Opis treści
KRADNĄ TWOJE DANE.
WŁAMUJĄ CI SIĘ DO MÓZGU.
RZĄDZĄ ŚWIATEM.
"Mindf*ck" - kulisy afery wokół Cambrige Analytica
Whistleblower millenialsów, Christopher Wylie dwa lata temu zaalarmował opinię publiczną nieetycznym działaniem firmy Cambrige Analytica . 17 marca 2018 na łamach „Guardiana” i „New York Timesa” opublikowane zostały wyniki śledztwa dziennikarskiego, w którym głównym informatorem stał się Christopher Wylie. Publikacje związane były z wykorzystaniem danych użytkowników portalu Facebook do opracowania strategii politycznej w związku z wyborami w Stanach Zjednoczonych i referendum ws. Brexitu w Wielkiej Brytanii.
W jaki sposób Wylie, autor książki "Mindf*ck" - liberał, niepozorny 24-latek z Kanady przyczynił się do wybuchu jednego z największych skandali politycznych? Działając na zlecenie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, przygotowywał plany stworzenia kompleksowego narzędzia, które miało wspierać walkę z ekstremizmem. Wkrótce stało się ono orężem w politycznej wojnie.
Christopher Wylie o narodzinach Cambridge Analytica
"Mindf*ck" to zapiski działań enigmatycznej, brytyjskiej firmy analitycznej, finansowanej przez miliardera Roberta Mercera, która pragnęła dokonać przewrotu politycznego w USA na wzór Steve’a Bannona. Z książki dowiesz się m.in., w jaki sposób dane ponad 87 milionów obywateli USA posłużyły do zorganizowanego mapowania wyborców. To opowieść o rozwiązaniach taktycznych współczesnej polityki i skutkach społecznych działań sprzed lat - coraz większej polaryzacji za oceanem. Dzięki śledztwu analityka, światło dzienne ujrzały m.in. powiązania brytyjskiej firmy z Donaldem Trumpem, WikiLeaks, Facebookiem, siecią rosyjskiej agentury i hakerów.
Wylie, z sensacyjnym zacięciem przedstawia nam skutki beztroskiej ludzkiej aktywności w mediach społecznościowych, bezradność władz oraz zagrożenia, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie. .Mindf*ck” to również wyraz troski o kondycję współczesnej demokracji i zagrożeń propagandowych.
O szczegółach pracy amerykańskiego cyberszpiega, Edwarda Snowdena dowiesz się z książki “Pamięć nieulotna”.
Czytelnik 25-09-2021
Czytelnik 25-09-2021
Bardzo płytka i subiektywna.
Opinia potwierdzona zakupem