Opis treści
POLITYKA nr 50/2022 w sprzedaży od 13 grudnia 2022 r.
TEMAT TYGODNIA
1. Hojny patron
Maria i Lech Kaczyńscy zostali już upamiętnieni w co najmniej 200 miejscach w Polsce, nawet takich, które jeszcze nie powstały.
ZBIGNIEW BOREK
2. Partia plus państwo
Wybory mają być równe, ale obóz władzy nie toczy z opozycją równej walki. Dysponuje całym, niemal w pełni przejętym państwem, co daje mu wiele przewag.
MACIEJ CZAPLUK, WOJCIECH SZACKI
3. Zmiany na języku
Nośnikami językowych nowinek są memy i gry wideo, a najbardziej kreatywnymi użytkownikami – wystraszeni mężczyźni. Co słychać w nowej polskiej mowie?
BARTEK CHACIŃSKI
POLITYKA
4. Tropem ruskich onuc
Cień Putina już na dobre zagościł w naszej polityce i przynajmniej do wyborów to się nie zmieni. Czy wzajemne oskarżanie się o uleganie rosyjskim wpływom ma racjonalne podstawy?
RAFAŁ KALUKIN
SPOŁECZEŃSTWO
5. Wyborczy Kodeks karny
Mamy do czynienia z bezprecedensowym, od czasu stanu wojennego, zaostrzeniem represyjności prawa. Ma to pomóc rządzącej prawicy, a zwłaszcza formacji Zbigniewa Ziobry, w zyskaniu większego poparcia.
EWA SIEDLECKA
6. Jak Zabłocki na paście
Piotr Kaszubski, kiedyś „najmłodszy polski milioner”, wygrał z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Przesiedział w areszcie prawie trzy lata.
VIOLETTA KRASNOWSKA
7. Ciocia zawsze nie w porę
Temat nadal krępuje. Menstruacja jest zakłamywana w języku, w reklamach, ignorowana w szkołach, w szpitalach. Czas wreszcie mówić o braku dostępu do nowoczesnych środków higieny.
AGATA SZCZERBIAK, ALEKSANDRA ŻELAZIŃSKA
8. Grubsza sprawa
Do 2050 r. przewidywana długość życia obniży się w Polsce aż o blisko 4 lata. Wcale nie z powodu pandemii covid, lecz epidemii otyłości.
PAWEŁ WALEWSKI
RYNEK
9. Stan przedzawałowy
Wysokie ceny energii demolują gospodarkę. Polskie firmy cierpią, nawet te duże, sztandarowe. Zmniejszają produkcję, zaczynają redukować załogi,
szukają poparcia u polityków.
JOANNA SOLSKA
10. Fałszywi techcnoprorocy
Przybywa technologicznych wizjonerów i proroków biznesu, gotowych prowadzić nas ku lepszej przyszłości. Dokąd z nimi zajdziemy?
ADAM GRZESZAK
ŚWIAT
11. Biała kartka dla Xi
Powrót covidu i stałe lockdowny wywołały w Chinach największe protesty od czasu tych z placu Tiananmen w 1989 r. Wtedy władza okazała brutalną siłę, dziś – słabość.
JĘDRZEJ WINIECKI
12. To idzie starość
Żadnego kraju Europy nie czeka taka rewolucja demograficzna jak Hiszpanii. Trzeba zmienić wszystko: interfejsy bankowe, chodniki, ale przede wszystkim postrzeganie starości.
AGNIESZKA ZIELIŃSKA
NAUKA i CYWILIZACJA
13. Księżyc nie dla ludzi
Pół wieku temu ludzie po raz ostatni wylądowali na Srebrnym Globie. Za trzy lata Amerykanie chcą tam lecieć ponownie. Tylko czy misje załogowe mają sens?
MARCIN ROTKIEWICZ
14. Nowa historia świata
Własność, rolnictwo, miasta i państwa – ich narodziny były dużo bardziej
skomplikowane, niż sądziliśmy. Opisująca je „najważniejsza książka dekady” właśnie ukazuje się w Polsce.
AGNIESZKA KRZEMIŃSKA
HISTORIA
15. Lwie Serce pod Jerozolimą
Jak król Anglii Ryszard uratował państwo krzyżowców 830 lat temu, prowadząc trzecią krucjatę.
JAN M. DŁUGOSZ
Copyright © 2022 POLITYKA Sp. z o.o. SKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
„AudioPolityka Nr 50 z 07 grudnia 2022 roku”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 50 z 07 grudnia 2022 roku”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).