Terry Pratchett Dom, Moda, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Świat Dysku Terry'ego Pratchetta do kolorowania, Książka | Paul Kidby, Terry Pratchett

    Paul Kidby, doborowy grafik sir Terry'ego Pratchetta, stworzył ilustracje do „Ostatniego bohatera”, od roku 2002 projektował okładki powieści ze świata Dysku, a także jest autorem znakomitego albumu „Sztuka Świata Dysku”. Jeśli pióro Terry'ego Pratchetta powołało jego postaci do życia, to pędzel Paula Kidby'ego pozwolił im je przeżywać. „Świat Dysku Terry’ego Pratchetta do kolorowania” zawiera czarno-białe rysunki oparte na jego niezwykle popularnych obrazach, a także orygin...

Terry Pratchett Dom, Moda, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Terry Pratchett to brytyjski pisarz fantasy i science fiction. Jest twórcą Świata Dysku – uniwersum, w którym rozgrywa się fabuła przeszło 40 jego książek i opowiadań. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i rozeszły się w liczbie 50 milionów egzemplarzy na całym świecie, co czyni go jednym z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy na świecie.

Świat Dysku - najpopularniejsza seria Terrego Pratchetta

Pratchett debiutował w 1971 roku powieścią „Dywan”. Światową sławę przyniósł mu cykl Świat Dysku. Pierwsza książka serii pt. „Kolor magii” ukazała się w 1983 roku. Pratchett napisał przeszło 40 książek i opowiadań, których akcja rozgrywa się w magicznym Świecie Dysku.

Tytułowy świat ma kształt dysku podtrzymywanego przez cztery słonie, które stoją na skorupie wielkiego żółwia płynącego przez wszechświat. Od samego początku Pratchett przejawiał skłonność do parodiowania tradycyjnej literatury fantasy. Przygody bohaterów jego książek przedstawione są w krzywym zwierciadle – czarodzieje czy magiczne istoty zwykle są nieporadne i przydarzają im się absurdalne sytuacje. Na dodatek Pratchett posługuje się często czarnym humorem, a ofiarami jego żartów często padają gwiazdy, zjawiska popkultury czy politycy.

W skład Świata Dysku wchodzą cykle skupiające się wokół głównych postaci stworzonych przez Pratchetta – cykl o Rincewindzie („Kolor magii”, „Blask fantastyczny”, „Czarodzicielstwo”, „Eryk”, „Ciekawe czasy”, „Ostatni kontynent”, „Ostatni bohater”), cykl o Śmierci („Mort”, „Kosiarz”, „Muzyka duszy”, „Wiedźmikołaj”, „Złodziej czasu”), cykl o Straży Miejskiej („Straż! Straż!”, „Zbrojni”, „Na glinianych nogach”, „Bogowie, honor, Ankh-Morpork”, „Piąty Elefant”, „Prawda”, „Straż nocna”, „Potworny regiment”, „Łups!”, „Niuch”), cykl o Moiście von Lipwigu („Piekło pocztowe”, „Świat finansjery”, „Para w ruch”), cykl o Czarownicach z Lancre („Równoumagicznienie”, „Trzy wiedźmy”, „Wyprawa czarownic”, „Panowie i damy”, „Maskarada”, „Carpe Jugulum”), cykl o Tiffany Obolałej („Wolni Ciut Ludzie”, „Kapelusz pełen nieba”, „Zimistrz”,„W północ się odzieję”, „Pasterska korona”). Książki Pratchetta można czytać według różnych kluczy – seriami, chronologicznie, według daty publikacji albo według chronologii fabularnej.

Poza Światem Dysku

Oprócz powieści, których fabuła rozgrywa się w Świecie Dysku, Pratchett napisał przeszło 20 powieści (niektóre wspólnie z Stephenem Baxterem lub Neilem Gaimanem). Wśród nich znajduje się Trylogia Nomów („Nomów księga wyjścia”, „Nomów księga kopania”, „Nomów księga odlotu”) wydana w Polsce w jednym tomie pt. „Księga Nomów”. Jest to cykl przeznaczony dla młodszych czytelników. Głównymi bohaterami serii są małe istoty, które w wyniku awarii statku kosmicznego ugrzęzły wśród ludzi i za wszelką cenę próbują się stąd wydostać.

Ponadto Pratchett napisał cykl „Opowieści o Johnnym Maxwellu” oraz cykl powieści science fiction o Długiej Ziemi (wspólnie ze Stephenem Baxterem). W 2012 ukazała się pierwsza książka w serii pt. „Długa ziemia”. Jej bohaterowie podróżują po planetach przypominających naszą Ziemię. Im dalej w kosmos, tym planety bardziej różnią się od naszej.

Wpływ na kulturę książek Terrego Pratchetta

Na podstawie książek Pratchetta powstało kilka gier komputerowych, seriali, gier planszowych oraz adaptacji teatralnych. W 2019 roku swoją premierę miał serial „Dobry omen” z Davidem Tennantem i Michaelem Sheenem w rolach głównych. Produkcja powstała w oparciu o książkę o tym samym tytule. Jej fabuła przedstawia wizję końca świata z perspektywy demona, anioła i nastoletniego Antychrysta.

Nagrody i wyróżnienia

W 1994 roku pisarz otrzymał British Book Awards w kategorii The Fantasy and Science Fiction Author of the Year. W 1998 roku został wyróżniony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla kraju w dziedzinie literatury, a dziesięć lat później otrzymał tytuł szlachecki.

Książki Terry’ego Pratchetta w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie na Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Dom, Moda, Hobby

Dom / Moda / Hobby” to obszerna grupa publikacji z podkategoriami: „Dom / Wnętrze / Ogród”, „Kolorowanki” oraz „Moda i styl”. Znaleźć tu można książki z licznych dziedzin związanych ze spędzaniem wolnego czasu, zbiory porad, wskazówek i myśli mających pomóc w różnorodnych czynnościach. Obok tego znajdują się tutaj publikacje odkrywające nowe, nieznane jeszcze światy, pozwalające dostrzec rzeczywistość czyimiś oczami, książki o modzie, stylu życia, kuchni, podróżach, ogrodach oraz wszelakich zainteresowaniach. W kategorii „Dom / Moda / Hobby” odnaleźć można zarówno pozycje dla zupełnych laików, osób, które chcą poznać coś nowego, jak i dla miłośników, znawców, tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę w danej dziedzinie. Czytelnicy trafią tu na publikacje z zakresu stylu życia, np. „Życie zero waste” Katarzyny Wągrowskiej, która pokazuje, że zero waste to droga do lepszego funkcjonowania w świecie, czy książkę Agnieszki Maciąg „Rozmaryn i róże. Podróż do samej siebie” pełną przemyśleń i inspiracji dotyczących wewnętrznego rozwoju. W kategorii „Dom / Moda / Hobby” nie zabraknie również tematyki podróżniczej, np. „Życie stewardessy, czyli o tym, jak mierzyć wysoko i przekraczać granice” Marii Kuczyńskiej, która opowiada o pracy na pokładzie samolotu, ale również o własnym życiu, czy „Przesunąć horyzont” dziennikarki i podróżniczki Martyny Wojciechowskiej, która pisze nie tylko o wysokich górach, ale także o tym, że warto mieć cele, dążyć do ich realizacji i wyznaczać sobie kolejne. Odnaleźć tu możemy również takie tytuły jak: „Życie pszczół” Maurice’a Maeterlincka, „ABC szachów” Michała Wodzyńskiego, „Survival po polsku. Początek” Krzysztofa Kwiatkowskiego, „Zioła w domowym ogrodzie” Moniki Fijołek czy „Vegenerata bieg przez kuchnię” Przemysława Ignaszewskiego.