zaczyna się powiększać – rodzą się dzieci. Niestety brutalna historia XX wieku dopada i ich – w nie do końca poukładane, ale jednak godne życie, wdziera się Zagłada.

Za powieść „Stramer” Mikołaj Łoziński nominowany był do Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Książka znalazła się również wśród dwunastu pozycji, które można było czytać i słuchać całkowicie za darmo w ramach międzynarodowej akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL.

W księgarni internetowej znajdziecie książki Mikołaja Łozińskiego w formacie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Nowożytność to epoka pełna przełomowych wydarzeń, które ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj. W tej kategorii znajdziesz książki historyczne, biografie, analizy polityczne czy społeczne opisujące najważniejsze postaci i wydarzenia, jakie rozegrały się w okresie od renesansu po oświecenie. Wielkie odkrycia geograficzne, reformacja, wojny religijne, narodziny kapitalizmu czy niesamowity rozwój nauki - to wszystko czeka na Was na kartach książek poświęconych historii nowożytnej! Sięgnij po opowieści o słynnych postaciach – od Leonarda da Vinci przez Elżbietę I po Ludwika XIV. Oferta księgarni internetowej Woblink obejmuje zarówno wciągające książki biograficzne, jak i rzetelne prace naukowe, idealne dla pasjonatów historii i studentów. Historia Polski czy historia świata - te książki ożywią przeszłość i pozwolą lepiej zrozumieć korzenie współczesności! Wybitni historycy tacy jak Eric Hobsbawm czy Fernand Braudel, a także polscy autorzy: Mieczysław Żywczyński lub Andrzej Chwalba czekają na Was niecierpliwie!

Historia nowożytna - klucz do zrozumienia współczesności

Zgodnie z tradycyjną periodyzacją, nowożytność to epoka, która w historii Europy i w historii świata nastąpiła po średniowieczu, a poprzedziła XIX wiek. Z reguły za datę początkową przyjmuje się rok 1453 (upadek Konstantynopola i cesarstwa bizantyńskiego) lub 1492 (dotarcie do Ameryki przez Krzysztofa Kolumba). To oczywiście jedynie umowne granice historycznych epok - kluczowymi wskaźnikami przejścia od średniowiecza do nowożytności jest cała masa przemian kulturowych, politycznych czy ideologicznych. Podobnie jest zresztą z datą zakończenia nowożytności. Z reguły uznaje się, że zakończył ją wybuch rewolucji francuskiej (1789), niekiedy jednak przesuwa się tę granicę aż do początków XIX wieku, głównie kongresu wiedeńskiego (1814). Warto pamiętać też, że powyższy podział na epoki historyczne obowiązuje przede wszystkim w kulturze europejskiej - odnajdziemy go jednak także jako punkt odniesienia w innych częściach świata. Ten długi i niezwykle bogaty w wydarzenia, zjawiska i przemiany czas pomogą Wam zgłębić najlepsze książki historyczne, które dostępne są na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Historia polityczna świata to niezwykle ciekawy obszar wielu analiz. Eric Hobsbawm jest autorem monumentalnej trylogii książek o nowożytności: "Wiek rewolucji 1789-1848", "Wiek kapitału 1848-1875" oraz "Wiek imperium 1875-1914", którą każdy pasjonat historii powinien przeczytać. Najlepsze książki historyczne skupiają się także na bardziej szczegółowych aspektach. Tak dzieje się na przykład w wypadku książki "Nowożytna sztuka wojenna" Hansa Delbrucka, jednej z najważniejszych książek historycznych dotyczących wojskowości.

Dobre książki historyczne o nowożytnej Polsce

Nowożytna historia Polski to czas wielkich wyzwań i osiągnięć, które ukształtowały nasz kraj od wieku XV przez wiek XVII aż do dramatycznej historii XVIII wieku. W tej kategorii znajdziecie książki poświęcone kluczowym wydarzeniom, takim jak złoty wiek Rzeczypospolitej Obojga Narodów, unia lubelska, wojny ze Szwecją i Rosją, a także trudne lata rozbiorów. Dzięki tym tytułom poznacie bliżej losy wybitnych postaci, takich jak Zygmunt August, Jan III Sobieski czy Tadeusz Kościuszko, a także społeczne, polityczne i kulturowe przemiany, które miały wpływ na losy Polski oraz Europy i świata. Nie sposób mówić o książkach poświęconych historii Polski bez wspomnienia tomu "Boże igrzysko. Historia Polski" Normana Daviesa. To klasyczne już w tej chwili opracowanie stanowi jeden z podstawowych punktów wyjścia dla rozważań nad polską historią. Jest nie tylko rzetelnym opracowaniem wybitnego historyka, ale także pozycją, którą po prostu łatwo i przyjemnie się czyta dzięki przystępnemu stylowi pisania Daviesa. Polecamy także jego "Małą Europę. Szkice polskie", prezentującą spojrzenie na nowożytną Polskę w europejskiej perspektywie.

Historia świata XX wieku

Historia nowożytna to nie tylko opowieści o przyczynach rewolucji francuskiej, sztuce wojennej czy historii politycznej świata. To także opowieści o postaciach, które dotychczas pomijano lub których wyjątkowa perspektywa dopiero współcześnie się przed nami otwiera. Jedną z autorek skupiających się na sytuacji przemilczanych często na kartach historii kobiet jest Izabela Desperak. Sięgnijcie po jej ebook "Kobiety niepokorne", by zrozumieć, jak wiele rewolucji i przemian w historii Europy oraz świata nie miałoby się szans bez nich wydarzyć. Popularną pozycją są także "Damy złotego wieku" Kamila Janickiego, opowiadające o trzech wyjątkowych kobietach, które żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka - poznajcie je bliżej i dowiedzcie się, jak znacząco wpłynęły na losy Polski. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.

Z kolei Martin Pollack zabierze Was w wyjątkową podróż "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma". Do tej krainy zaprasza także Norman Davies i jego "Galicja". Wybierz książki, które dostarczą Ci wiedzy i pozwolą spojrzeć na nowożytność przez pryzmat faktów, analiz i interpretacji historycznych!