Stanisław Lem Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stanisław Lem Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Stanisław Lem uważany jest za jednego z najważniejszych na świecie pisarzy science-fiction, jest także najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem w historii. Jego książki ukazały się na całym świecie w przeszło 40 językach, a sprzedano ich ponad 30 milionów egzemplarzy. Dzięki licznym wznowieniom proza Lema cieszy się niesłabnącą popularnością. W ostatnim dziesięcioleciu w Polsce sprzedano ponad milion egzemplarzy powieści i zbiorów opowiadań Lema.

Większość dzieł Stanisława Lema stanowią książki z pogranicza fantastyki i science-fiction. Pisarz debiutował powieścią „Astronauci”, która ukazała się w 1951 roku. Następnie spod jego pióra wyszły „Obłok Magellana” (1955), „Eden” (1959), „Pamiętnik znaleziony w wannie” (1961), „Powrót z gwiazd” (1961), „Solaris” (1961), „Niezwyciężony” (1964), „Głos Pana” (1968), „Wizja lokalna” (1982), „Fiasko” (1987) i „Pokój na Ziemi” (1987). Lem jest także autorem trylogii „Czas nieutracony” (1955) oraz zbioru opowiadań „Dzienniki gwiazdowe” (1957). W latach 60. XX wieku ukazały się „Księga robotów” (1961), „Bajki robotów” (1964), „Cyberiada” (1965), „Opowieści o pilocie Pirxie” (1968).

W 1975 roku opublikowano powieść „Szpital przemienienia”, najważniejszą książkę Lema spoza nurtu science-fiction. Jest to poruszająca historia młodego lekarza Stefana Trzynieckiego. Bohater dostaje posadę w szpitalu dla cierpiących na zaburzenia psychiczne. Trzyniecki szybko orientuje się, że nie tylko pacjenci są chorzy – sanatorium to mroczne miejsce, w którym panują bardzo specyficzne reguły. Na dodatek lekarzom i pacjentom grozi śmierć, a w konsekwencji zamknięcie całej placówki. Fabuła rozgrywa się bowiem w czasie II wojny światowej, kiedy hitlerowski reżim traktował osoby z problemami psychicznymi jako ludzi, których należy zlikwidować.

Szczególne miejsce w bibliografii Stanisława Lema zajmuje Ijon Tichy – najbardziej charakterystyczna postać występująca w jego książkach. Tichy jest bohaterem i narratorem wielu opowiadań i kilku powieści, pojawia się w „Dziennikach gwiazdowych”, „Kongresie futurologicznym”, „Wizji lokalnej” i „Pokoju na ziemi”. Tichy to wybitna postać, jest międzygwiezdnym podróżnikiem, którego cechuje nieprzeciętne poczucie humoru. W czasie swoich wypraw odwiedza nowe planety, rozmawia z kosmitami, bierze udział w wojnach i angażuje się w sprawy polityczne na innych planetach.

Oprócz pisania powieści Lem zajmował się pisaniem esejów, rozpraw naukowych i recenzji. Ponadto korespondował z naukowcami, poetami i innymi pisarzami. W 2011 roku ukazał się zbiór korespondencji Lema ze Sławomirem Mrożkiem z lat 1956–1978, a w 2018 roku zbiór jego korespondencji z poetką Ewą Lipską pt. „Boli tylko, gdy się śmieję…”.

„Solaris” – najważniejsze dzieło Lema

Szczególne miejsce w bibliografii Lema zajmuje powieść „Solaris”, powszechnie uważana za najważniejsze jego dzieło. W książce Lem przedstawił kontakt człowieka z nieznaną materią, wielu krytyków interpretuje ją jako przedstawienie kontaktu człowieka z absolutem. Lem opisał niemożność poznania tajemnic Wszechświata przez człowieka, ludzką ułomność i ograniczenia percepcyjne. Głównym bohaterem „Solaris” jest psycholog Kris Kelvin, który wyrusza na stację badawczą unoszącą się nad oceanem cytoplazmatycznym znajdującym się na planecie Solaris. Jego główną misją jest zbadanie cech tajemniczego oceanu. Jest to systematycznie zmieniająca i przeobrażająca się materia, która przejawia zdolność myślenia i wpływania na umysły osób przebywających w jej otoczeniu. W czasie wykonywania misji na pokładzie stacji badawczej Kelvin doświadcza nieprawdopodobnych zdarzeń z pogranicza jawy i snu. „Solaris” to najpopularniejsza powieść Lema, która doczekała się kilku adaptacji teatralnych i filmowych.

Lem i kino

Powieści Stanisława Lema od dziesięcioleci inspirują filmowców. Na podstawie jego książek powstało wiele adaptacji. Do tej pory najpopularniejszą ekranizacją jest „Solaris” Stevena Soderbergha z Georgem Clooneyem w roli głównej. Drugim wartym wspomnienia dziełem jest „Kongres” Ari Folman, którego scenariusz nawiązuje do powieści „Kongres futurologiczny”. Główna bohaterka, aktorka, w której rolę wciela się Robin Wright, dostaje propozycję „zeskanowania”. Dzięki temu jej wirtualna kopia będzie wiecznie młoda. Film w połowie jest produkcją aktorską, a w połowie animowaną. W „Kongresie” oprócz Robin Wright wystąpili m.in. Harvey Keitel i Paul Giamatti.

Stanisław Lem – pisarz doceniony za życia

Lem został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Za życia otrzymał najważniejsze i najstarsze polskie odznaczenia państwowe – Order Orła Białego. Ponadto przyznano mu order Polonia Restituta, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Zasługi. Stanisław Lem ma na swoim koncie również doktoraty honoris causa wielu prestiżowych uczelni, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Bielefeld czy Politechniki Wrocławskiej. Większość życia spędził w Krakowie i otrzymał też honorowe obywatelstwo tego miasta.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!