Opis treści
POLITYKA nr 06/2022 w sprzedaży od 02 lutego 2021 r.
TEMAT TYGODNIA
1. Biedna średnia
Rozmowa z prof. UW Ryszardem Szarfenbergiem o tym, kto w Polsce jest bogaty, a kto biedny, dlaczego bogaci udają biednych oraz jak staliśmy się bogatym krajem na kanapkach.
JULIUSZ ĆWIELUCH
POLITYKA
2. Jak się wygrywa wybory
W opozycji trwa ożywiona dyskusja, co dzisiaj ludzi w Polsce naprawdę rusza: afery władzy, Pegasus, stan demokracji, pandemia, klimat, a może sprawy bytowe?
MARCIN JANICKI
3. Kukiz na Pegazie
Wszystko, co miał, dawno roztrwonił: poparcie, wiarygodność, sympatię, polityczne zaplecze. Dziwnym zrządzeniem losu dopiero schyłkowy Paweł Kukiz po raz pierwszy zdołał wejść do naprawdę poważnej politycznej gry.
RAFAŁ KALUKIN
SPOŁECZEŃSTWO
4. Tęczowo, chociaż buro
W Polsce 50 tys. dzieci wychowuje się w tęczowych rodzinach. Prawo ich nie widzi, państwo dyskryminuje, ale najbliższe otoczenie coraz częściej traktuje przyjaźnie.
JOANNA PODGÓRSKA
5. Narkomarket
Zaufany przewodnik po Pradze Północ opowie, jak w niespełna pół dekady
dzielnica wyrosła na główny dilerski rynek w kraju.
EDYTA GIETKA
6. Czterdzieści tysięcy momentów
Listonosz z Knurowa większość życia poświęcił na kolekcjonowanie autografów. Nie kupuje ich, sam odnajduje osoby i nawiązuje kontakt.
NORBERT FRĄTCZAK
RYNEK
7. O CO2 chodzi
Jeśli w polskiej energetyce nie wiadomo, o co idzie gra, to z pewnością o dwutlenek węgla. I o pieniądze oczywiście, ale ostatnio bardziej o politykę.
ADAM GRZESZAK
8. Dobry zwyczaj: nie oszczędzaj
Kredyty są coraz droższe, za to depozyty ludzi i firm wciąż oprocentowane symbolicznie. Banki nie potrzebują pieniędzy swoich klientów, więc kto chce uciec przed inflacją, ten musi ryzykować.
CEZARY KOWANDA
ŚWIAT
9. Dziewięć mitów o emigrantach
Zanim pokłócimy się przy stole, przyswójmy podstawy i wyostrzmy zmysły na manipulacje. Oto samouczek z migracji.
PATRYCJA SASNAL
10. Na sztucznym śniegu
W ramach rozpoczynających się zaraz igrzysk w Pekinie powinna się pojawić nowa dyscyplina: wyrzucanie karty olimpijskiej przez okno.
JĘDRZEJ WINIECKI
11. Misjonarka
Tylko Valérie Pécresse, według sondaży, jest w stanie pokonać Emmanuela Macrona w kwietniowych wyborach prezydenckich. Czy dostanie taką szansę?
MAREK OSTROWSKI
NAUKA i CYWILIZACJA
12. Płetwali śpiew
Największe zwierzęta świata – antarktyczne płetwale błękitne – wciąż nie mogą się odrodzić po rzezi, jaką im urządziliśmy. Jednak z wód wokół Białego Lądu napływają pokrzepiające wieści, a powrót tych olbrzymów może pomóc klimatowi Ziemi.
ANDRZEJ HOŁDYS
HISTORIA
13. Bajka o Edwardzie odnowicielu
Film „Gierek” ma tyle wspólnego z realiami PRL lat 70. ,co wioska Gallów Obelixa z podbojami Imperium Romanum.
MARCIN ZAREMBA
KULTURA
14. W obcych językach
Czy po dekadach anglosaskiej dominacji popkultura zmienia się w wielobiegunową? Tak sugerują aktualne tendencje choćby w świecie seriali i w muzyce.
MARIUSZ HERMA
15. Feministyczny Dramatyczny
Tadeusz Słobodzianek i Monika Strzępka uczynili z konkursu na dyrekcję warszawskiego Teatru Dramatycznego pełen zwrotów akcji serial sensacyjny.
ANETA KYZIOŁ
Copyright © 2022 POLITYKA Sp. z o.o. SKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
„AudioPolityka Nr 6 z 2 lutego 2022 roku”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 6 z 2 lutego 2022 roku”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).