Neil Gaiman Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Neil Gaiman Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Neil Gaiman jest brytyjskim pisarzem, scenarzystą i redaktorem, powszechnie uważanym za jednego z najważniejszych współczesnych twórców fantastyki. W swoich powieściach, opowiadaniach czy komiksach nie ogranicza się jedynie do jednego stylu. Choć kojarzony jest przede wszystkim z gatunkiem urban fantasy, w jego twórczości znajdziemy także dzieła należące do science fiction, grozy czy horroru. Jego dzieło "Sandman" uważane jest za jedną z powieści graficznych wszech czasów. Neil Gaiman jest laureatem licznych wyróżnień i nagród literackich, w tym między innymi Hugo, Nebula, Bram Stoker Award czy British Fantasy Award. Jedną z najbardziej uznanych powieści Gaimana są " Amerykańscy bogowie", którą znajdziecie na Woblink jako ebooka w formatach epub, mobi lub pdf. Niemniej popularne są "Chłopaki Anansiego", "Koralina", " Gwiezdny pył", "Księga cmentarna" czy "Dobry omen", który współtworzył także Terry Pratchett. Ten ostatni tytuł, podobnie jak wiele innych dzieł Gaimana, został przeniesiony na ekran - w serialu "Dobry omen" główne role grają Michael Sheen i David Tennant. Książki Neila Gaimana zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym między innymi na niderlandzki, francuski, szwedzki, jidisz, bułgarski, fiński, japoński, włoski czy węgierski. Teksty jego autorstwa ukazują się na łamach wielu czasopism, w tym "Time Out", "Punch" czy "The Saturday Times".

Neil Gaiman życiorys w pigułce

Neil Richard Gaiman urodził się 10 listopada 1960 roku w Portchester w Anglii. Jego przodkowie wywodzili się z Polskich Żydów i wyemigrowali z Holandii do Anglii w pierwszych latach XX wieku. W latach 80. Neil Gaiman pracował jako dziennikarz freelancer - pisarsko zadebiutował na łamach czasopisma "Imagine" opowiadaniem "Featherquest". Później wraz z Kimem Newmanem był redaktorem antologii literackich pomyłek i opowiadań pełnych niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru, zatytułowanej "Ghastly Beyond Belief". Z kolei w gatunku komiksowym po raz pierwszy pojawił się w roku 1987, gdy wraz z grafikiem Davem McKeanem stworzył pierwszą powieść graficzną, "Drastyczne przypadki". Rok później rozpoczął tworzenie tekstów do swojego chyba najlepiej znanego dzieła i równocześnie jednej z najbardziej uznanych powieści graficznych, "Sandmana". Od tego czasu jego kariera literacka nabierała tempa, a na koncie Gaimana pojawiały się zarówno dzieła dla dorosłych, jak i dla dzieci. Obecnie Neil Gaiman mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z żoną Amandą Palmer, z którą ma syna Anthony'ego. Z pierwszą żoną, Mary McGrath, ma trójkę dzieci. Pisarz jest podobno wielkim miłośnikiem kotów, a jako główne źródło swoich inspiracji niezmiennie wymienia Szekspira. Nie stroni także od komentarzy dotyczących spraw bieżących - był chociażby zaangażowany w strajk amerykańskich scenarzystów.

Pierwsze powieści Neila Gaimana

Neil Gaiman z sukcesem próbował i próbuje swoich sił w ramach różnych gatunków i stylów literackich. Jego debiut powieściowy był od razu nobilitujący - " Dobry Omen", który ukazał się w 1990 roku, został napisany z Terrym Pratchetem. Jest to historia specyficznej przyjaźni anioła Azirafala (w serialu wciela się w niego Michael Sheen) i demona Crowley'a (David Tennant), która trwa już od wielu tysięcy lat i właśnie zostaje wystawiona na poważną próbę - nadciągają Jeźdźcy Apokalipsy, Antychryst ma zesłać na Ziemię Armageddon i wszystko wydaje się zmierzać ku końcowi. Azirafalowi i Crowley'owi ta perspektywa zdecydowanie nie odpowiada - wyruszają więc, by zabić Antychrysta, tyle że ten ma ledwie 11 lat i jest aktualnie bardzo miłym chłopcem... Dowiedzcie się, jak skończyła się ta historia, sięgając po "Dobry Omen" w formacie audiobooka lub ebooka! Kilka lat po ukazaniu się tej powieści, w 1996 roku, Gaiman stworzył "Nigdziebądź", powieść urban fantasy, która powstała na podstawie scenariusza miniserialu stworzonego przez BBC Two. Wprowadza nas tam w charakterystyczny dla siebie równoległy świat pełen potworów i aniołów. Richard Mayhew pomaga rannej dziewczynie i w tym jednym momencie jego życie zmienia się na zawsze. Drzwi, bo tak ma ona na imię, ucieka przed zabójcami - podążanie za nią sprawia, że Richard poznaje zupełnie inne oblicze Londynu.

Twórczość dla dzieci i młodzieży

Wiele dzieł Neila Gaimana przeznaczonych jest dla młodszych czytelników - co nie znaczy, że nie polubią ich także dorośli. W tym "Wilki w ścianach" oraz "Odd i Lodowi Olbrzymi". Wiele powieści i opowiadań Neila Gaimana znajduje się w specyficznym rozkroku - ich czytelnikami z równym powodzeniem może być młodzież, jak i starsi czytelnicy. Należy do nich z pewnością " Koralina", opowieść o tytułowej dziewczynce, która odkrywa alternatywny, pozornie znacznie dla niej lepszy dom i rodzinę. Do tego świata przechodzi się ukrytym przejściem, jednak z czasem przestaje być on tak słodki i idealny. Także ebook "Księga cmentarna" ukazuje historię małego chłopca, któremu udaje się umknąć przed mordercą. Schronienie znajduje na miejscowym cmentarzu i zostaje wychowany przez zamieszkujące go zjawy, widma i duchy. Niebezpieczeństwo wciąż jednak nad nim czyha. Młodszym czytelnikom na pewno spodoba się także "Gwiezdny pył" - zekranizowana historia Tristrana Thorna, gotowego zrobić wszystko, by zdobyć serce pięknej Victorii. Obiecuje jej nawet przynieść gwiazdę, której upadek oglądali razem pewnej nocy. By to zrobić, musi jednak przeprawić się na drugą stronę starożytnego muru i wejść na nieznane, magiczne ziemie. W dodatku upadła gwiazda okazuje się wcale nie być kawałkiem kamienia, tylko żywą dziewczyną, bardzo niezadowoloną ze swojego bolesnego lądowania na Ziemi. Młodzieży polecamy także " Mitologię nordycką", którą znajdziecie na Woblink jako ebooka.

Powieści Neila Gaimana dla dorosłych

W bogatym arsenale literackim Neila Gaimana istnieje także całe grono powieści i opowiadań dedykowanych dorosłym czytelnikom. Obok serii komiksów "Sandman" najpopularniejszym dziełem tego typu pozostaje chyba powieść "Amerykańscy bogowie", która doczekała się także swojej ekranizacji w postaci serialu. To historia fantasy z elementami horroru, opowiadająca historię Cienia, który po wyjściu z więzienia dowiaduje się, że jego żona zginęła w wypadku samochodowym. Oszołomionego i zagubionego mężczyznę zatrudnia tajemniczy pan Wednesday - ma być jego ochroniarzem podczas podróży po Stanach, w ramach której Wednesday odwiedza starych znajomych. Okazuje się, że wszyscy są dawnymi, obecnie zapomnianymi bogami, a Wednesday zbiera ich wszystkich na wielką bitwę z nowymi amerykańskimi władcami. Wśród licznych powieści Neila Gaimana znajdziecie także "Chłopaków Anansiego", "Dym i lustra", "Ocean na końcu drogi", "Drażliwe tematy" czy "Rzeczy ulotne". Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf)!

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.