Thomas Enger Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Thomas Enger Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Thomas Enger to norweski pisarz i kompozytor tworzący muzykę do musicali i filmów. Urodził się w 1973 roku w Oslo, gdzie obecnie mieszka. Studiował historię oraz dziennikarstwo. Przez kilka lat pracował jako dziennikarz gazety internetowej „Nettavisen”. Zadebiutował w 2010 roku powieścią kryminalną „Letarg”, która szybko stała się bestsellerem, a samego Engera ogłoszono jednym z najbardziej obiecujących norweskich autorów kryminałów. Prawa do powieści sprzedano do 30 krajów. W 2018 roku nawiązał współpracę z norweskim pisarzem Jørnem Lierem Horstem, czego efektem jest seria kryminalna „Blix i Ramm na tropie zbrodni”. Oprócz powieści dla dorosłych Enger pisze także dla młodszych czytelników – w 2013 roku wydał swój pierwszy kryminał dla młodzieży „Den onde arven”.

Cykl Thomasa Engera z dziennikarzem Henningiem Juul

Thomas Enger zadebiutował w 2010 roku powieścią „Letarg", która otwiera cykl z dziennikarzem norweskiej gazety internetowej Henningiem Juulem w roli głównej. To również pierwsza z sześciu planowanych książek o przygodach Juula. Błyskawicznie po premierze „Letarg” stał się bestsellerem w Norwegii i Danii, a niedługo później także w innych krajach. Powieść została nominowana do nagrody eDunnit Award 2012 w ramach CrimeFest 2012. Norweska wytwórnia filmowa kupiła prawo do ekranizacji wszystkich kryminałów z cyklu.

W „Letargu” Henning Juul wraca do pracy po wypadku i rehabilitacji. Chce powoli nadrobić zaległości, ale nieoczekiwanie w parku zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety. Ofiarę ukamienowano i zakopano. Podejrzanym w sprawie staje się jej chłopak, który pochodzi z Pakistanu – morderstwo przypomina karę za cudzołóstwo wymierzoną według szariatu. Dziennikarz jedzie na kampus, żeby zebrać materiał o martwej studentce. Pomiędzy kartkami zostawionymi przez pogrążonych w żałobie znajomych dziewczyny znajduje tajemniczą wiadomość. Postanawia namierzyć autora listu.

Książka „Bóle fantomowe”, drugi tom z serii, została nominowana do prestiżowej Nagrody Rivertona. Tym razem Henning Juul pracuje nad rozwiązaniem sprawy morderstwa, o które został oskarżony egzekutor długów Tore Pulli. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny, jednak wszystko świadczy o jego winie. Dziennikarz będzie starał się pomóc Pulliemu, gdyż ten wie, co stało się w noc zaginięcia syna Juula. Ostatnią powieścią serii jest „Żądza krwi”, w której dziennikarz rozwiązuje zagadkę brutalnego morderstwa pensjonariuszki domu starców. W Polsce wszystkie książki z serii ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Blix i Ramm na tropie zbrodni - współpraca Thomasa Engera z Jørnem Lier Horstem

W 2018 Thomas Enger i Jørn Lier Horst (norweski pisarz, autor bestsellerowej serii kryminalnej z inspektorem Williamem Wistingiem w roli głównej) połączyli siły i napisali wspólnie thriller „Punkt zero”, który szybko zdobył międzynarodową renomę. Rok 2018, Oslo, była mistrzyni biegów długodystansowych nie pojawia się na promocji swojej autobiografii. Tego samego dnia blogerka Emma Ramm przychodzi do domu kobiety. Na miejscu zastaje otwarte drzwi i widoczne ślady walki. Inspektor Alexander Blix ma poprowadzić dochodzenie w sprawie zaginięcia lekkoatletki. Okoliczności sprawiają, że Ramm i Blix będą musieli nawiązać współpracę, aby powstrzymać brutalnego mordercę.

Sukces „Punktu zero” sprawił, że Enger i Horst postanowili kontynuować historię śledczego i dziennikarki. W latach 2020 i 2021 powstały kolejne tomy: „Zasłona dymna” i „Nieobliczalni”. Na polskim rynku wydawniczym wszystkie książki z cyklu ukazały się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Thomasa Engera „Punkt zero” i „Zasłona dymna” w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.