Piotr Oczko Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Suknia i sztalugi. Historie dawnych malarek, Ebook | Piotr Oczko

    Sofonisba Anguissola, Artemisia Gentilleschi czy Angelika Kauffmann osiągnęły w swoich czasach spektakularny sukces. Tworzyły dzieła wybitne, malowały dla królów i wyższych sfer. Inne malarki – takie jak Polka Agnieszka Piotrkowczyk – pozostawiły po sobie pojedyncze dzieła albo wyłącznie ślad w archiwach. Dla patriarchalnej historii sztuki wszystkie były jednakowo niewidzialne.Piotr Oczko, autor bestsellerowej Pocztówki z Mokum, wydobywa z cienia herstorie dawnych artystek. P...

    Promocja
    okładka Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii, Ebook | Piotr Oczko

    Dlaczego Holendrzy mieli obsesję na punkcie sprzątania? Jak czytać seksualne aluzje w dawnej sztuce? Czy domek dla lalek może kosztować więcej niż kamienica?Mokum to w języku jidysz „bezpieczna przystań”. Tak holenderscy Żydzi nazywali Amsterdam. Piotr Oczko znajduje schronienie w świecie ukochanej kultury holenderskiej i oprowadza po niej czytelników jak najlepszy przewodnik. Razem z nim odkrywamy ukryte znaczenia na obrazach dawnych mistrzów, zaglądamy do XVII-wiecznych koś...

Piotr Oczko Ebooki

Dr hab., prof. nadzw. UJ Piotr Oczko to urodzony w 1973 roku w Krakowie historyk sztuki, polonista, anglista, tłumacz literatury niderlandzkiej, znawca dawnej literatury holenderskiej, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem CODART-u, międzynarodowej organizacji stowarzyszającej kuratorów i historyków sztuki holenderskiej i flamandzkiej. Jednym z jego największych osiągnięć naukowych jest przełożenie na język polski XVII-wiecznego niderlandzkiego dramatu "Lucyfer" autorstwa Joosta van den Vondla.

Zainteresowania badawcze Piotra Oczki są stosunkowo szerokie. Zajmuje się on literaturą i kulturą krajów niderlandzkojęzycznych, literaturą staropolską, staroangielską, dawną literaturą niemiecką, dawną literaturą dla młodzieży (przede wszystkim autorstwa L. M. Montgomery) czy dramatem średniowiecznym. Fascynuje go tematyka obecności zła w kulturze, kwestie związane z tożsamością i stereotypami narodowymi, sprawy żydowskie, LGBTQ+ studies, nowy historyzm, ale przede wszystkim historia sztuki.

Piotr Oczko - autor i redaktor książek oraz artykułów naukowych

Piotr Oczko jest autorem, współautorem lub redaktorem dziesięciu książek z zakresu literatury i kultury krajów niderlandzko języcznych, dawnej literatury polskiej, czy historii sztuki. Są to m.in. “Holandia. Książka do pisania” (2019), “Homoseksualność staropolska” (2012), „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii” (2021). Na swoim koncie ma także 10 monografii, w tym „Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii albo historia pewnej obsesji” i około 100 artykułów naukowych. Publikuje na łamach miesięcznika “Znak”.

W 1997 autor został nagrodzony Translatorską Nagrodą Ministra Kultury Flamandzkiej w Brukseli (1997). Jest także stypendystą Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund (2000), Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego (2006) oraz laureatem nagrody Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i doskonałe przekłady literatury obcej (2010, 2014 i 2019).

Twórczość Piotra Oczko w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie tytuły Piotra Oczko w formie książek papierowych oraz ebooków. Sprawdź takie tytuły jak "Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii" czy "Holandia Książka do pisania".

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.