Stefan Darda Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stefan Darda Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Stefan Darda to polski pisarz specjalizujący się w literaturze grozy oraz fantastyce. Laureat Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego oraz Złotego Kościeja. “Dom na wyrębach”, debiut literacki Dardy wydany nakładem Wydawnictwa Videograf w 2008 roku, był nominowany do Nagrody im. Janusza Zajdla. Kolejne utwory autora zdobyły najwięcej nominacji do tej samej nagrody w roku 2011 - były to: “Czarny Wygon”, “Słoneczna Dolina” oraz “Czarny Wygon. Starszyzna”. Stefan Darda znany jest także z takich książek jak “Zabij mnie, tato”, “Nowy dom na wyrębach” czy właśnie cyklu “Czarny Wygon”.

Pisarz urodził się 2 września 1972 roku w Tomaszowie Lubelskim, a wychował się w Lubyczy Królewskiej, na Roztoczu Wschodnim. Po zakończeniu nauki w szkole muzycznej i zdaniu matury w liceum im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, przeniósł się na studia do Lublina. To na tamtejszym Uniwersytecie - Marii Curie-Skłodowskiej ukończył politologię. W tym czasie Darda rozpoczął swoją przygodę z muzyką folkową, będąc członkiem zespołu “Orkiestra pod wezwaniem Świętego Mikołaja”. Nagrywał z nim płyty oraz koncertował do 1995 roku. Autor nie porzucił także swojej pasji do turystyki, która rozwinęła się u niego już w szkole podstawowej. W Lublinie pracował w studenckich klubach turystycznych, a także był jedną z osób, która reaktywowała Uczelniany Klub Turystyczny PTTK UMCS “Mimochodek” (który działa do dziś). W 1998 roku Darda przeprowadził się do Przemyśla - wedle jego oceny, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, gdzie obecnie mieszka.

Debiuty Stefana Dardy

Pierwsze kroki na drodze literackiej Stefan Darda postawił w 2003 roku, tworząc pierwszy wiersz. Od końca 2004 roku publikował swoją poezję na jednym z internetowych portali, dzięki czemu jego utwory pojawiły się w wydanych przez portal antologiach. Proza pojawiła się chwilę później - w roku 2006. Nieco wcześniej, będąc akurat na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, Darda usłyszał opowieść o śmierci dziewczyny. Historia ta zmaterializowała się w postaci pierwszego opowiadania pt. “Wyręby”. Z czasem zaczęło się ono rozrastać i przeistaczać w powieść, którą pisarz zakończył we wrześniu 2007 roku. Już w kolejnym roku podpisał umowę z Wydawnictwem Videograf II i w październiku na półkach pojawił się literacki debiut Dardy, “Dom na wyrębach”. Bohater książki zrealizował marzenia niejednego człowieka - wyprowadzka do spokojnego domku na wsi, idylliczna cisza, przerywana tylko trzaskiem palących się drew. A jednak coś jest nie tak - nieznana siła przestawia rzeczy w zamkniętym domu. Pętla wokół głównego bohatera zaczyna się zaciskać… Historia tak przypadła czytelnikom do gustu, że już miesiąc później pierwszy nakład został wyczerpany. “Dom na wyrębach” był porównywany do prozy Stephena Kinga, doceniono także znajomość wplecionych w fabułę ludowych wierzeń oraz opisów przyrody. Książka ta była nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz do Nagrody Sfinks.

Dalsza kariera

Po sukcesie “Domu na wyrębach” Stefan Darda równocześnie pisał opowiadania i pracował nad kolejną powieścią. Te pierwsze ukazywały się drukiem w czasopismach, między innymi Kwartalniku Fantastyczno-Kryminalnym “Qfant”, oraz w różnych antologiach. Wśród nich wspomnieć warto takie tytuły jak “Ostatni telefon” czy “Opowiem ci mroczną historię”.

W 2010 roku na rynku książki pojawiły się dwie części z czterotomowego cyklu “Czarny Wygon”. Były to “Słoneczna Dolina” oraz “Starszyzna”, które wydane zostały nakładem Wydawnictwa Videograf. Kolejne dwa tomy, “Bisy” oraz “Bisy II”, trafiły do rąk czytelników kolejno w 2012 oraz 2014 roku. Historia “Czarnego Wygonu” rozpoczyna się wraz z tajemniczym listem, który otrzymuje dziennikarz Witold Uchmann. Sprawia on, że mężczyzna wyrusza w podróż przez Polskę w stronę Roztocza, próbując rozwiązać skrywaną przez to miejsce zagadkę. Czas zatrzymał się dla mieszkańców znajdującej się tam niewielkiej wioski w roku 1952 i od tego czasu skazani są oni na życie w ponurym, równoległym świecie, z którego wydaje się, nie ma ucieczki. Czy jednak pojawienie się tam warszawskiego dziennikarza może coś zmienić? Uchmanna spotykamy także w drugim tomie serii, znów postawionego przed ciężką próbą i pytaniem - ile jest w stanie zaryzykować, by uratować życie kilkuletniej dziewczynki? Obok Uchmanna w “Starszyźnie” pojawia się także jego przyjaciel, Adam Nawrot, niespodziewanie stający na drodze do przeklętej wioski. Losy tej dwójki bohaterów śledzimy także w “Bisach” oraz “Bisach II”, gdzie wciąż mierzą się oni z mrocznymi mocami otaczającymi tą niewielką wioskę na Roztoczu. Poszczególne części cyklu “Czarny Wygon” były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. Pierwsze dwa tomy zdobyły nominację do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla w 2011 roku, “Słoneczna dolina” zajęła III miejsce w Plebiscycie Czytelników Nagrody Nautilus 2010, jak również - dzięki głosowaniu internautów - znalazła się w pierwszej dziesiątce polskich horrorów wszechczasów. Wszystkie tomy serii “Czarny Wygon” znajdziecie na Woblinku zarówno w wersji książek papierowych, jak i ebooków oraz audiobooków.

Pozostała twórczość Dardy

W 2017 roku Stefan Darda napisał jeszcze jedną powieść rozgrywającą się w świecie swojego debiutanckiego “Domu na wyrębach”. “Nowy dom na wyrębach” opowiada historię Huberta Kosmali, przyjaciela głównego bohatera pierwszej książki, Marka Leśniewskiego. Kosmala powraca do Wyrębów, próbując zmierzyć się z demonami przeszłości. Cykl “Domu na wyrębach” zamyka jego trzecia część zatytułowana “Nowy dom na wyrębach II”.

Poza seriami “Dom na wyrębach” oraz “Czarny Wygon” Stefan Darda pozostaje autorem wielu opowiadań, a także pojedynczych, umieszczonych poza cyklami powieści. Wyróżnić można wśród nich wydane w 2015 roku “Zabij mnie tato”, a także “Jedna krew” (2020). Jedną z najnowszych publikacji Dardy jest dwutomowe “Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót” (2019) oraz “Przebudzenie zmarłego czasu. Druga Gemma” (2021), obie wydane przez Wydawnictwo Muza. Darda jest także współautorem dwóch powieści “Cymanowski młyn” (2019) oraz “Cymanowski chłód” (2020). Wraz z Magdaleną Witkiewicz łączą swoje siły, by stworzyć idealną mieszankę powieści obyczajowej oraz thrillera. Wszystkie publikacje Stefana Dardy znajdziecie na Woblinku w postaci książek papierowych, audiobooków i ebooków.

Co znajdziesz w kategorii: Dom, Wnętrze, Ogród

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie doświadczyłaby radości i spokoju, jakie niesie kontakt z naturą. Cudownie jest móc zaaranżować swoją przestrzeń – zarówno w domu, jak i w ogrodzie – zgodnie z własnymi potrzebami i gustami. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na własny, idealny ogród - to jednak wcale nie oznacza, że wiedza na temat pielęgnacji różnych gatunków roślin zupełnie się Wam nie przyda! Rośliny doniczkowe mogą zagościć wszędzie, wystarczy tylko odpowiednio się nimi zająć. Na Woblink znajdziecie wiele praktycznych poradników na temat uprawy roślin domowych.

Szczególnie polecamy książkę "Ogród w pojemnikach. Poradnik pielęgnacji, zasady komponowania, katalog roślin na taras i balkon" Hanny Wypych i Ireny Przydróżnej. Dzięki niej i wielu innym książkom, ebookom oraz audiobookom o domu i roślinach Wasze otoczenie zmieni się nie do poznania! Dodatkowo, Katarzyna Bellingham wyjawi Wam "Tajemnice angielskiego ogrodu", a bogato ilustrowany poradnik "365 dni w ogrodzie i na działce" pozwoli spędzić niezapomniany rok w zielonym świecie.

Najlepsze książki ogrodnicze

Nawet malutki skrawek ziemi czy niewielka doniczka mogą stać się zaczątkiem idealnego ogrodu, na miarę naszych możliwości. Uprawa roślin wcale nie jest taka trudna, jeśli tylko wie się, z czym mamy do czynienia. A wiedza ogrodnicza jest przecież na wyciągnięcie ręki! Na Woblink czeka na Was wiele książek napisanych przez pasjonatów, profesjonalistów i miłośników roślin, dzięki którym rośliny ozdobne, doniczkowe czy nawet rośliny jednoroczne nie będą miały przed Wami tajemnic!

Jeśli zastanawiacie się nad stworzeniem szklarni na swoim terenie, sięgnijcie po poradnik „Szklarnia w ogrodzie miesiąc po miesiącu” autorstwa Jorna Pinskiego. Ten doświadczony ekspert ogrodnictwa szklarniowego rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i przedstawi skuteczne sposoby uprawy. Już niedługo Wasz zielony kącik w domu może zamienić się w prawdziwą dżunglę! Z kolei książka „Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu” autorstwa Damiena Dekarza krok po kroku podpowie, jak najlepiej dbać o ogród w rytmie mijających miesięcy. Natomiast Danuta Młoźniak podzieli się z Wami swoimi sekretami projektowania rabat oraz pomoże przejść „Od chwastowiska do Ogrodowiska”. Podpowie także, „Jak stworzyć niezwykły warzywnik”. Odkryjcie radość z uprawy roślin i stwórzcie swoje zielone królestwo!

Wyjątkowa aranżacja wnętrz

Uprawa ogrodu to jedno - aranżacja wnętrza, które otacza to zupełnie inna historia. Nie musicie być architektami wnętrz, by wprowadzać zmiany w swoim domu. Doskonałym rozwiązaniem może być odrestaurowanie starych mebli. W tym zadaniu z pewnością pomoże Wam książka „Meble od nowa. Domowe renowacje” autorstwa Małgorzaty Budzich. Znajdziecie w niej praktyczne porady dotyczące odnawiania starych mebli, dzięki którym nadacie im unikalny charakter. Jakie narzędzia będą Wam potrzebne? Czy tapicerowanie rzeczywiście jest tak skomplikowane? A może zastanawiacie się, jak wykorzystać orzechy włoskie, by odświeżyć blat? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej wyjątkowej książce! Jeśli natomiast interesuje Was, jak połączyć troskę o naszą planetę z codziennym życiem i wyborami, nie możecie przegapić lektury „Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie” autorstwa Christine Liu. Warto zadbać zarówno o siebie, jak i o naszą planetę!

Piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Dbanie o zielone otoczenie to nie tylko kwestia estetyczna czy wynik naszej pasji - to również zagadnienie ekologiczne, a nawet niekiedy duchowe. Z całego serca polecamy "Ogrodowe przebudzenie. W trosce o Ziemię i nas samych" Mary Reynolds. To wyjątkowe połączenie praktycznego poradnika o ogrodowym designie i inspirującego duchowego przewodnika o tym, jak odzyskać utraconą więź z naturą. Fachowa wiedza ogrodnicza łączy się tutaj z dawnymi rytuałami, intuicją oraz wsłuchiwaniem się w potrzeby samej ziemi.

Wszystkim poszukującym płynącej z przyrody radości polecamy książkę "Rok w ogrodzie" Dana Pearsona, cenionego brytyjskiego architekta krajobrazu i wielkiego miłośnika ogrodnictwa. Czerpcie z jego zaraźliwego entuzjazmu oraz ogromnej wiedzy, która pozwoli Wam jeszcze bardziej docenić radość pracy w ogrodzie oraz dostrzec piękno zmieniającego się, w rytmie pór roku, otoczenia. Nawet kilka doniczek na parapecie okna w Waszym mieszkaniu może na nowo odkryć przed Wami uroki natury!

Inną wartą uwagi książką jest „Dziki ogród” autorstwa Łukasza Łuczaja. To wielka pochwała bioróżnorodności i napisany z perspektywy praktyka pionierski na polskim rynku poradnik omawiający tą ważną kwestię. Te i wiele innych dzieł na temat uprawy roślin znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).