Zadie Smith Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zadie Smith Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Zadie Smith to brytyjska pisarka i publicystka, a także członkini Royal Society of Literature. Jej powieści, felietony i opowiadania poruszają czytelników i czytelniczki na całym świecie. Zadie Smith jest absolwentką King’s College w Cambridge. Pisarka urodziła się w Londynie w 1975 roku w Brent, dzielnicy robotniczej. Jej mama pochodzi z Jamajki, a ojciec jest Anglikiem. Rodzice nadali jej imię Sadie, które autorka „Białych zębów” zmieniła na Zadie w wieku 14 lat. Smith ma dwójkę przyrodniego rodzeństwa z poprzedniego małżeństwa ojca i dwóch młodszych braci. Jeden z nich, Ben Bailey Smith, to raper, komik i aktor występujący na scenie pod pseudonimem DoC Brown.

Życie i twórczość autorki „Białych zębów”

W dzieciństwie Zadie Smith bardzo lubiła stepować i chciała zostać aktorką musicalową. W czasie studiów zarabiała jako jazzowa śpiewaczka. Chciała również zostać dziennikarką, ale ostatecznie zdecydowała się na karierę literacką. Nigdy nie porzuciła dziennikarstwa całkowicie, jej talent w tej dziedzinie widać w pisanych przez nią felietonach. Oprócz powieści Smith pisze również opowiadania dla tygodnika „The New Yorker” oraz uczy kreatywnego pisania na New York University. Prywatnie pisarka jest żoną północnoirlandzkiego pisarza i poety, Nicka Lairda. Para poznała się jeszcze na studiach w Cambridge. Wzięli ślub w 2004 roku, a pięć lat później na świat przyszła ich córka Katherine.

Zadie Smith – nagradzana autorka bestsellerów

Debiutancka powieść Zadie Smith „Białe zęby” z miejsca stała się bestsellerem ‒ jej nakład przekroczył w Wielkiej Brytanii milion egzemplarzy. Książka znalazła się w zestawieniu 100 najlepszych powieści anglojęzycznych według „Timesa”. Została uhonorowana nagrodą Whitbread Book Award za najlepszy debiut 2000 roku, a także stworzono na jej podstawie miniserial telewizyjny. Książka „O pięknie” była nominowana do Nagrody Bookera i została uhonorowana nagrodą Orange Prize for Fiction. W 2016 roku pisarka otrzymała Nagrodą Literacką dziennika „Die Welt”.

Książki Zadie Smith

Zadie Smith jest autorką pięciu powieści: „Białe zęby”, „Łowca autografów”, „O pięknie”, „Londyn NW” i „Swing Time” oraz dwóch zbiorów opowiadań „Lost and Found” i „Grand Union”. Opublikowała także dwa zbiory esejów „Jak zmieniłam zdanie” oraz „Widzi mi się”. W „Białych zębach” opisuje historie trzech rodzin emigrantów na tle współczesnego, wielokulturowego Londynu. Natomiast „Swing Time” to opowieść o dwóch przyjaciółkach marzących o karierze tancerek. To opowieść o pasji, poszukiwaniu własnych korzeni oraz o przyjaźni. Zadie Smith w swoich książkach zabiera głos w wielu ważnych kwestiach, takich jak klasa i awans społeczny, kobiecość, męskość czy rodzicielstwo.

Jeśli chcesz poznać twórczość Zadie Smith, koniecznie zajrzyj na Woblink.com! Znajdziesz tam ebooki, audiobooki oraz książki papierowe autorki.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.