Zadie Smith Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zadie Smith Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Zadie Smith to brytyjska pisarka i publicystka, a także członkini Royal Society of Literature. Jej powieści, felietony i opowiadania poruszają czytelników i czytelniczki na całym świecie. Zadie Smith jest absolwentką King’s College w Cambridge. Pisarka urodziła się w Londynie w 1975 roku w Brent, dzielnicy robotniczej. Jej mama pochodzi z Jamajki, a ojciec jest Anglikiem. Rodzice nadali jej imię Sadie, które autorka „Białych zębów” zmieniła na Zadie w wieku 14 lat. Smith ma dwójkę przyrodniego rodzeństwa z poprzedniego małżeństwa ojca i dwóch młodszych braci. Jeden z nich, Ben Bailey Smith, to raper, komik i aktor występujący na scenie pod pseudonimem DoC Brown.

Życie i twórczość autorki „Białych zębów”

W dzieciństwie Zadie Smith bardzo lubiła stepować i chciała zostać aktorką musicalową. W czasie studiów zarabiała jako jazzowa śpiewaczka. Chciała również zostać dziennikarką, ale ostatecznie zdecydowała się na karierę literacką. Nigdy nie porzuciła dziennikarstwa całkowicie, jej talent w tej dziedzinie widać w pisanych przez nią felietonach. Oprócz powieści Smith pisze również opowiadania dla tygodnika „The New Yorker” oraz uczy kreatywnego pisania na New York University. Prywatnie pisarka jest żoną północnoirlandzkiego pisarza i poety, Nicka Lairda. Para poznała się jeszcze na studiach w Cambridge. Wzięli ślub w 2004 roku, a pięć lat później na świat przyszła ich córka Katherine.

Zadie Smith – nagradzana autorka bestsellerów

Debiutancka powieść Zadie Smith „Białe zęby” z miejsca stała się bestsellerem ‒ jej nakład przekroczył w Wielkiej Brytanii milion egzemplarzy. Książka znalazła się w zestawieniu 100 najlepszych powieści anglojęzycznych według „Timesa”. Została uhonorowana nagrodą Whitbread Book Award za najlepszy debiut 2000 roku, a także stworzono na jej podstawie miniserial telewizyjny. Książka „O pięknie” była nominowana do Nagrody Bookera i została uhonorowana nagrodą Orange Prize for Fiction. W 2016 roku pisarka otrzymała Nagrodą Literacką dziennika „Die Welt”.

Książki Zadie Smith

Zadie Smith jest autorką pięciu powieści: „Białe zęby”, „Łowca autografów”, „O pięknie”, „Londyn NW” i „Swing Time” oraz dwóch zbiorów opowiadań „Lost and Found” i „Grand Union”. Opublikowała także dwa zbiory esejów „Jak zmieniłam zdanie” oraz „Widzi mi się”. W „Białych zębach” opisuje historie trzech rodzin emigrantów na tle współczesnego, wielokulturowego Londynu. Natomiast „Swing Time” to opowieść o dwóch przyjaciółkach marzących o karierze tancerek. To opowieść o pasji, poszukiwaniu własnych korzeni oraz o przyjaźni. Zadie Smith w swoich książkach zabiera głos w wielu ważnych kwestiach, takich jak klasa i awans społeczny, kobiecość, męskość czy rodzicielstwo.

Jeśli chcesz poznać twórczość Zadie Smith, koniecznie zajrzyj na Woblink.com! Znajdziesz tam ebooki, audiobooki oraz książki papierowe autorki.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).