Wojciech Jagielski Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Wojciech Jagielski Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Wojciech Jagielski to urodzony w 1960 roku polski podróżnik, reportażysta, dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy oraz publicysta. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1986-1991 pracował dla Polskiej Agencji Prasowej. Po przemianie ustrojowej zaczął współpracować z „Gazetą Wyborczą” i dołączył do zespołu dziennika. W 2012 roku z powrotem związał się z PAP-em. Od 2017 roku współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie publikuje doniesienia ze świata. Pisze też dla brytyjskiego BBC i francuskiego „Le Monde”. Jest autorem wielu reportaży i książek. Specjalizuje się w pisaniu o problematyce Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Jagielski był obserwatorem konfliktów zbrojnych m.in. w Afganistanie, Czeczeni i Gruzji. Do jego najważniejszych książek należą „Wszystkie wojny Lary”, „Modlitwa o deszcz” oraz „Wypalanie traw”.

Wojciech Jagielski jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich oraz wielokrotnie honorowany był istotnymi odznaczeniami państwowymi. Na swoim koncie ma m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Honorową „Bene Merito”. Wśród nagród literackich warto wyróżnić Nagrodę im. Pruszyńskich, Nagrodę im. Dariusza Fikusa, Nagrodę im. Józefa Tischnera oraz Studencką Nagrodę Dziennikarską MediaTory. W 2010 roku znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike za książkę „Nocni wędrowcy”. Z kolei w 2015 roku za książkę „Wszystkie wojny Lary” nominowany był do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Jagielski swoje pierwsze książki opublikował nakładem Wydawnictwa W.A.B., a od kilku lat współpracuje z krakowskim Wydawnictwem Znak.

Debiut literacki Wojciecha Jagielskiego

Autor debiutował w 1994 roku książką „Dobre miejsce do umierania”, do której wstęp napisał sam Ryszard Kapuściński. To opowieść o Kaukazie, rejonie niezwykle doświadczonym przez liczne wojny. Jagielski opisuje swoje podróże w tamte strony. Próbuje zrozumieć i opisać relacje panujące między Gruzinami, Czeczenami i Ormianami oraz ich status w krajach ościennych. To teren, w którym interesy ma nie tylko Rosja, ale również Iran i Turcja.

Modlitwa o deszcz

Drugim pełnowymiarowym reportażem Jagielskiego była „Modlitwa o deszcz", która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. w 2002 roku. Jagielski snuje w niej opowieść o Afganistanie, kraju, który wychował mudżahedinów i talibów. To miejsce, w którym ścierają się interesy wielu potęg świata. To tu zaczął rozpadać się Związek Radziecki i to tu na szwank została wystawiona reputacja Stanów Zjednoczonych.

Wieże z kamienia

“Wieże z kamienia”, kolejna książka Jagielskiego, to opowieść o Czeczenii. Reportażysta portretuje w niej postać Szamila Basajewa, szalonego przywódcę terrorystycznych akcji oraz Asłana Maschadowa, pułkownika rosyjskiej armii. Książkę przetłumaczono na kilka języków i została przyjęta bardzo pozytywnie, zwłaszcza we Włoszech, gdzie otrzymała nagrodę Cassino.

Nocni wędrowcy

W swojej czwartej książce Wojciech Jagielski po raz pierwszy zabiera czytelników do Afryki. „Nocni wędrowcy” to historia krwawych konfliktów na Czarnym Lądzie - wstrząsająca opowieść o dzieciach wcielonych siłą do Armii Bożego Oporu i zmuszanych do mordowania swoich krewnych, niejednokrotnie swoich braci i sióstr. To także uniwersalna historia o tym, do czego może doprowadzić fanatyzm.

Wypalanie traw i Trębacz z Tembisy

W 2012 roku swoją premierę miała książka „Wypalanie traw”, a rok później ukazał się „Trębacz z Tembisy”, w którym autor zabiera czytelników do Republiki Południowej Afryki. Z jednej strony jest to opowieść o życiu Nelsona Mandeli, z drugiej zaś historia Freddiego Maake, twórcy wuwuzeli, czyli trąbek popularnych podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Na podstawie tych dwóch życiorysów, Jagielski opowiada o kraju doświadczonym wojnami, dyskryminacją, rasizmem, biedą oraz walką o równość i sprawiedliwość.

W 2015 roku swoją premierę miała jedna z najgłośniejszych książek Jagielskiego pt. „Wszystkie wojny Lary”. To poruszająca opowieść o Gruzji, wojnie, doświadczeniu cierpienia, samotności i zamkniętym kole przemocy. Tytułowa Lara snuje swoją opowieść o synach, gruzińskich Czeczenach, którzy wyruszyli do Polski, by stać się Europejczykami. W Europie jednak doświadczają inności, frustracja doprowadza ich do Syrii. Jagielski pisze o tym, jak rodzi się fundamentalizm i jak cienka granica dzieli normalne życie od życia w poczuciu ciągłego zagrożenia i wojny.

Na Wschód od Zachodu

Z kolei w książce „Na Wschód od Zachodu”, która ukazała się w 2018 roku, Jagielski demitologizuje zachwyt kulturą Dalekiego Wschodu ludzi z Europy i Stanów Zjednoczonych. Reportażysta wyrusza w podróż drogą hipisów by odnaleźć szczęście. Jego reportaż to próba zderzenia oczekiwań z rzeczywistością.

Najnowsza książka Wojciecha Jagielskiego

Najnowszą książką Wojciecha Jagielskiego jest „Strona świata”, czyli zbiór tekstów Jagielskiego, które ukazywały się na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Jest to zatem jedno z najbardziej przekrojowych dzieł Jagielskiego, w którym znajdziemy teksty poświęcone sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, w Indiach, na Kaukazie oraz Afryce. Są tu zarówno relacje z konfliktów zbrojnych, jak i opowieści o losach zwykłych ludzi.

Książki Wojciecha Jagielskiego w ebooku, audiobooku oraz formacie papierowym znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Czym jest fantastyka?

Fantastyka jest bardzo obszernym gatunkiem filmowym, komiksowym, dotyczącym gier, a nade wszystko literatury. Jego cechą charakterystyczną jest tworzenie przez autorkę lub autora świata, który dalece lub w całości odbiega od znanej nam rzeczywistości. To tutaj pojawiają się elementy nadnaturalne, w tym nowe gatunki stworzeń, magia czy nieznane nam zjawiska oraz tereny. Książki fantastyczne często zawierają także nieistniejącą w naszym świecie technologię. Jedną z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się literatura fantastyczna jest bardzo duża swoboda w zakresie tworzenia świata przedstawionego i wypełniających go postaci. Autorka lub autor tworzą go od samych podstaw, nierzadko łącznie z historią dotyczącą jego powstania, rządzących nim praw (w tym nawet praw fizyki), stosunku sił, a także wielowiekowej czasem przeszłości. Fantastyka rozwijała się jako gatunek literacki szczególnie w okresie romantyzmu. Nie sposób pominąć tutaj takiej postaci jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, autor między innymi opowiadania “Dziadek do orzechów”, a także jeden z prekursorów podtypu fantastyki, fantastyki grozy (tak zwanego weird fiction). Jego dzieła miały ogromny wpływ na twórczość innego niezwykle znanego autora dzieł weird fiction, którym był Edgar Allan Poe. Wiele jego książek fantastycznych, takich jak “Zagłada domu Usherów”, “Czarny kot”, “Opowieść Artura Gordona Pyma” czy zbiór “Opowiadania prawie wszystkie” czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do weird fiction zalicza się także opowiadania Thomasa Ligottiego, zebrane między innymi w tomie “Teatro Grottesco”. 

Jakie książki należą do kategorii fantastyka? Najlepsze książki fantastyczne.

Wśród książek z kategorii fantastyka znajdziecie wiele świetnych pozycji rozgrywających się w alternatywnej rzeczywistości. Niektóre z nich należą do podgatunku fantastyki - fantasy, rozległego obszaru literatury, który sam ma wiele własnych pomniejszych typów. Wyróżniamy tu między innymi tzw. high fantasy (np. “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena), low fantasy (np. “Trylogia husycka” Andrzeja Sapkowskiego), urban fantasy czy dark fantasy. W tym dziale znajdziecie także między innymi takie najlepsze powieści fantasy jak “Ucznia skrytobójcy” Robina Hobba, “Mgły Avalonu” Marion Zimmer, “Amerykańskich bogów” Neila Gaimana czy cykl “Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Ericksona. Ciekawe książki fantasy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Fantastyka to jednak nie tylko fantasy - to również science fiction. Czym jest fantastyka naukowa? To gatunek filmów, gier komputerowych, a także literatury osnutej wokół nieistniejących jeszcze lub zupełnie wyimaginowanych osiągnięć nauki i techniki, które znacząco wpływają na życie społeczeństw i poszczególnych jednostek. Science fiction jest swoiście futurystyczne - wyróżnia je także przywiązanie do zasad prawdopodobieństwa oraz brak elementów nadprzyrodzonych, które wypełniają świat fantasy. Podobnie jak fantasy, fantastyka naukowa ma wiele własnych podtypów literackich. Wśród nich wyróżnić można między innymi takie rodzaje jak dystopia (np. “Równi bogom” Isaaca Asimova), cyberpunk (np. “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka), biopunk (np. “Wyspa doktora Moreau” H. G. Wellsa), postapokalipsa (np. “Metro 2033” Dmitrija Glukhovsky'ego), historia alternatywna (np. “Lód” Jacka Dukaja) czy space opera (np. “Diuna” Franka Herberta). Z pewnością trzeba także wspomnieć o polskim mistrzu fantastyki naukowej, Stanisławie Lemie, którego “Solaris”, “Dzienniki gwiazdowe”, “Cyberiada” czy “Bajki robotów” weszły już do klasyki gatunku. Cenioną książką jest także “Ślepowidzenie” Petera Wattsa,  nominowane do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Wiele spośród najlepszych książek fantastycznych należy do cenionych serii powieści. Należy tu niewątpliwie wspomnieć o cyklu “Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina, sadze “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, trylogii “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu, “Wojnie makowej” Rebecci F. Kuang, “Ziemiomorzu” Ursuli K. Le Guin, “Świecie Dysku” Terry’ego Pratchetta, “Zwiadowcach” Johna Flanagana, “Sadze Endera” Orsona Scotta Carda, czy “Achai” Andrzeja Ziemiańskiego. Wśród samodzielnych powieści polecamy wejść w świat pełen zjawisk nadprzyrodzonych i niespodziewanych wydarzeń, jakie mają miejsce w “Babel” Rebecci F. Kuang, “Planecie małp” Pierre Boulle, “Odysei kosmicznej 2001” Arthura C. Clarke’a, czy “Szczelinie” Jozefa Kariki. Po najlepsze książki fantastyczne dla młodzieży chętnie sięgają także dorośli czytelnicy - należą do nich  “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, “Trylogia Grishy” Leigh Bardugo czy dzieła J. K Rowling, w tym “Fantastyczne zwierzęta”. Najlepsze książki fantasy, science fiction oraz sagi ulubionych bohaterów, których karty wypełniają magiczne przygody czekają na Was niecierpliwie na Woblink!

Jakie książki należą do kategorii horrory? Najlepsze książki horrory.

Do fantastyki literackiej zaliczane są także książki z gatunku horroru - trzymające w napięciu źródła silnych przeżyć i emocji. Niedające się wytłumaczyć na kanwie istniejących praw rządzących rzeczywistością zjawiska nadprzyrodzone są w dziełach literatury grozy wprowadzane, by wywołać strach i przerażenie. Najlepsze horrory opowiadają o nie tylko o duchach i potworach, ale niewyjaśnionych zjawiskach, brutalnych konsekwencjach wcześniejszych błędów bohaterów lub nieukojonej zemście. Do klasyki literatury grozy zaliczamy między innymi dzieła H. P. Lovecrafta  - szczególnie cenione są jego opowiadania tworzące mitologię o Cthulhu, które zapoczątkowało dzieło “Zew Cthulhu”. Na Woblink jako ebooki znajdziecie także “W górach szaleństwa”, “Kolor nie z tej planety” czy “W poszukiwaniu nieznanego Kadath”. Klasyczne pozycje to także “Frankenstein” Mary Shelley, “Drakula” Brama Stokera, “Upiór w operze” Gastona Leroux, czy “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona. Wielcy reprezentanci literatury grozy to również z pewnością Stephen King, Graham Masterton, czy Polacy - Stefan Darda i Stefan Grabiński. Powieści Stephena Kinga, określanego niekiedy “królem horroru”, weszły już do klasyki literatury. Tytuły takie jak “To”, “Lśnienie”, “Miasteczko Salem” czy “Carrie” jest w stanie bez zastanowienia wymienić każdy fan literatury grozy. Z kolei pierwsza powieść grozy Mastertona, “Manitou”, niemal natychmiast stała się bestsellerem i zapoczątkowała całą serię kontynuacji. Brytyjczyk jest autorem ponad sześćdziesięciu horrorów, w tym “Zwierciadła piekieł”. Stefan Darda jest twórcą poczytnej serii “Dom na wyrębach”, której pierwsza część - a równocześnie jego debiut literacki - była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Darda znany jest także z cyklu “Czarny Wygon” czy samodzielnej powieści “Zabij mnie, tato”. Stefana Grabińskiego świetnie zna każdy polski fan literatury grozy - ten polski pisarz z okresu międzywojennego nazywany jest czasem “polskim Poe” lub “polskim Lovecraftem”. Cenione jest zwłaszcza jego “Muzeum dusz czyśćcowych”, zbiór opowiadań, a także “Demon ruchu” czy “Namiętność”.

Najciekawsze książki fantasy i horrory, a także science fiction czekają na Was na Woblink! Najlepsze książki grozy, trzymające w napięciu historie, magiczne przygody rozgrywające się w świecie fantasy - wszystkie znajdziecie tutaj jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.