Thomas Enger Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Thomas Enger Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Thomas Enger to norweski pisarz i kompozytor tworzący muzykę do musicali i filmów. Urodził się w 1973 roku w Oslo, gdzie obecnie mieszka. Studiował historię oraz dziennikarstwo. Przez kilka lat pracował jako dziennikarz gazety internetowej „Nettavisen”. Zadebiutował w 2010 roku powieścią kryminalną „Letarg”, która szybko stała się bestsellerem, a samego Engera ogłoszono jednym z najbardziej obiecujących norweskich autorów kryminałów. Prawa do powieści sprzedano do 30 krajów. W 2018 roku nawiązał współpracę z norweskim pisarzem Jørnem Lierem Horstem, czego efektem jest seria kryminalna „Blix i Ramm na tropie zbrodni”. Oprócz powieści dla dorosłych Enger pisze także dla młodszych czytelników – w 2013 roku wydał swój pierwszy kryminał dla młodzieży „Den onde arven”.

Cykl Thomasa Engera z dziennikarzem Henningiem Juul

Thomas Enger zadebiutował w 2010 roku powieścią „Letarg", która otwiera cykl z dziennikarzem norweskiej gazety internetowej Henningiem Juulem w roli głównej. To również pierwsza z sześciu planowanych książek o przygodach Juula. Błyskawicznie po premierze „Letarg” stał się bestsellerem w Norwegii i Danii, a niedługo później także w innych krajach. Powieść została nominowana do nagrody eDunnit Award 2012 w ramach CrimeFest 2012. Norweska wytwórnia filmowa kupiła prawo do ekranizacji wszystkich kryminałów z cyklu.

W „Letargu” Henning Juul wraca do pracy po wypadku i rehabilitacji. Chce powoli nadrobić zaległości, ale nieoczekiwanie w parku zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety. Ofiarę ukamienowano i zakopano. Podejrzanym w sprawie staje się jej chłopak, który pochodzi z Pakistanu – morderstwo przypomina karę za cudzołóstwo wymierzoną według szariatu. Dziennikarz jedzie na kampus, żeby zebrać materiał o martwej studentce. Pomiędzy kartkami zostawionymi przez pogrążonych w żałobie znajomych dziewczyny znajduje tajemniczą wiadomość. Postanawia namierzyć autora listu.

Książka „Bóle fantomowe”, drugi tom z serii, została nominowana do prestiżowej Nagrody Rivertona. Tym razem Henning Juul pracuje nad rozwiązaniem sprawy morderstwa, o które został oskarżony egzekutor długów Tore Pulli. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny, jednak wszystko świadczy o jego winie. Dziennikarz będzie starał się pomóc Pulliemu, gdyż ten wie, co stało się w noc zaginięcia syna Juula. Ostatnią powieścią serii jest „Żądza krwi”, w której dziennikarz rozwiązuje zagadkę brutalnego morderstwa pensjonariuszki domu starców. W Polsce wszystkie książki z serii ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Blix i Ramm na tropie zbrodni - współpraca Thomasa Engera z Jørnem Lier Horstem

W 2018 Thomas Enger i Jørn Lier Horst (norweski pisarz, autor bestsellerowej serii kryminalnej z inspektorem Williamem Wistingiem w roli głównej) połączyli siły i napisali wspólnie thriller „Punkt zero”, który szybko zdobył międzynarodową renomę. Rok 2018, Oslo, była mistrzyni biegów długodystansowych nie pojawia się na promocji swojej autobiografii. Tego samego dnia blogerka Emma Ramm przychodzi do domu kobiety. Na miejscu zastaje otwarte drzwi i widoczne ślady walki. Inspektor Alexander Blix ma poprowadzić dochodzenie w sprawie zaginięcia lekkoatletki. Okoliczności sprawiają, że Ramm i Blix będą musieli nawiązać współpracę, aby powstrzymać brutalnego mordercę.

Sukces „Punktu zero” sprawił, że Enger i Horst postanowili kontynuować historię śledczego i dziennikarki. W latach 2020 i 2021 powstały kolejne tomy: „Zasłona dymna” i „Nieobliczalni”. Na polskim rynku wydawniczym wszystkie książki z cyklu ukazały się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Thomasa Engera „Punkt zero” i „Zasłona dymna” w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Czym jest fantastyka?

Fantastyka jest bardzo obszernym gatunkiem filmowym, komiksowym, dotyczącym gier, a nade wszystko literatury. Jego cechą charakterystyczną jest tworzenie przez autorkę lub autora świata, który dalece lub w całości odbiega od znanej nam rzeczywistości. To tutaj pojawiają się elementy nadnaturalne, w tym nowe gatunki stworzeń, magia czy nieznane nam zjawiska oraz tereny. Książki fantastyczne często zawierają także nieistniejącą w naszym świecie technologię. Jedną z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się literatura fantastyczna jest bardzo duża swoboda w zakresie tworzenia świata przedstawionego i wypełniających go postaci. Autorka lub autor tworzą go od samych podstaw, nierzadko łącznie z historią dotyczącą jego powstania, rządzących nim praw (w tym nawet praw fizyki), stosunku sił, a także wielowiekowej czasem przeszłości. Fantastyka rozwijała się jako gatunek literacki szczególnie w okresie romantyzmu. Nie sposób pominąć tutaj takiej postaci jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, autor między innymi opowiadania “Dziadek do orzechów”, a także jeden z prekursorów podtypu fantastyki, fantastyki grozy (tak zwanego weird fiction). Jego dzieła miały ogromny wpływ na twórczość innego niezwykle znanego autora dzieł weird fiction, którym był Edgar Allan Poe. Wiele jego książek fantastycznych, takich jak “Zagłada domu Usherów”, “Czarny kot”, “Opowieść Artura Gordona Pyma” czy zbiór “Opowiadania prawie wszystkie” czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do weird fiction zalicza się także opowiadania Thomasa Ligottiego, zebrane między innymi w tomie “Teatro Grottesco”. 

Jakie książki należą do kategorii fantastyka? Najlepsze książki fantastyczne.

Wśród książek z kategorii fantastyka znajdziecie wiele świetnych pozycji rozgrywających się w alternatywnej rzeczywistości. Niektóre z nich należą do podgatunku fantastyki - fantasy, rozległego obszaru literatury, który sam ma wiele własnych pomniejszych typów. Wyróżniamy tu między innymi tzw. high fantasy (np. “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena), low fantasy (np. “Trylogia husycka” Andrzeja Sapkowskiego), urban fantasy czy dark fantasy. W tym dziale znajdziecie także między innymi takie najlepsze powieści fantasy jak “Ucznia skrytobójcy” Robina Hobba, “Mgły Avalonu” Marion Zimmer, “Amerykańskich bogów” Neila Gaimana czy cykl “Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Ericksona. Ciekawe książki fantasy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Fantastyka to jednak nie tylko fantasy - to również science fiction. Czym jest fantastyka naukowa? To gatunek filmów, gier komputerowych, a także literatury osnutej wokół nieistniejących jeszcze lub zupełnie wyimaginowanych osiągnięć nauki i techniki, które znacząco wpływają na życie społeczeństw i poszczególnych jednostek. Science fiction jest swoiście futurystyczne - wyróżnia je także przywiązanie do zasad prawdopodobieństwa oraz brak elementów nadprzyrodzonych, które wypełniają świat fantasy. Podobnie jak fantasy, fantastyka naukowa ma wiele własnych podtypów literackich. Wśród nich wyróżnić można między innymi takie rodzaje jak dystopia (np. “Równi bogom” Isaaca Asimova), cyberpunk (np. “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka), biopunk (np. “Wyspa doktora Moreau” H. G. Wellsa), postapokalipsa (np. “Metro 2033” Dmitrija Glukhovsky'ego), historia alternatywna (np. “Lód” Jacka Dukaja) czy space opera (np. “Diuna” Franka Herberta). Z pewnością trzeba także wspomnieć o polskim mistrzu fantastyki naukowej, Stanisławie Lemie, którego “Solaris”, “Dzienniki gwiazdowe”, “Cyberiada” czy “Bajki robotów” weszły już do klasyki gatunku. Cenioną książką jest także “Ślepowidzenie” Petera Wattsa,  nominowane do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Wiele spośród najlepszych książek fantastycznych należy do cenionych serii powieści. Należy tu niewątpliwie wspomnieć o cyklu “Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina, sadze “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, trylogii “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu, “Wojnie makowej” Rebecci F. Kuang, “Ziemiomorzu” Ursuli K. Le Guin, “Świecie Dysku” Terry’ego Pratchetta, “Zwiadowcach” Johna Flanagana, “Sadze Endera” Orsona Scotta Carda, czy “Achai” Andrzeja Ziemiańskiego. Wśród samodzielnych powieści polecamy wejść w świat pełen zjawisk nadprzyrodzonych i niespodziewanych wydarzeń, jakie mają miejsce w “Babel” Rebecci F. Kuang, “Planecie małp” Pierre Boulle, “Odysei kosmicznej 2001” Arthura C. Clarke’a, czy “Szczelinie” Jozefa Kariki. Po najlepsze książki fantastyczne dla młodzieży chętnie sięgają także dorośli czytelnicy - należą do nich  “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, “Trylogia Grishy” Leigh Bardugo czy dzieła J. K Rowling, w tym “Fantastyczne zwierzęta”. Najlepsze książki fantasy, science fiction oraz sagi ulubionych bohaterów, których karty wypełniają magiczne przygody czekają na Was niecierpliwie na Woblink!

Jakie książki należą do kategorii horrory? Najlepsze książki horrory.

Do fantastyki literackiej zaliczane są także książki z gatunku horroru - trzymające w napięciu źródła silnych przeżyć i emocji. Niedające się wytłumaczyć na kanwie istniejących praw rządzących rzeczywistością zjawiska nadprzyrodzone są w dziełach literatury grozy wprowadzane, by wywołać strach i przerażenie. Najlepsze horrory opowiadają o nie tylko o duchach i potworach, ale niewyjaśnionych zjawiskach, brutalnych konsekwencjach wcześniejszych błędów bohaterów lub nieukojonej zemście. Do klasyki literatury grozy zaliczamy między innymi dzieła H. P. Lovecrafta  - szczególnie cenione są jego opowiadania tworzące mitologię o Cthulhu, które zapoczątkowało dzieło “Zew Cthulhu”. Na Woblink jako ebooki znajdziecie także “W górach szaleństwa”, “Kolor nie z tej planety” czy “W poszukiwaniu nieznanego Kadath”. Klasyczne pozycje to także “Frankenstein” Mary Shelley, “Drakula” Brama Stokera, “Upiór w operze” Gastona Leroux, czy “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona. Wielcy reprezentanci literatury grozy to również z pewnością Stephen King, Graham Masterton, czy Polacy - Stefan Darda i Stefan Grabiński. Powieści Stephena Kinga, określanego niekiedy “królem horroru”, weszły już do klasyki literatury. Tytuły takie jak “To”, “Lśnienie”, “Miasteczko Salem” czy “Carrie” jest w stanie bez zastanowienia wymienić każdy fan literatury grozy. Z kolei pierwsza powieść grozy Mastertona, “Manitou”, niemal natychmiast stała się bestsellerem i zapoczątkowała całą serię kontynuacji. Brytyjczyk jest autorem ponad sześćdziesięciu horrorów, w tym “Zwierciadła piekieł”. Stefan Darda jest twórcą poczytnej serii “Dom na wyrębach”, której pierwsza część - a równocześnie jego debiut literacki - była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Darda znany jest także z cyklu “Czarny Wygon” czy samodzielnej powieści “Zabij mnie, tato”. Stefana Grabińskiego świetnie zna każdy polski fan literatury grozy - ten polski pisarz z okresu międzywojennego nazywany jest czasem “polskim Poe” lub “polskim Lovecraftem”. Cenione jest zwłaszcza jego “Muzeum dusz czyśćcowych”, zbiór opowiadań, a także “Demon ruchu” czy “Namiętność”.

Najciekawsze książki fantasy i horrory, a także science fiction czekają na Was na Woblink! Najlepsze książki grozy, trzymające w napięciu historie, magiczne przygody rozgrywające się w świecie fantasy - wszystkie znajdziecie tutaj jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.