Opis treści
CZY ŚWIATU ZAGRAŻA KOLEJNA EPIDEMIA?
Ludzie XXI wieku uważają, że nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Nowoczesne środki higieny i wysoko rozwinięta medycyna uśpiły naszą czujność. Ogłoszono wielki sukces współczesnego stylu życia. Przedwcześnie. Coraz więcej dzieci nie zostaje zaszczepionych, patogeny mutują, a antybiotyki wykazują mniejszą skuteczność… Zagrożenie rośnie, a my nie wiemy, jak z nim walczyć.
Światowa Organizacja Zdrowia kieruje się interesem prywatnych inwestorów. Rządy państw bardziej dbają o budżety niż o zdrowie swoich obywateli. Firmy farmaceutyczne i lekarze zapewniają sobie niekończące się źródło pieniędzy, zalecając chorym nieskuteczne sposoby leczenia. A pacjenci dalej chorują i przenoszą wirusy.
Epidemiolodzy twierdzą, że za kilkadziesiąt lat wybuchnie pandemia, która może zabić 165 milionów osób. Przewaga liczebna drobnoustrojów nad nami już teraz wynosi sto tysięcy do jednego. Czy jesteśmy w stanie wygrać tę nierówną walkę?
Sonia Shah – urodziła się w 1969 roku w Nowym Jorku w rodzinie indyjskich imigrantów. Jest dziennikarką śledczą. Zajmuje się popularyzacją nauki, prawami człowieka i polityką międzynarodową. Wraz z synem została zarażona opornymi szczepami gronkowca i musiała się zmagać ze skutkami choroby. Jej poprzednia książka The Fever zachwyciła samego Billa Gatesa.
Adam 08-12-2020
Książkę przeczytałem w grudniu 2019 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Posiadając wiedzę zawartą w książce mam całkiem odmienne podejście do tego całego zamieszania. Okazuje się, że od wielu lat spodziewaliśmy się jakiejś poważnej epidemii, wiedzieliśmy że źródło będzie w Chinach lub na Bliskim Wschodzie. Początkowa panika i późniejsza ignorancja ludzka to też znane zjawiska z przeszłości. Rozczarowałem się tylko tym, że większość materiału poświęcona jest cholerze. Częste, chaotyczne i odbiegające od głównego wątku historie i wtrącenia sprawiają, że nie czytało się tego najlepiej. Mimo wszystko polecam. Niektóre akapity lubię cytować koronasceptykom.
Czytelnik Woblinka 17-05-2020
Książka która bardzo mnie rozczarowała. Dużo historii cholery, właściwie cała akcja kręci się wokół tej choroby. HIV i eboli w tej książce tyle co kot napłakał. Całe rozdziały poświęcone temu jak w XII czy XIX wieku traktowano choroby. A już rozdział Lekarstwo dawał jakąś nadzieję że cos się dowiem ciekawego a tu dalej flaki z olejem jak to dawniej traktowano choroby. Strata czasu i pieniędzy
Czytelnik Woblinka 26-03-2020
Bardzo interesująca pozycja, polecam.