Majówkowy Maraton Czytelniczy

Adam Leszczyński Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Adam Leszczyński Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Adam Leszczyński to polski historyk, socjolog, dziennikarz oraz publicysta. Jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Studiów Politycznych PAN i SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Oprócz tego jest także członkiem zespołu “Krytyki Politycznej” oraz współzałożycielem OKO.press. Leszczyński pisze artykuły naukowe, historyczne i socjologiczne, a także recenzje gier komputerowych. Znany jest jednak przede wszystkim reportaży (między innymi z Etiopii, Boliwii i Malawi) oraz ze swoich rozlicznych książek historycznych, wśród których znajdują się takie pozycje jak: “Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” czy „Eksperymenty na biednych – Polityczny, moralny i ekonomiczny spór o to, jak pomagać skutecznie”.

Życiorys naukowy Adama Leszczyńskiego

Autor urodził się 26 listopada 1975 roku w Warszawie, gdzie w 1999 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie rozprawy pt. “»Solidarność« w małych miastach”. Monografia pt. “Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980” wraz z dorobkiem naukowym była podstawą do uzyskania przez Leszczyńskiego w 2017 roku tytułu doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie filozofia w Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Jest laureatem różnych stypendiów i nagród, między innymi Fundacji Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Był także stypendystą tygodnika “Polityka”.

Kariera dziennikarska

Adam Leszczyński jest współzałożycielem portalu OKO.press oraz członkiem zespołu “Krytyki Politycznej”. W latach 1993-2017 związany był z “Gazetą Wyborczą”, gdzie od 2000 roku pracował w dziale nauki i redagował dodatek “Komputer”, później, od 2005 roku znalazł swoje miejsce w dziale opinii. Współpracował także z “Newsweekiem”, “Polityką”, “Przekrojem”, “ResPubliką Nową”, “Tygodnikiem Powszechnym”, “Wiedzą i życiem” oraz “National Geographic”.

“No dno po prostu jest Polska”

Książki reporterskie Adama Leszczyńskiego były wielokrotnie nagradzane - wśród nich znajdują się między innymi “Naznaczeni. Afryka i AIDS” czy “Zbawcy mórz”. Autor jest także komentatorem życia politycznego i społecznego w Polsce, a wśród jego najbardziej znanych pozycji znajdują się tytuły dotyczące historii społecznej PRL oraz problemów modernizacji i polityki rozwojowej. W 2017 roku ukazała się jego głośna książka pt. “No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków”. Leszczyński wziął w niej pod lupę fatalną opinię Polaków o Polsce i Polakach. Można ją znaleźć zarówno u Piłsudskiego czy Dmowskiego, jak i u Norwida albo Krasińskiego. Lista wskazywanych przez samych Polaków przypisywanych im negatywnych cech jest bardzo długa. Leszczyński na podstawie listów, publicystyki, poezji, piosenek i pamiętników ukazuje polski negatywny autostereotyp w najczystszej postaci. Nie jest to książka przyjemna, a momentami wręcz denerwująca. Równocześnie jednak stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie - co zrobić, żeby Polacy samych siebie w końcu polubili?

Najnowsza książka Leszczyńskiego - “Ludowa historia Polski”

Najnowszą książką Adama Leszczyńskiego, wydaną w 2020 roku, jest “Ludowa historia Polski”. Jest to dogłębna analiza historii zdecydowanej większości Polaków - nie należących do narodowych elit - od początku Polski aż do czasów współczesnych. Leszczyński bierze tu na celownik przede wszystkim władzę oraz instytucje społeczne, które pozwoliły jej przejąć to, co wyprodukował lud. Nie chodzi tu jednak o poddaństwo i pańszczyznę, ale relacje w fabryce i biurze w XIX wieku. Kluczowe dla Leszczyńskiego nie są wojny i powstania, ale to, jak sukcesy i porażki odbijały się na relacjach pomiędzy mieszkańcami Polski - Polakami, Żydami, Ukraińcami i innymi mieszkańcami. Ważne są także idee, serwowane przez ludzi posiadających jakąś władzę tym, którzy jej nie mieli, by uzasadnić swój status. Wreszcie istotna dla Leszczyńskiego jest historia buntu i oporu - strajków w fabrykach, sabotaży w pracy, protestów przeciw pańszczyźnie. “Ludowa historia Polski” skupia się na tym, co zostało w naszej narodowej pamięci, a co zostało w niej zakłamane lub wręcz z niej wymazane.

Szukasz książek historycznych zgłębiających kwestie istotne także tu i teraz? Znajdziesz ich wiele na Woblinku, w ebookach, audiobookach czy książkach papierowych, byś mógł czytać wszędzie i tak, jak chcesz.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.