Opis treści
Publikacja składa się z 12 tekstów, które dotyczą różnych aspektów funkcjonowania opozycji w warunkach demokracji. Mamy więc rozważania dotyczące kwestii stricte teoretycznych, jak i tych o zdecydowanie bardziej empirycznym charakterze, odnoszące się do czasów minionych, jak i tych aktualnych, wreszcie dotyczące opozycji rodzimej, jak i tej działającej w innych krajach. To zróżnicowanie pozwala spojrzeć na rolę opozycji w systemach demokratycznych z różnych punktów widzenia, co jest istotną zaletą publikacji.
Dr hab. Joanna Dzwończyk, prof. UEK
Książka składa się z 12 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu problemowi, ale wszystkie łączy problematyka tytułowej opozycji politycznej. Ich Autorzy przedstawili w nich wyniki własnych, oryginalnych badań oraz przemyśleń, i choć każdy z tekstów dotyczy innej szczegółowej problematyki, to w całości publikacja stanowi ciekawy i oryginalny wkład w badania nad tytułową rolą opozycji politycznej w dawnych i współczesnych systemach demokratycznych.
Zaletą tej publikacji jest wieloaspektowość omawianych w niej kwestii: od teoretycznych i typologicznych zagadnień, przez ciekawe wątki historyczne, po aktualne studia przypadków. Wszystkie te zalety, a przede wszystkim wart szczególnego podkreślenia wysoki poziom naukowy składających się na nią tekstów, powodują, że z pełnym przekonaniem rekomenduję szybkie jej wydanie. Jestem też przekonana, że publikacja zainteresuje liczne grono naukowców zajmujących się systemami politycznymi i rolą w nich opozycji politycznej.
Dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz, prof. KA