Majówkowy Maraton Czytelniczy

Odziemkowski Janusz Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Cyców 1920, Książka | Odziemkowski Janusz

    15 i 16 sierpnia 1920 roku doszło do bitwy pomiędzy sowieckimi wojskami i Wojskiem Polskim w okolicach miejscowości Garbatówka, Głębokie, Cyców. Bitwa ta była epizodem bitwy warszawskiej , IV Brygada Jazdy wchodziła w skład 3 Armii generała Zygmunta Zielińskiego. Zadaniem 3 Armii była osłona koncentracji 4 Armii generała Leonarda Skierskiego, która była główną siłą uderzeniową planowanej ofensywy. Początkowo, 16 sierpnia oddziały Dotola zepchnęły Polaków do odległej o 2 kilom...

    Promocja
    okładka Ostatnia bije godzina… Armia Ochotnicza gen. Józefa Hallera 1920 r. , Książka | Odziemkowski Janusz

    Album opisuje czyn żołnierzy ochotników w 1920 r. Porzucali oni rodziny, mury szkół, uczelnie wyższe, pracę, która zapewniała im byt, życie z dala od wojennego zgiełku, aby tylko wstąpić do wojska. Reprezentowali rozmaite klasy, grupy społeczne i zawody. Obok uczniów i harcerzy stawali do szeregu weterani wojenni, obok dzieci ulicy – wykładowcy uniwersytetów, obok robotników – twórcy kultury i sztuki. Nie kierowała nimi żądza sławy, zaszczytów, lecz umiłowanie wolności i prag...

    Promocja
    okładka Polskie formacje etapowe w Galicji Wschodniej na Wołyniu i Ukrainie w latach 1918-1920, Książka | Odziemkowski Janusz

    Wojska etapowe to zapomniana dzisiaj formacja Polskich Sił Zbrojnych. W latach 1918-1920 osłaniały zaplecze frontu wojen Rzeczypospolitej z Ukraińską Republiką Ludową i Rosją bolszewicką. Niniejsza książka jest pierwszym opracowaniem poświęconym historii wojsk etapowych w Galicji, na Wołyniu i Ukrainie; krótka monografia tegoż autora o wojskach etapowych na Litwie i Białorusi ukazała się w Krakowie w 2011 r.

    Promocja
    okładka Narwik 1940, Książka | Odziemkowski Janusz

    Starcie pomiędzy siłami niemieckimi a alianckim Korpusem Ekspedycyjnym,pomiędzy 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 roku w okolicach portu i miasta Narwik. Wojska alianckie na dalekiej północy, w okolicach Narwiku, stanowiły poważne niebezpieczeństwo dla liczącego niewiele ponad 4 tys. żołnierzy zgrupowania niemieckiego dowodzonego przez gen. Eduarda Dietla. Narwik zarówno dla Niemców, jak i dla aliantów, z uwagi na swą strategiczną wagę, stał się środkiem ciężkości walk w Norwegii. ...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.