Majówkowy Maraton Czytelniczy

Zygmunt Miłoszewski Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Gniew, Książka | Zygmunt Miłoszewski

    25 listopada 2013 r. prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra, który znajduje się obok poniemieckiego szpitala miejskiego w Olsztynie. W czasie robót drogowych odnaleziono tam stary szkielet. Szacki bezrefleksyjnie „odfajkowuje Niemca”, jak się tutaj nazywa wojenne szczątki. Każe przekazać je uczelni medycznej, gdzie wiecznie brakuje eksponatów do celów dydaktycznych. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem ...

Zygmunt Miłoszewski Książki

Zygmunt Miłoszewski to polski pisarz, publicysta, scenarzysta filmowy i telewizyjny, autor bestsellerowych powieści kryminalnych i sensacyjnych. Wśród nich najgłośniejsza jest trylogia z prokuratorem Teodorem Szackim w roli głównej. Na cykl składają się książki „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew”. Zygmunt Miłoszewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. Ma na swoim koncie m.in. Paszport „Polityki” w kategorii literatura, Nagrodę Wielkiego Kalibru, Różę Gali, kilka tytułów Bestseller Empiku oraz wyróżnienia w plebiscycie Książka Roku portalu LubimyCzytać.pl. Na podstawie jego książek powstało wiele produkcji telewizyjnych, filmów, słuchowisk oraz audiobooków. Książki Miłoszewskiego ukazały się również za granicą. Jego powieści tłumaczone były m.in. na francuski, niemiecki, angielski, ukraiński, rosyjski, hebrajski, japoński, włoski i hiszpański.

Życiorys Zygmunta Miłoszewskiego

Miłoszewski urodził się i wychował w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończył polonistykę. W połowie lat 90. XX wieku zaczął pracę jako dziennikarz w „Super Expressie”. Dla dziennika pisał przede wszystkim relacje z rozpraw sądowych. W latach 2003-2008 współpracował z „Newsweekiem”. Na łamach czasopisma pisał felietony oraz artykuły poświęcone grom komputerowym, których Miłoszewski prywatnie jest wielkim miłośnikiem. Pierwszy tekst prozatorski ukazał się w 2004 roku. Opowiadanie „Historia portfela”, które zostało nadesłane na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha, zostało opublikowane na łamach „Polityki”.

Kariera literacka Miłoszewskiego

Pierwsza powieść Miłoszewskiego pt. „Domofon ukazała się w 2005 roku. To mroczny thriller, którego fabuła rozgrywa się na warszawskim Bródnie. Do obskurnego bloku wprowadza się młoda para, Agnieszka i Robert, którzy niedawno wzięli ze sobą ślub. Małżeństwo przyjechało do stolicy w poszukiwaniu nowego życia. Niestety ich pobyt w Warszawie zaczyna się tragicznie – na zalanej krwią klatce schodowej para trafia na zwłoki człowieka, na dodatek pozbawione głowy. To zaledwie początek dramatycznych i mrocznych atrakcji, które czekają na Agnieszkę i Roberta w ponurym wieżowcu.

Rok później ukazała się druga książka Miłoszewskiego. „Góry żmijowe” to wyjątkowa pozycja w bibliografii pisarza, bowiem przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników. „Góry Żmijowe” to opowieść o nastolatkach pochodzących z krain znajdujących się pod władaniem Starem Magii, a które dzielą tytułowe góry. Filomena za wszelką ceną chce się wydostać z pałacu, niestety nie może go opuszczać przed ukończeniem 12 roku życia. Drugi z bohaterów, Eryk, dowiaduje się, że jego przeznaczeniem jest uratowanie Szertaty przed suszą. Nastolatkowie w tajemniczy sposób zostają przeniesieni w Góry Żmijowe, a tajemnicze okoliczności doprowadzą do tego, że będą musieli zacząć współpracować.

W 2013 roku ukazała się inna książka Miłoszewskiego pt. „Bezcenny”. To powieść w stylu filmu „Vinci” z kradzieżą znanego obrazu w tle. Rozgrywająca się współcześnie fabuła ma swoje źródła w 1945 roku. Niemcy przegrywają wojnę, więc każdy myśli tylko o sobie. Hans Frank postanawia ukryć najważniejsze i najcenniejsze polskie łupy, które po wojnie staną się kartą przetargową do zyskania nietykalności. Niestety dzieła znikają w tajemniczych okolicznościach. Udaje się odzyskać część zagrabionych prac. Brakuje jednak „Portretu Młodzieńca” autorstwa Rafaela Santi. Obraz staje się najcenniejszym dziełem zaginionym w trakcie wojny. Współcześnie doktor Zofia Lorentz, historyczka sztuki i pracowniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, walczy o to, by do kraju wróciła choć część z 60 tysięcy zagubionych lub skradzionych dzieł. „Portret Młodzieńca” zostaje zlokalizowany – Lorentz zaczyna walkę, w którą zaangażowany będzie świeżo emerytowany oficer służb specjalnych. Cała akcja może kosztować życie i zdrowie wielu ludzi.

W 2017 roku swoją premierę miała kolejna książka Miłoszewskiego pt. „Jak zawsze. To nietypowa powieść w dorobku pisarza. Po książce dla dzieci, serii kryminalnej, thrillerze i horrorze, Zygmunt Miłoszewski próbuje swoich sił w przedziwnym miksie romansu i historii alternatywnej.

Najnowszą książką Miłoszewskiego jest „Kwestia ceny”. Powieść doczekała się premiery w 2020 roku. W powieści powraca Zofia Lorentz, znana z wydanej w 2013 roku powieści „Bezcenny”. Bohaterka mierzy się ze stopniowym zanikiem pamięci swojego męża. Kobieta podejmuje się wzięcia udziału w odnalezieniu zbiorów sztuki przywiezionych przez Czerskiego z Syberii.

Teodor Szacki, czyli Uwikłanie, Ziarno prawdy i Gniew

W 2007 roku ukazał się pierwszy tom bestsellerowej trylogii Zygmunta Miłoszewskiego pt. „Uwikłanie”. Głównym bohaterem cyklu jest prokurator Teodor Szacki.

Fabuła powieści rozpoczyna się w czerwcu 2005 roku. Szacki zostaje wezwany do rozpoczęcia nowego śledztwa. W klasztorze znajdującym się w centrum miasta zabito uczestnika nietypowej i niekonwencjonalnej terapii grupowej, w trakcie której pacjenci wcielali się w rolę swoich bliskich. Szacki nie wierzy w to, że zbrodnię popełnił któryś z uczestników terapii. Oficjalną wersja zdarzeń mówi zatem, że do zabójstwa doszło w trakcie włamania. Prokurator zaczyna jednak szukać motywów, nie tylko u uczestników terapii, ale również u ich bliskich. Szacki zaczyna wikłać się w mroczne i pilnie strzeżone tajemnice rodzinne.

Za powieść „Uwikłanie” Zygmunt Miłoszewski otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz nominację do Paszportów „Polityki” w kategorii literatura.

W 2011 roku na podstawie powieści powstał scenariusz filmu w reżyserii Jacka Bromskiego. W rolach głównych wystąpili Maja Ostaszewska i Marek Bukowski. Choć fabuła filmu w dużej części opiera się na fabule książki, to reżyser dokonał kilku radykalnych zmian. Główną bohaterką jest prokurator Agata Szacka, a fabuła rozgrywa się nie w Warszawie, a w Krakowie.

W 2011 roku swoją premierę miał drugi tom cyklu pt. „Ziarno prawdy”. Tym razem fabuła powieści rozpoczyna się w 2009 roku. Teodor Szacki nie pracuje już w Warszawie. Prokurator postanowił pożegnać się ze stolicą i wyprowadził się do Sandomierza. Choć w mieście szukał „nowego życia”, to zdążył szybko się rozczarować. Na nowym terenie Szacki prowadzi śledztwo w sprawie bardzo dziwnego morderstwa. Ofiarą zabójcy padła znana sandomierska działaczka społeczna, która cieszyła się nieskazitelną opinią i ogromnym szacunkiem. Szacki mierzy się ze ścianą milczenia, nie ma żadnych tropów, a śledztwo utrudnia towarzysząca mu medialna burza. Do rozwiązania sprawy kluczowe okażą się wydarzenia z przeszłości, a konkretnie bolesny splot relacji polsko-żydowskich. Na podstawie powieści powstał film w reżyserii Borysa Lankosza. W rolę Teodora Szackiego wcielił się Robert Więckiewicz.

Ostatnia część trylogii – „Gniew” – ukazała się w 2014 roku. Tym razem Szacki prowadzi śledztwo w Olsztynie. Akcja powieści rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach opisanych w „Ziarnie prawdy”. Wydaje się, że wszystkie siły zmówiły się przeciwko Szackiemu. Na zewnątrz panuje paskudna jesienna pogoda, jego relacje z partnerką nigdy nie były tak złe, a problemy dorastającej córki zajmują mu więcej czasu niż niejedno śledztwo. W listopadzie 2013 roku Szacki zostaje wezwany do bunkra znajdującego się w okolicach poniemieckiego szpitala miejskiego. W trakcie prac remontowych został tam znaleziony stary szkielet. Prokurat szybko zamyka śledztwo, kwalifikując znalezisko jako wojenne szczątki. Nie jest świadomy, że wyniki badań spowodują, że rozpocznie się najtrudniejsza sprawa w jego karierze.

Książki Zygmunta Miłoszewskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zygmunta Miłoszewskiego we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Wśród nich trylogię z Szackim w roli głównej („Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew”) oraz pojedyncze powieści („Domofon”, „Jak zawsze”).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.