Wirtualne Targi

René Descartes (Kartezjusz) Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Rozprawa o metodzie. Sztuka dobrego powodowania swoim rozumem i szukania prawdy w naukach, Audiobook | René Descartes (Kartezjusz)

    Kartezjańska "Rozprawa o metodzie" to jedno z najważniejszych i najbardziej wpływowych dzieł w nowożytnej historii. Traktat francuskiego uczonego, w którym pojawia się słynna maksyma "cogito, ergo sum" ("myślę, więc jestem"), odegrał bowiem znaczącą rolę w kształtowaniu nowoczesnej myśli naukowej. Autor prezentuje w nim swoją koncepcję poznania i odkrywania prawdy, a także przybliża opracowane przez siebie zasady krytycznego myślenia. "Rozprawa o metodzie" skupia się również...

    Promocja
    okładka Rozprawa o metodzie, Audiobook | René Descartes (Kartezjusz)

    Rozprawa o metodzie Kartezjusza jest jednym z najważniejszych traktatów filozoficznych czasów nowożytnych. Aby ułatwić czytanie tego dzieła, Kartezjusz podzielił je na sześć części - rozważania dotyczące nauk, reguł metody, zasad moralnych, dowodów na istnienie Boga i duszy ludzkiej, porządku zagadnień fizycznych i medycznych oraz badań przyrodniczych i własnych pobudek filozoficznych. Rozprawa na pierwszy rzut oka nie przypomina wielkiego traktatu filozoficznego: cechują ją ...

René Descartes (Kartezjusz) Audiobooki

René Descartes, po polsku Kartezjusz, był francuskim uczonym - fizykiem, matematykiem i filozofem, uważanym za jednego z najwybitniejszych intelektualistów XVII wieku, a także określanym ojcem filozofii nowożytnej. W dziedzinie matematyki Kartezjusz zajmował się głównie geometrią oraz algebrą - zapoczątkował rozważania z geometrii analitycznej. Z kolei w fizyce skupiał się przede wszystkim na mechanice klasycznej i optyce - między innymi jako pierwszy odkrył poprawne prawo załamania światła, a potem na jego podstawie poprawnie wyjaśnił rozpiętość tęczy. Kartezjusz nierzadko opierał swoje teorie na błędnych założeniach - na przykład na wydłużonym kształcie Ziemi. Bez względu jednak na to, wywodzący się od jego nazwiska kartezjanizm stał się pomostem pomiędzy filozofią Arystotelesa i rozważaniami starożytno-scholastycznymi, a nowożytną fizyką Newtona. W obszarze filozofii Kartezjusz skupiał się przede wszystkim na teorii poznania, filozofii religii oraz filozofii umysłu. Opracowana przez niego doktryna stała się punktem wyjścia dla późniejszych rozważań Spinozy czy Leibniza, wywarł także duży wpływ na fenomenologię Husserla. Część dzieł Kartezjusza umieszczona została w indeksie ksiąg zakazanych Kościoła katolickiego - z łatwością znajdziecie je jednak współcześnie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Biografia Kartezjusza

René Descartes, w wersji łacińskiej Renatus Cartesius, urodził się 31 marca 1596 roku w La Haye en Touraine we Francji - na jego cześć nazwa tej miejscowości w 1967 roku została zmieniona na Descartes. Kartezjusz pochodził ze szlacheckiego rodu - jego ojciec Joachim był prawnikiem i urzędnikiem miejskim. Jego matka, Jeanne z domu Brochard, zmarła w rok od narodzin młodszego syna. René był drugim z męskich potomków w rodzinie, która od lat brała czynny udział w życiu kulturalnym kraju. Joachim ożenił się ponownie w roku 1600 - Kartezjusz wraz z dwójką starszego rodzeństwa, Jeanne i Pierrem, spędził dzieciństwo u babki ze strony matki. O tym okresie jego życia wiemy niewiele - znacznie więcej informacji pojawia się w chwili wstąpienia René Descartesa do kolegium jezuitów w La Flèche. Wiemy więc, że później kontynuował on naukę w Paryżu i uzyskał stopień naukowy z prawa cywilnego i kanonicznego na Uniwersytecie w Poitiers. Do sprzymierzonej z Francją armii holenderskiej Kartezjusz zaciągnął się w wieku 21 lat. To tam poznał Isaaca Beeckmana, który wprowadził go w świat licznych teorii matematycznych. Descartes porzucił służbę wojskową w 1621 roku i wrócił do Paryża, gdzie skupił się na naukach matematycznych i fizycznych. W latach 1628-1649 mieszkał w Holandii, gdzie oprócz kwestii związanych z fizyką, matematyką i metodologią rozważał także zagadnienia biologiczne i metafizyczne. Nigdy się nie ożenił - ze związku ze służącą Helene Jans urodziła się mu jedyna córka, Francine, która zmarła w 1640 roku. Toczone w tym czasie spory światopoglądowe miały pewien wpływ na prace Kartezjusza - pod wpływem potępienia Galileusza, Descartes porzucił plany opublikowania swojego dzieła "Świat albo Traktat o świetle" (ostatecznie ukazało się ono pośmiertnie). Tezy samego Kartezjusza po raz pierwszy potępił Uniwersytet w Utrechcie w 1643 roku, który zakazał ich nauczania. Uczony zmarł niespodziewanie w Sztokholmie 11 lutego 1650 roku. Przebywał tam na zaproszenie królowej Krystyny, która chciała studiować pod jego kierunkiem filozofię i radzić się go w kwestiach związanych z organizacją Szwedzkiej Akademii Nauk. By zachować trzeźwość umysłu, królowa wyznaczyła Kartezjuszowi spotkania o piątej rano. Filozof przeziębił się, przez co później rozwinęło się u niego zapalenie płuc. Początkowo odmawiał leczenia - kiedy zgodził się na nie po kilku dniach, było już za późno. Kartezjusza pochowano w Sztokholmie, a w 1667 roku jego ciało ekshumowano i złożono w opactwie Saint-Garmain-des-Prés w Paryżu.

Zasady filozofii Kartezjusza - Cogito ergo sum

Wkład Kartezjusza w rozwój nowoczesnej nauki jest niewątpliwy. Często nazywany jest ojcem nowożytnej filozofii - jego rozważania przyczyniły się do obalenia wcześniejszych systemów rozumowania, charakterystycznych dla filozofii średniowiecznej i renesansowego platonizmu. W systemie myślenia Kartezjusza płynnie przeplatały się zagadnienia ontologiczne, metafizyczne, matematyczne, fizyczne czy przyrodnicze. W jego ujęciu filozofia stanowiła podstawę metodologiczną dla nauk empirycznych. Za nadrzędny cel nauki Kartezjusz uznawał opanowanie sił przyrody oraz doskonalenie natury ludzkiej. W swojej refleksji filozoficznej uczony ten odrzucał wszystkie niepewne sądy - wątpienie miało być narzędziem dla znalezienia niepodważalnych podstaw twierdzeń. W rozważaniach Kartezjusza silny jest tzw. racjonalizm filozoficzny, zakładający, że świadectwa zmysłów są zawodne, więc aby stać się niepodważalnymi, omawiane prawdy muszą mieć charakter rozumowy. Jedno z najpopularniejszych stwierdzeń z filozofii Descartesa to cogito ergo sum, "myślę, więc jestem". Prowadzące do niego rozważania znajdziemy w ebooku " Rozprawa o metodzie". Kartezjusz uznał, że jedyne, co jest pewne, to że istnieje myślący podmiot, który wątpi - a stwierdzenie to stanowi podstawę dla wiedzy pewnej, od której wywodzić mogą się dalsze sądy. Ważnym elementem filozofii Kartezjusza jest także dualizm duszy i ciała, nazywany czasem dualizmem kartezjańskim.

Wkład w naukę

Kartezjusz jest autorem szeregu odkryć matematycznych i empirycznych, a także jedną z postaci, które odegrały kluczową rolę w obaleniu arystotelesowskiego przyrodoznawstwa, by stworzyć podstawy dla nowej nauki. Do tego grona obok Descartesa należą także Mikołaj Kopernik, Galileusz, Johannes Kelper czy William Harvey, a także Francis Bacon. Kartezjusz był przedstawicielem mechanicyzmu, w ramach którego następowało połączenie matematycznego opisu przyrody z szukaniem potwierdzenia tez w badaniach empirycznych. Doprowadziło to do postawienia przez René Descartesa szeregu twierdzeń, z których część z czasem została obalona całkowicie lub częściowo. Niewątpliwie ważny wkład miał Kartezjusz w rozwój optyki, zainspirował także swoimi rozważaniami licznych fizjologów i przyrodników, samemu wnosząc dużo do zrozumienia zasad funkcjonowania chociażby układu nerwowego.

Filozofia i dzieła Kartezjusza

Rozważania, tezy i odkrycia, a także poglądy Kartezjusza są przedmiotem licznych opracowań - także sam René Descartes zostawił po sobie wiele cennych dzieł. Polecamy sięgnięcie zwłaszcza po ebook "Rozprawa o metodzie", w którym znajdziecie wiele znanych do dziś tez tego uczonego, w tym analizę prowadzącą do cogito ergo sum. Na Woblink czeka na Was także dzieło: "Zarzuty i odpowiedzi późniejsze Korespondencja z Hyperaspistesem, Arnauldem i More'em", stanowiące interesujący wgląd w ówczesne dyskusje i spory prowadzone przez uczonych.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.