Philip Pullman Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philip Pullman Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Philip Pullman to angielski pisarz i wykładowca znany przede wszystkim jako autor trylogii „Mroczne materie”. W 2008 roku dziennik „The Times” nazwał Pullmana jednym z 50 największych brytyjskich pisarzy powojennych. W 2019 otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla literatury. Na podstawie jednej z części „Mrocznych materii” powstał film zatytułowany „Złoty kompas”, a później także serial BBC oraz HBO.

Philip Pullman – życiorys i kariera

Philip Nicholas Outram Pullman urodził się 19 października 1946 roku w Norwich w Anglii jako syn Audrey Evelyn Pullman (z domu Merrifield) i pilota Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Alfreda Outrama Pullmana. W związku z pracą ojca rodzina często się przenosiła, a Philip spędził dzieciństwo oraz młodość w różnych zakątkach świata, przy czym większość z tego okresu w Walii. Alfred Pullman zginął w katastrofie lotniczej w Kenii, gdy Philip miał siedem lat. Jego matka niedługo później ponownie wyszła za mąż. Od 1965 roku Pullman uczęszczał do Exeter College w Oksfordzie, który ukończył trzy lata później z tytułem licencjata. W roku 1970 Philip Pullman poślubił Judith Speller, z którą ma dwóch synów.

Kariera literacka Pullmana

Pierwszym opublikowanym dziełem autorstwa Philipa Pullmana była powieść „The Haunted Storm” (1972). Po niej ukazało się kilka kolejnych dzieł, a po wydaniu drugiej książki dla dzieci, „The Ruby in the Smoke” przestał uczyć w szkole, gdzie wcześniej pracował. W okresie 1988-1996 Pullman wykładał w niepełnym wymiarze godzin w Westminster College w Oksfordzie, kontynuując równocześnie pisanie opowiadań dla dzieci. Prace nad „Mrocznymi materiami” rozpoczął około 1993 roku. Pierwsza część trylogii, „Zorza północna” (znana w Polsce także jako „Zorza polarna” oraz „Złoty kompas”) ukazała się w 1995 rok, przynosząc mu liczne nagrody literackie. Od 1996 roku Philip Pullman całkowicie poświęcił się karierze literackiej, a oprócz pisania prowadzi także wykłady oraz okazjonalnie pisze dla gazety „The Guardian”. W dniu 23 listopada 2007 r. Pullman został mianowany profesorem honorowym na Uniwersytecie Bangor. Pisarz otrzymał brytyjski tytuł szlachecki w 2019 roku.

Trylogia „Mroczne materie”

Po kilku nieszczególnie spektakularnych próbach napisania powieści dla dorosłych Philip Pullman skupił się na tworzeniu historii dla młodszych czytelników. Sławę i uznanie przyniosła mu trylogia fantastycznaMroczne materie”, na którą składają się „Zorza północna” (też „Zorza polarna” lub „Złoty kompas”), „Magiczny nóż” oraz „Bursztynowa luneta”. Z założenia przeznaczone są one dla młodzieży, jednak wielu czytelników znalazły także wśród dorosłych. Akcja tego cyklu rozgrywa się wokół dwóch głównych wątków fabularnych. Jeden z nich to historia wędrówki Lyry Belacquy i Willa Parry’ego przez wieloświat równoległych wymiarów. Pozornie prosta wyprawa mająca na celu uratowanie przyjaciela Lyry ma znacznie większe znaczenie, niż się wydaje. Jej ojciec, Lord Asriel, rzucił wyzwanie kościołowi i Autorytetowi, który czci. Drugi wątek opowiada o wojnie pomiędzy światami niebiańskim a ziemskim. Świat „Mrocznych materii” pełen jest wyjątkowych elementów, w tym przede wszystkim fantastycznych istot, takich jak dajmony (dusze pod postacią zwierzęcia, które obrazują charakter ich właściciela) czy pancerne niedźwiedzie. Równocześnie Pullman sięgnął do klasycznych elementów, chociażby czarownic. Pisarz, tworząc „Mroczne materie”, sięgnął do wiedzy zakresu fizyki kwantowej, teologii czy filozofii religii. Na podstawie trylogii nakręcono film „Złoty kompas” (z Davidem Craigiem jako Lordem Asrielem, 2007), a później w kooperacji BBC oraz HBO powstał serial „Mroczne materie”. Jego literacki pierwowzór autorstwa Philipa Pullmana znajdziecie na Woblink jako książkę papierową, ebook lub audiobook.

Książki Philipa Pullmana w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink, poza książkami składającymi się na serię „Mroczne materie”, znajdziecie także inne dzieła autorstwa Philipa Pullmana wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Mag. Są to między innymi „Zegar”, „Jacek na sprężynach”, „La Belle Sauvage” czy „Tajemna wspólnota”. Czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.