Wojciech Jagielski Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Wojciech Jagielski Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Wojciech Jagielski to urodzony w 1960 roku polski podróżnik, reportażysta, dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy oraz publicysta. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1986-1991 pracował dla Polskiej Agencji Prasowej. Po przemianie ustrojowej zaczął współpracować z „Gazetą Wyborczą” i dołączył do zespołu dziennika. W 2012 roku z powrotem związał się z PAP-em. Od 2017 roku współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie publikuje doniesienia ze świata. Pisze też dla brytyjskiego BBC i francuskiego „Le Monde”. Jest autorem wielu reportaży i książek. Specjalizuje się w pisaniu o problematyce Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Jagielski był obserwatorem konfliktów zbrojnych m.in. w Afganistanie, Czeczeni i Gruzji. Do jego najważniejszych książek należą „Wszystkie wojny Lary”, „Modlitwa o deszcz” oraz „Wypalanie traw”.

Wojciech Jagielski jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich oraz wielokrotnie honorowany był istotnymi odznaczeniami państwowymi. Na swoim koncie ma m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Honorową „Bene Merito”. Wśród nagród literackich warto wyróżnić Nagrodę im. Pruszyńskich, Nagrodę im. Dariusza Fikusa, Nagrodę im. Józefa Tischnera oraz Studencką Nagrodę Dziennikarską MediaTory. W 2010 roku znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike za książkę „Nocni wędrowcy”. Z kolei w 2015 roku za książkę „Wszystkie wojny Lary” nominowany był do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Jagielski swoje pierwsze książki opublikował nakładem Wydawnictwa W.A.B., a od kilku lat współpracuje z krakowskim Wydawnictwem Znak.

Debiut literacki Wojciecha Jagielskiego

Autor debiutował w 1994 roku książką „Dobre miejsce do umierania”, do której wstęp napisał sam Ryszard Kapuściński. To opowieść o Kaukazie, rejonie niezwykle doświadczonym przez liczne wojny. Jagielski opisuje swoje podróże w tamte strony. Próbuje zrozumieć i opisać relacje panujące między Gruzinami, Czeczenami i Ormianami oraz ich status w krajach ościennych. To teren, w którym interesy ma nie tylko Rosja, ale również Iran i Turcja.

Modlitwa o deszcz

Drugim pełnowymiarowym reportażem Jagielskiego była „Modlitwa o deszcz", która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. w 2002 roku. Jagielski snuje w niej opowieść o Afganistanie, kraju, który wychował mudżahedinów i talibów. To miejsce, w którym ścierają się interesy wielu potęg świata. To tu zaczął rozpadać się Związek Radziecki i to tu na szwank została wystawiona reputacja Stanów Zjednoczonych.

Wieże z kamienia

“Wieże z kamienia”, kolejna książka Jagielskiego, to opowieść o Czeczenii. Reportażysta portretuje w niej postać Szamila Basajewa, szalonego przywódcę terrorystycznych akcji oraz Asłana Maschadowa, pułkownika rosyjskiej armii. Książkę przetłumaczono na kilka języków i została przyjęta bardzo pozytywnie, zwłaszcza we Włoszech, gdzie otrzymała nagrodę Cassino.

Nocni wędrowcy

W swojej czwartej książce Wojciech Jagielski po raz pierwszy zabiera czytelników do Afryki. „Nocni wędrowcy” to historia krwawych konfliktów na Czarnym Lądzie - wstrząsająca opowieść o dzieciach wcielonych siłą do Armii Bożego Oporu i zmuszanych do mordowania swoich krewnych, niejednokrotnie swoich braci i sióstr. To także uniwersalna historia o tym, do czego może doprowadzić fanatyzm.

Wypalanie traw i Trębacz z Tembisy

W 2012 roku swoją premierę miała książka „Wypalanie traw”, a rok później ukazał się „Trębacz z Tembisy”, w którym autor zabiera czytelników do Republiki Południowej Afryki. Z jednej strony jest to opowieść o życiu Nelsona Mandeli, z drugiej zaś historia Freddiego Maake, twórcy wuwuzeli, czyli trąbek popularnych podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Na podstawie tych dwóch życiorysów, Jagielski opowiada o kraju doświadczonym wojnami, dyskryminacją, rasizmem, biedą oraz walką o równość i sprawiedliwość.

W 2015 roku swoją premierę miała jedna z najgłośniejszych książek Jagielskiego pt. „Wszystkie wojny Lary”. To poruszająca opowieść o Gruzji, wojnie, doświadczeniu cierpienia, samotności i zamkniętym kole przemocy. Tytułowa Lara snuje swoją opowieść o synach, gruzińskich Czeczenach, którzy wyruszyli do Polski, by stać się Europejczykami. W Europie jednak doświadczają inności, frustracja doprowadza ich do Syrii. Jagielski pisze o tym, jak rodzi się fundamentalizm i jak cienka granica dzieli normalne życie od życia w poczuciu ciągłego zagrożenia i wojny.

Na Wschód od Zachodu

Z kolei w książce „Na Wschód od Zachodu”, która ukazała się w 2018 roku, Jagielski demitologizuje zachwyt kulturą Dalekiego Wschodu ludzi z Europy i Stanów Zjednoczonych. Reportażysta wyrusza w podróż drogą hipisów by odnaleźć szczęście. Jego reportaż to próba zderzenia oczekiwań z rzeczywistością.

Najnowsza książka Wojciecha Jagielskiego

Najnowszą książką Wojciecha Jagielskiego jest „Strona świata”, czyli zbiór tekstów Jagielskiego, które ukazywały się na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Jest to zatem jedno z najbardziej przekrojowych dzieł Jagielskiego, w którym znajdziemy teksty poświęcone sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, w Indiach, na Kaukazie oraz Afryce. Są tu zarówno relacje z konfliktów zbrojnych, jak i opowieści o losach zwykłych ludzi.

Książki Wojciecha Jagielskiego w ebooku, audiobooku oraz formacie papierowym znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Nowożytność to epoka pełna przełomowych wydarzeń, które ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj. W tej kategorii znajdziesz książki historyczne, biografie, analizy polityczne czy społeczne opisujące najważniejsze postaci i wydarzenia, jakie rozegrały się w okresie od renesansu po oświecenie. Wielkie odkrycia geograficzne, reformacja, wojny religijne, narodziny kapitalizmu czy niesamowity rozwój nauki - to wszystko czeka na Was na kartach książek poświęconych historii nowożytnej! Sięgnij po opowieści o słynnych postaciach – od Leonarda da Vinci przez Elżbietę I po Ludwika XIV. Oferta księgarni internetowej Woblink obejmuje zarówno wciągające książki biograficzne, jak i rzetelne prace naukowe, idealne dla pasjonatów historii i studentów. Historia Polski czy historia świata - te książki ożywią przeszłość i pozwolą lepiej zrozumieć korzenie współczesności! Wybitni historycy tacy jak Eric Hobsbawm czy Fernand Braudel, a także polscy autorzy: Mieczysław Żywczyński lub Andrzej Chwalba czekają na Was niecierpliwie!

Historia nowożytna - klucz do zrozumienia współczesności

Zgodnie z tradycyjną periodyzacją, nowożytność to epoka, która w historii Europy i w historii świata nastąpiła po średniowieczu, a poprzedziła XIX wiek. Z reguły za datę początkową przyjmuje się rok 1453 (upadek Konstantynopola i cesarstwa bizantyńskiego) lub 1492 (dotarcie do Ameryki przez Krzysztofa Kolumba). To oczywiście jedynie umowne granice historycznych epok - kluczowymi wskaźnikami przejścia od średniowiecza do nowożytności jest cała masa przemian kulturowych, politycznych czy ideologicznych. Podobnie jest zresztą z datą zakończenia nowożytności. Z reguły uznaje się, że zakończył ją wybuch rewolucji francuskiej (1789), niekiedy jednak przesuwa się tę granicę aż do początków XIX wieku, głównie kongresu wiedeńskiego (1814). Warto pamiętać też, że powyższy podział na epoki historyczne obowiązuje przede wszystkim w kulturze europejskiej - odnajdziemy go jednak także jako punkt odniesienia w innych częściach świata. Ten długi i niezwykle bogaty w wydarzenia, zjawiska i przemiany czas pomogą Wam zgłębić najlepsze książki historyczne, które dostępne są na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Historia polityczna świata to niezwykle ciekawy obszar wielu analiz. Eric Hobsbawm jest autorem monumentalnej trylogii książek o nowożytności: "Wiek rewolucji 1789-1848", "Wiek kapitału 1848-1875" oraz "Wiek imperium 1875-1914", którą każdy pasjonat historii powinien przeczytać. Najlepsze książki historyczne skupiają się także na bardziej szczegółowych aspektach. Tak dzieje się na przykład w wypadku książki "Nowożytna sztuka wojenna" Hansa Delbrucka, jednej z najważniejszych książek historycznych dotyczących wojskowości.

Dobre książki historyczne o nowożytnej Polsce

Nowożytna historia Polski to czas wielkich wyzwań i osiągnięć, które ukształtowały nasz kraj od wieku XV przez wiek XVII aż do dramatycznej historii XVIII wieku. W tej kategorii znajdziecie książki poświęcone kluczowym wydarzeniom, takim jak złoty wiek Rzeczypospolitej Obojga Narodów, unia lubelska, wojny ze Szwecją i Rosją, a także trudne lata rozbiorów. Dzięki tym tytułom poznacie bliżej losy wybitnych postaci, takich jak Zygmunt August, Jan III Sobieski czy Tadeusz Kościuszko, a także społeczne, polityczne i kulturowe przemiany, które miały wpływ na losy Polski oraz Europy i świata. Nie sposób mówić o książkach poświęconych historii Polski bez wspomnienia tomu "Boże igrzysko. Historia Polski" Normana Daviesa. To klasyczne już w tej chwili opracowanie stanowi jeden z podstawowych punktów wyjścia dla rozważań nad polską historią. Jest nie tylko rzetelnym opracowaniem wybitnego historyka, ale także pozycją, którą po prostu łatwo i przyjemnie się czyta dzięki przystępnemu stylowi pisania Daviesa. Polecamy także jego "Małą Europę. Szkice polskie", prezentującą spojrzenie na nowożytną Polskę w europejskiej perspektywie.

Historia świata XX wieku

Historia nowożytna to nie tylko opowieści o przyczynach rewolucji francuskiej, sztuce wojennej czy historii politycznej świata. To także opowieści o postaciach, które dotychczas pomijano lub których wyjątkowa perspektywa dopiero współcześnie się przed nami otwiera. Jedną z autorek skupiających się na sytuacji przemilczanych często na kartach historii kobiet jest Izabela Desperak. Sięgnijcie po jej ebook "Kobiety niepokorne", by zrozumieć, jak wiele rewolucji i przemian w historii Europy oraz świata nie miałoby się szans bez nich wydarzyć. Popularną pozycją są także "Damy złotego wieku" Kamila Janickiego, opowiadające o trzech wyjątkowych kobietach, które żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka - poznajcie je bliżej i dowiedzcie się, jak znacząco wpłynęły na losy Polski. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.

Z kolei Martin Pollack zabierze Was w wyjątkową podróż "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma". Do tej krainy zaprasza także Norman Davies i jego "Galicja". Wybierz książki, które dostarczą Ci wiedzy i pozwolą spojrzeć na nowożytność przez pryzmat faktów, analiz i interpretacji historycznych!