Tomas Halik Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia, Książka | Tomas Halik

    Kapłan wyświęcony potajemnie i autor międzynarodowych bestsellerów opowiada fascynującą historię swojego życia Urodzony w Pradze w 1948 r., Halík spędził dzieciństwo pośród nocy stalinizmu. Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasach prześladowań komunistycznych, ukończył zabronione studia teologiczne i potajemnie przyjął święcenia kapłańskie we wschodnich Niemczech. Równolegle z pracą psychoterapeuty łączył działalność w podziemnym Kościele towarzysząc kardynałowi Františkowi...

    Promocja
    okładka Hurra, nie jestem Bogiem!, Książka | Tomas Halik

    "Uczę się radośnie wypuszczać sprawy z rąk, mając świadomość, że człowiek nie może być wszystkim. Czynię to, czego nie mogę zwalić na kogoś innego; być po prostu Tomášem Halíkiem" Książka Tomáša Halíka to zbiór trzynastu niezwykłych opowieści o wierze, nadziei i miłości. Próba odpowiedzi na pytania, jak ocalić siebie w czasach kryzysu, jak znaleźć sens w cierpieniu, gdzie szukać prawdy, jak żyć z wątpliwościami i jak wahać się mądrze. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, ...

Tomas Halik Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Tomáš Halík urodził się w 1948 roku. To czeski duchowny rzymskokatolicki, konwertyta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze. Halik pracuje również jako duszpasterz akademicki. Duchowny ma na swoim koncie szereg książek, w których porusza temat współczesnej kondycji Kościoła oraz wyzwań, jakie stoją przed księżmi. Halik pisze również na temat historii Kościoła. Na swoim koncie ma m.in. książkę „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni”, w której opisał czeski katolicyzm przed i po upadku komunizmu. Za swoją działalność Halik był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Order Zasługi RFN. W 2019 roku Halik otrzymał Medal św. Jerzego, który przyznawany jest przez redakcję „Tygodnika Powszechnego”.

Życiorys Tomáša Halika

Halik jest absolwentem socjologii i filozofii na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jednym z jego nauczycieli i mentorów był Jan Patočka, znany czechosłowacki filozof uznawany za jednego z najważniejszych filozofów XX wieku. W czasie rządów komunistów w Czechosłowacji, Halik otrzymał zakaz pracy na uczelni i został oddelegowany do pracy jako terapeuta dla alkoholików i narkomanów. Pod koniec lat 70. XX wieku Halik został potajemnie wyświęcony na księdza i do upadku komunizmu był jedną z najważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. W 1990 roku Halik został rektorem uniwersyteckiego kościoła pw. Najświętszego Salwatora w Pradze. W tym samym czasie papież Jan Paweł II wprowadził Halika do Papieskiej Rady do dialogu z niewierzącymi. Na początku lat 90. Halik zaczął również wymarzoną pracę na uniwersytecie. Od 1993 roku wykłada religioznawstwo na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Duchowny wykładał również w Oxfordzie i Cambridge. Jedną z najważniejszych funkcji w życiu Halika było powołanie na eksperta przez prezydenta Czech Václava Havla. W roku 2008 papież Benedykt XVI mianował Halika prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

Halik jest bardzo popularną postacią w Czechach, mimo że to jeden z najbardziej ateistycznych krajów Europy. Halik angażuje się w życie społeczne – w mediach i swoich wystąpieniach porusza tematy nierówności społecznych, rasizmu, wypowiada się na tematy polityczne oraz komentuje proces sekularyzacji i integracji europejskiej. Halik jest profesorem doktorem habilitowanym socjologii, doktorem habilitowanym teologii oraz doktorem filozofii. Duchowny cieszy się ogromnym autorytetem nie tylko w Czechach, ale również w innych częściach świata. Dowodem na to mogą być liczne wyróżnienia międzynarodowe oraz zainteresowanie tłumaczeniami jego dzieł.

W Polskim tłumaczeniu ukazało się aż kilkanaście dzieł czeskiego duchownego: „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni. Czeski katolicyzm przed i po 1989 roku”, „Radziłem się dróg. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Jan Jandourek, „Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Labiryntem świata z wiarą i wątpliwościami”, „Przemówić do Zacheusza”, „Zacheuszu! Kazania na niedziele i święta”, „Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi”, „Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej”, „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję”, „Dotknij ran”, „Teatr dla aniołów. Życie jako religijny eksperyment”, „Przenikanie światów: z życia pięciu wielkich religii”, „Różnorodność pojednana. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Tomasz Dostatni”, „Hurra, nie jestem Bogiem!”, „Chcę, abyś był”, „Żyć z tajemnicą. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Żyć w dialogu. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Bóg zagubiony. Wiara w objęciach niewiary”, „Czas pustych kościołów”.

Jedną z najważniejszych dzieł w dorobku Halika jest książka o bardzo wymownym tytule „Czas pustych kościołów”. Halik większość swoich publikacji poświęca tematowi kryzysu wiary i odchodzenia ludzi od Kościoła. Duchowny stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa. Halik zastanawia się nad wyzwaniami przed jakimi stają współcześni księża i biskupi – wyzwaniami związanymi z reformą kościoła i odwróceniem tendencji. „Czas pustych kościołów” to zbiór esejów, przemyśleń i kazań pisanych przez Halika w czasie pandemii, co stawia tę książkę wśród najbardziej aktualnych książek poświęconych kondycji kościoła w Europie.

Tomas Halik ma na swoim koncie również autobiografię, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak, „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności”. Duchowny opisuje w niej swoją historię od czasu tajnego święcenia do czasów obecnych. Halik urodził się w okresie silnego stalinizmu, był świadkiem komunistycznego terroru, świadkiem Praskiej Wiosny, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Przez pryzmat swojego życiorysu Halik kreśli historię Czech i europejskiego katolicyzmu. „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności” to także opowieść o formowaniu się demokracji w Europie Środkowej i roli kościoła w utrzymywaniu nadziei w społeczeństwie.

Książki Tomáša Halíka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomáša Halíka w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.