Opis treści
„Kilar. Geniusz o dwóch twarzach”, Maria Wilczek-Krupa – jak czytać ebook?
Ebooka „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 24-02-2016
Wzorcowa biografia Kilara
To miał być film dokumentalny. Jednak Wojciech Kilar za wypowiadaniem się przed kamerą nie przepadał. U schyłku swego życia wolał osobiste rozmowy. „Poczeka pani, aż umrę i napisze pani o mnie książkę…” – tak wymawiał się od wielokrotnie przekładanego nagrania. I książka powstała. Spotkania z Wojciechem Kilarem, rozmowy z jego przyjaciółmi, współpracownikami, rodziną pozwoliły na stworzenie niezwykłego portretu wybitnego kompozytora. Z jednej strony jest to klasyczna biografia, opisująca pełen życiorys Wojciecha Kilara. Jednak autorce udało się znaleźć oryginalną konstrukcję dla swojej opowieści. Stworzyła literackie obrazy z życia, opowiadające kolejne fragmenty historii. Obrazy ułożone na ogół chronologicznie, chociaż w narracji następuje czasem powrót w przeszłość , dopowiedzenie wcześniejszego wątku, czasem zaś wybiega ona w przyszłość, zamykając pewien ciąg wydarzeń epilogiem, który miał miejsc dużo później. To tematyczne zaburzenie chronologii znakomicie się sprawdza dając książce lepszą przejrzystość i ucieczkę od suchego schematu jakie mają niekiedy publikacje o charakterze naukowym. Trzy części biografii podzielone są na rozdziały, tytułowane od przewodniego wątku każdego z nich. Biorą swe początki m.in. utworów muzycznych nad którymi wówczas kompozytor pracował, filmów do których komponował muzykę, miejsc w których przebywał, fascynacji (tak właśnie dosłownie zatytułowanych jest siedem z rozdziałów). Jednak autorka nie zamyka się ściśle w opisywanym w danym fragmencie temacie. Traktuje go także jako punkt wyjścia do pokazania tego co działo się wówczas w codzienności Wojciecha Kilara, poprzez perspektywę zdarzeń w jego otoczeniu, środowisku zawodowym, wreszcie w Polsce i na świecie. Czasem jest to pretekst do dygresji często tylko z pozoru daleko odbiegających od głównego wątku. To także portrety długoletnich przyjaźni, osobistych i zawodowych, niuansów współpracy z Hollywood i krajowym środowiskiem filmowym, szczegółów pracy kompozytorskiej. Mnóstwo drobiazgów i dykteryjek, uwiarygodniających portret opisywanej osoby, ale także rzeczy ważnych jak Wiara. To opowieść bardzo osobista, głęboko wchodząca w prywatność osoby i życia Wojciecha Kilara, a jednak mimo to zupełnie wyzbyta pierwiastka plotkarskiego. Nie jest to jednak bezkrytyczna apologia bowiem autorka nie unika też tematów trudnych dla swojego bohatera. I tak jak warto Wojciecha Kilara słuchać (a mam tu na myśli nie tylko Jego muzykę, ale także rozmowy z Nim, dostępne choćby na stronach Ninateki) tak warto też zagłębić się w karty opisywanej tu jego biografii. Muszę tu jeszcze koniecznie wyrazić uznanie dla autorki i wydawnictwa za uzupełnienie książki o kalendarium życia, wyczerpujące przypisy i indeks osób (co w dzisiejszych czasach nie jest wbrew pozorom oczywistością w publikacjach biograficznych). donos.blox.pl
Opinia nie jest potwierdzona zakupem