Olga Tokarczuk Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Olga Tokarczuk Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Olga Tokarczuk to jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. W 2019 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Rok wcześniej otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Bieguni” (‟Flights”). Z wykształcenia jest psychologiem. Studia wywarły ogromny wpływ na jej twórczość. Jednym z najważniejszych artystycznych przewodników Olgi Tokarczuk jest Carl Gustav Jung ‒ echa jego filozofii słychać w dziełach pisarki.

Książki Olgi Tokarczuk

Pierwsza powieść Tokarczuk, „Podróż ludzi Księgi”, ukazała się w 1993 roku. Dwa lata później swoją premierę miała książka „E.E.”, opowieść o fascynacji dziewczynką, która przejawia zdolności paranormalne. Na pierwszym etapie kariery największy rozgłos pisarce przyniosła powieść „Prawiek i inne czasy”, za którą Tokarczuk była nominowana do Nagrody Nike oraz otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejną książką, która przyniosła Tokarczuk nominację do Nagrody Nike, była powieść „Dom dzienny, dom nocny” (1998).

Ostatecznie Tokarczuk otrzymała Nike w 2008 roku za powieść „Bieguni” – wyróżniona została zarówno przez jury, jak i czytelników. Jak mówi Tokarczuk, jest to powieść konstelacyjna – składa się bowiem z kilkunastu, pozornie niepowiązanych ze sobą opowieści, które łączy wspólny mianownik – podróż, ciągły ruch, zmienność, dynamika. Wydani przez Wydawnictwo Literackie “Bieguni” przynieśli także Tokarczuk Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018 i do dziś pozostają jedną z najczęściej komentowanych powieści tej polskiej pisarki. Tytułowi bieguni to prawosławny odłam starowierców, który wierzy, że zło oswajają ruchem. Jak wiele my mamy z nimi wspólnego? Podróż po ich świecie wiedzie nas od sułtańskich pałaców przez XVII-wieczne gabinety osobliwości aż do współczesnych hal odlotów - “Bieguni” to bowiem powieść, która dzieje się wszędzie, w świecie bez granic.

„Księgi Jakubowe” – monumentalna powieść Olgi Tokarczuk

Księgi Jakubowe”, najdłuższa książka Olgi Tokarczuk, to efekt kilkuletniej, tytanicznej pracy autorki. Na przeszło 900 stronach Tokarczuk opisała losy Jakuba Franka, żydowskiego filozofa i pisarza, który przewodził sekcie frankistów. Akcja powieści rozgrywa się czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów między innymi na XVIII-wiecznym Podolu. Za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk otrzymała drugą Nagrodę Nike i po raz kolejny została doceniona zarówno przez jury, jak i czytelników.

Olga Tokarczuk oprócz literackiej Nagrody Nobla, Międzynarodowego Bookera i dwukrotnie Nagrody Nike dostała także Paszport „Polityki”, Brücke Berlin-Preis, prestiżową szwedzką Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie oraz była nominowana do National Book Award.

„Empuzjon” Olgi Tokarczuk

W 2022 roku ukazała się najnowsza książka Olgi Tokarczuk, pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla, zatytułowana “Empuzjon”. To historia rozgrywająca się w 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). To właśnie tam, u podnóża gór, działa od wielu lat bardzo popularne sanatorium dla panów leczące przede wszystkim choroby „piersiowe i gardlne”. I to tam przyjeżdża Mieczysław Wojnicz, młody student z Lwowa. Ma nadzieję, że stosowane w Görbersdorf innowacyjne techniki zdołają powstrzymać rozwój bezlitosnej gruźlicy. W sanatorium Mieczysław poznaje wielu kuracjuszy, z którymi toczy rozmowy na przeróżne tematy. Od rozważań, czy Europie grozi wojna, przez pytania, czy demony istnieją naprawdę, po kwestie, czy podczas lektury da się odgadnąć płeć autora lub autorki tekstu. Obok takich pozornie błahych dyskusji do Mieczysława docierają też znacznie bardziej mrożące krew w żyłach wieści - zagadka przerażających i tragicznych górskich wypadków, które wydarzają się w okolicach sanatorium pochłania go coraz bardziej…

„Pokot” i „Ahat Ilī. Siostra bogów” – pozaliterackie projekty Olgi Tokarczuk

Na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał film Agnieszki Holland „Pokot”. Opowiada on historię Janiny Duszejko, emerytowanej pani inżynier, a także nauczycielki języka angielskiego. Janina zajmuje się astrologią, jest wegetarianką i mieszka we wsi na skraju Kotliny Kłodzkiej. Po serii morderstw dokonanych w tej okolicy na kłusownikach i myśliwych Duszejko podejmuje prywatne śledztwo. Główną rolę w „Pokocie” zagrała Agnieszka Mandat, a wraz z nią na ekranie pojawiają się między innymi Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Tomasz Kot i Andrzej Grabowski. Obraz otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Olga Tokarczuk była współautorką scenariusza do tego filmu. W 2018 roku podczas Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie odbyła się premiera opery „Ahat Ilī. Siostra bogów” w reżyserii Pii Partum z muzyką Aleksandra Nowaka. Libretto do sztuki, na podstawie swojej książki „Anna In w grobowcach świata”, przygotowała Olga Tokarczuk.

Książki Olgi Tokarczuk w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was książki papierowe, ebooki oraz audiobooki z dziełami Olgi Tokarczuk. Znajdziecie tutaj zarówno „Księgi Jakubowe”, jak i „Biegunów”, „E.E.” czy „Dom dzienny, dom nocny”. Twórczość polskiej Noblistki dostępna jest w każdym, wygodnym formacie!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Nowożytność to epoka pełna przełomowych wydarzeń, które ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj. W tej kategorii znajdziesz książki historyczne, biografie, analizy polityczne czy społeczne opisujące najważniejsze postaci i wydarzenia, jakie rozegrały się w okresie od renesansu po oświecenie. Wielkie odkrycia geograficzne, reformacja, wojny religijne, narodziny kapitalizmu czy niesamowity rozwój nauki - to wszystko czeka na Was na kartach książek poświęconych historii nowożytnej! Sięgnij po opowieści o słynnych postaciach – od Leonarda da Vinci przez Elżbietę I po Ludwika XIV. Oferta księgarni internetowej Woblink obejmuje zarówno wciągające książki biograficzne, jak i rzetelne prace naukowe, idealne dla pasjonatów historii i studentów. Historia Polski czy historia świata - te książki ożywią przeszłość i pozwolą lepiej zrozumieć korzenie współczesności! Wybitni historycy tacy jak Eric Hobsbawm czy Fernand Braudel, a także polscy autorzy: Mieczysław Żywczyński lub Andrzej Chwalba czekają na Was niecierpliwie!

Historia nowożytna - klucz do zrozumienia współczesności

Zgodnie z tradycyjną periodyzacją, nowożytność to epoka, która w historii Europy i w historii świata nastąpiła po średniowieczu, a poprzedziła XIX wiek. Z reguły za datę początkową przyjmuje się rok 1453 (upadek Konstantynopola i cesarstwa bizantyńskiego) lub 1492 (dotarcie do Ameryki przez Krzysztofa Kolumba). To oczywiście jedynie umowne granice historycznych epok - kluczowymi wskaźnikami przejścia od średniowiecza do nowożytności jest cała masa przemian kulturowych, politycznych czy ideologicznych. Podobnie jest zresztą z datą zakończenia nowożytności. Z reguły uznaje się, że zakończył ją wybuch rewolucji francuskiej (1789), niekiedy jednak przesuwa się tę granicę aż do początków XIX wieku, głównie kongresu wiedeńskiego (1814). Warto pamiętać też, że powyższy podział na epoki historyczne obowiązuje przede wszystkim w kulturze europejskiej - odnajdziemy go jednak także jako punkt odniesienia w innych częściach świata. Ten długi i niezwykle bogaty w wydarzenia, zjawiska i przemiany czas pomogą Wam zgłębić najlepsze książki historyczne, które dostępne są na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Historia polityczna świata to niezwykle ciekawy obszar wielu analiz. Eric Hobsbawm jest autorem monumentalnej trylogii książek o nowożytności: "Wiek rewolucji 1789-1848", "Wiek kapitału 1848-1875" oraz "Wiek imperium 1875-1914", którą każdy pasjonat historii powinien przeczytać. Najlepsze książki historyczne skupiają się także na bardziej szczegółowych aspektach. Tak dzieje się na przykład w wypadku książki "Nowożytna sztuka wojenna" Hansa Delbrucka, jednej z najważniejszych książek historycznych dotyczących wojskowości.

Dobre książki historyczne o nowożytnej Polsce

Nowożytna historia Polski to czas wielkich wyzwań i osiągnięć, które ukształtowały nasz kraj od wieku XV przez wiek XVII aż do dramatycznej historii XVIII wieku. W tej kategorii znajdziecie książki poświęcone kluczowym wydarzeniom, takim jak złoty wiek Rzeczypospolitej Obojga Narodów, unia lubelska, wojny ze Szwecją i Rosją, a także trudne lata rozbiorów. Dzięki tym tytułom poznacie bliżej losy wybitnych postaci, takich jak Zygmunt August, Jan III Sobieski czy Tadeusz Kościuszko, a także społeczne, polityczne i kulturowe przemiany, które miały wpływ na losy Polski oraz Europy i świata. Nie sposób mówić o książkach poświęconych historii Polski bez wspomnienia tomu "Boże igrzysko. Historia Polski" Normana Daviesa. To klasyczne już w tej chwili opracowanie stanowi jeden z podstawowych punktów wyjścia dla rozważań nad polską historią. Jest nie tylko rzetelnym opracowaniem wybitnego historyka, ale także pozycją, którą po prostu łatwo i przyjemnie się czyta dzięki przystępnemu stylowi pisania Daviesa. Polecamy także jego "Małą Europę. Szkice polskie", prezentującą spojrzenie na nowożytną Polskę w europejskiej perspektywie.

Historia świata XX wieku

Historia nowożytna to nie tylko opowieści o przyczynach rewolucji francuskiej, sztuce wojennej czy historii politycznej świata. To także opowieści o postaciach, które dotychczas pomijano lub których wyjątkowa perspektywa dopiero współcześnie się przed nami otwiera. Jedną z autorek skupiających się na sytuacji przemilczanych często na kartach historii kobiet jest Izabela Desperak. Sięgnijcie po jej ebook "Kobiety niepokorne", by zrozumieć, jak wiele rewolucji i przemian w historii Europy oraz świata nie miałoby się szans bez nich wydarzyć. Popularną pozycją są także "Damy złotego wieku" Kamila Janickiego, opowiadające o trzech wyjątkowych kobietach, które żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka - poznajcie je bliżej i dowiedzcie się, jak znacząco wpłynęły na losy Polski. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.

Z kolei Martin Pollack zabierze Was w wyjątkową podróż "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma". Do tej krainy zaprasza także Norman Davies i jego "Galicja". Wybierz książki, które dostarczą Ci wiedzy i pozwolą spojrzeć na nowożytność przez pryzmat faktów, analiz i interpretacji historycznych!