Bony podarunkowe na Święta

Osamu Dazai Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Otogizoshi: Księga japońskich opowieści, Audiobook | Osamu Dazai

    Fascynująca interpretacja tradycyjnych opowieści japońskich osadzona przez autora w realiach II wojny światowej. Uniwersalne historie o uczuciach i zmaganiach z losem opowiedziane są w ciekawy, intrygujący sposób, a stare opowieści nabierają nowego sensu w obliczu wojennej tragedii. „Otogizōshi. Księga japońskich opowieści” to świetny przykład na książkę, która pozostając na wskroś „japońska” przemawia również do zachodniego czytelnika. Osamu Dazai (właśc. Shūji Tsushima; 190...

    Promocja
    okładka Zatracenie, Audiobook | Osamu Dazai

    Powieść Zatracenie (1948) to ostatni ukończony utwór Osamu Dazaia, wydany pośmiertnie. Bohaterem jest Yozo, od dziecka wrażliwy i utalentowany plastycznie syn bogatego właściciela ziemskiego. W osamotnieniu przeżywa chorobliwy lęk przed ludźmi. Czuje się zagubiony w świecie, w którym trudno odróżnić prawdę od kłamstwa, gdzie upadają stare ideały i tracą znaczenie dotychczasowe wartości. Dręczy go poczucie wstydu, niska samoocena i przekonanie o niemożności sprostania wymagani...

    Promocja
    okładka Uczennica, Audiobook | Osamu Dazai

    „Poranki są takie, jak by to powiedzieć, bezczelne. Nie mogę znieść tego mnóstwa smutnych spraw, które mnie wtedy przytłaczają. Nie mogę! Nie mogę! Rano jestem najbrzydsza. Nogi mam ciężkie ze zmęczenia i już nic nie chce mi się robić. To pewnie dlatego, że nie śpię głęboko. „Kto rano wstaje...” – bzdura. Rano jest szaro. Zawsze, zawsze tak samo. Pustka. Kiedy rano leżę pod kołdrą, dopadają mnie czarne myśli. Nic mi się nie podoba. Same przeróżne, nieznośne rozczarowania, wsz...

Osamu Dazai Audiobooki

Osamu Dazai urodził się w 1909 roku. To japoński pisarz, autor powieści i opowiadań. Dazai reprezentował nurt dekadencki, w jego utworach dominują wątki pesymistyczne. Pisał o problemach, z którymi borykała się japońska niezamożna arystokracja oraz środowisko artystyczne i inteligenckie. Dazai napisał niewiele ponad 20 utworów – powieści, opowiadań, esejów, scenariuszy teatralnych. Jego najbardziej znanymi dziełami są powieść „Zmierzch” (1947) i opowiadania „Wspomnienia” (1933), „Perły błazenady” (1935) i „Zatracenie” (1948).

Życiorys Osamu Dazai

Dazai studiował na wydziale romanistyki Uniwersytetu Tokijskiego. W czasie studiów poznał Masujiego Ibuse, modernistycznego pisarza, który stał się jego mentorem. Znajomość z Ibuse miała wpływ na zainteresowanie autora „Zmierzchu” ruchem lewicowym, który był wówczas nielegalny. Wpływ rodziny oraz negatywny stosunek do klasowego pochodzenia Dazaia spowodował, że pisarz zrezygnował z działalności politycznej.

Dazai prowadził bardzo bujne życie, najprawdopodobniej z tego powodu nie ukończył studiów. Obracał się w towarzystwie artystycznej cyganerii. W tym czasie przeżywał wiele przelotnych romansów, spośród których kilka kończyło się próbami samobójczymi. 13 czerwca 1948 roku podjął kolejną próbę odebrania sobie życia, wspólnie z Tomie Yamazaki. Tym razem niestety okazała się udana. Osamu Dazai zmarł przedwcześnie, w wieku zaledwie 39 lat. Jego skromny dorobek literacki został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków na całym świecie, a Dazai jest uznawany za jednego z najważniejszych azjatyckich pisarzy pierwszej połowy XX wieku.

Większość dzieł Dazaia wiąże się z osobistymi doświadczeniami autora, ponieważ większość opisywanych przez niego wątków została zaczerpnięta z jego własnej biografii. Dazai często i chętnie opisywał swoje romanse. Styl Dazaia określany jest miastem shishōsetsu lub watakushi-shōsetsu, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „powieści o sobie”.

Zatracenie

Kulminacją tego zabiegu była powieść „Zatracenie” – ostatni ukończony utwór Japończyka. Głównym bohaterem książki jest wrażliwy i utalentowany Yozo, syn bogatego potentata ziemskiego. Mężczyzna zmaga się z chorobliwym lękiem przed spotykaniem się z ludźmi. Yozo ma bardzo niską samoocenę, prześladuje go permanentne poczucie wstydu i przekonanie o tym, że nie może spełnić oczekiwań otoczenia. W latach dzieciństwa i wchodzenia w dorosłość Yozo ukrywał swoje prawdziwe emocje pod maską błazna. Po wejściu w dorosłość zaczął popadać w nałogi i złe towarzystwo. Całe jego życie w prostej linii prowadzi go do samobójczej śmierci. „Zatracenie” to kultowa powieść, która na przestrzeni lat inspirowała twórców filmów zarówno fabularnych, jak i animowanym oraz komiksów.

Zmierzch

Obok „Zatracenia” kolejnym ważnym dziełem Dazaia jest „Zmierzch” – dzieło równie często tłumaczone interpretowane i adaptowane na potrzeby filmowe i teatralne. Dazai opisuje w nim powojenną Japonię naznaczoną piekłem Hiroshimy. Kazuko wraz z chorą matką muszą sprzedać swoją rodzinną posiadłość w zrujnowanym w czasie wojny Tokio. Kobiety przeprowadzają się na wieś, gdzie zaczynają prowadzić bardzo prozaiczne życie – w oczekiwaniu na powrót brata z wojny czytają książki, robią na drutach i doglądają działki. Po powrocie Naoji Kazuko musi zająć się nie tylko umierającą matką, ale również uzależnionym od alkoholu i narkotyków bratem. To przepełniona symbolami i anegdotami opowieść o poszukiwaniu siebie w atmosferze buntu do otaczającej rzeczywistości.

Kariera literacka Dazaia trwała bardzo krótko, niespełna 15 lat. Pisarz debiutował w 1933 roku opowiadaniem „Omoide”, które potem weszło w skład zbioru opowiadań „Lata schyłku” (1936). Przed odebraniem sobie życia w 1948 roku Dazai zdążył ukończyć swoje ostatnie dzieło – „Zatracenie”. Można powiedzieć, że to najbardziej osobista i intymna z książek Japończyka, bowiem główny bohater powieści, jak Dazai, zakończył swoje życie samobójstwem.

Książki Osamu Dazaia na Woblinku

Książki Osamu Dazaia dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.