Portret Ignacego Kozielewskiego Współtwórca ruchu harcerskiego, pedagog, działacz społeczny, Ignacy Kozielewski, urodził się 13 stycznia 1882 roku w rodzinie wielodzietnej jako jedno z dwanaściorga dzieci Sebastiana i Barbary z Prochanów w Starzenicach, w powiecie wieluńskim. Do nazwy miejscowości, w której przyszedł na świat, nawiązuje pseudonim Ignacego – Starzeńczyk, użyty zamiast rodowego nazwiska na karcie tytułowej powieści Harcerskie troski. Z kolei od imi...
Relacje, wspomnienia ze spotkań ze znanymi postaciami polskiej literatury, kultury, polityki, opis zdarzeń, których Autor - publicysta, poeta, pisarz - był świadkiem lub uczestnikiem. Wspaniale opisana atmosfera klubowych dyskusji, burzliwych zebrań Związku Literatów Polskich, czy konkursów literackich oraz barwnie przedstawione indywidualności współczesnego świata to cenna pamiątka lat przełomu XX i XXI wieku. Liczne karykatury, portrety osób wspomnianych w książce narysowan...
Mit o jednoczesnym występowaniu geniuszu i obłąkania istnieje w powszechnej świadomości od dawna. Na polu literatury próbuje go opisać zmarły niedawno Stanisław Stanik, znany pisarz i krytyk literacki. Szczegółowej analizie poddaje życie i twórczość Emanuela Swedenborga, Cypriana Kamila Nordwida, Jana Lechonia, Tadeusza Peipera, Rafała Wojaczka, Edwarda Stachury, Kazimierza Ratonia, Jerzego Krzysztonia, Zygmunta Trziszki i Józefa Grochowiny.
Portret Ignacego Kozielewskiego Współtwórca ruchu harcerskiego, pedagog, działacz społeczny, Ignacy Kozielewski, urodził się 13 stycznia 1882 roku w rodzinie wielodzietnej jako jedno z dwanaściorga dzieci Sebastiana i Barbary z Prochanów w Starzenicach, w powiecie wieluńskim. Do nazwy miejscowości, w której przyszedł na świat, nawiązuje pseudonim Ignacego – Starzeńczyk, użyty zamiast rodowego nazwiska na karcie tytułowej powieści Harcerskie troski. Z kolei od imienia ojca poc...
|Trzy sceniczne sztuki teatralne adresowane do zespołów zawodowych i amatorskich nie dysponujących rozbudowanym zapleczem scenicznym.
Dwie - Dwie fikcje albo nawrócenie Jana Bezdusznego, Wędrówka w czasie - z prezentowanych sztuk, zbliżone w zamyśle twórczym do moralitetów, przeznaczone są dla widzów dorosłych; trzecia - Alfabetnik - to dowcipny utwór napisany z myślą o widzu dziecięcym z pierwszych klas szkoły podstawowej.
Ta książka to podróż przez kilka wieków polskiej kultury i polskiej historii, widzianych przez pryzmat wielkich, znanych i mniej znanych, polskich twórców. Ich losy i ich twórczość były ściśle związane z życiem narodu, w którym żyli i którego wzloty i upadki były przedmiotem ich troski. W szkicach Stanisława Stanika znajdzie czytelnik odpowiedź na pytanie - dlaczego Narodowa Demokracja była największym obozem politycznym w Polsce. Rząd dusz dzierżyła w dużej mierze dzięki zw...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.