Adrian Bednarek II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Adrian Bednarek II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Adrian Bednarek to polski autor thrillerów oraz powieści kryminalnych, skupiających się zwłaszcza na postaciach seryjnych morderców. Wśród najbardziej znanych historii, które stworzył, znajdują się takie tytuły jak “Pamiętnik diabła”, “Pasażer na gapę” czy “Obsesja”. Bednarek urodził się w 1984 roku w Częstochowie. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Oprócz fascynacji czarnymi charakterami, pisarz jest wielbicielem żużla, a także nałogowym biegaczem.

Debiut literacki Adriana Bednarka - losy Kuby Sobańskiego

Adrian Bednarek zainaugurował swoją karierę literacką w 2014 roku thrillerem zatytułowanym “Pamiętnik diabła”. Opisuje on koleje losu Kuby Sobańskiego, krakowskiego seryjnego mordercy. To student prawa, któremu nigdy nie brakuje pieniędzy, a u boku ma “królową piękności”, Julię. Pozornie niewyróżniający się niczym szczególnym mężczyzna nosi w sobie nałogową wręcz potrzebę wywoływania skoków adrenaliny, co zapewnia mu patrzenie, jak z zamordowanych przez niego brunetek wypływa krew. A wszystko to oprószone jest nieukojoną traumą z dzieciństwa. “Pamiętnik diabła” szybko stał się bestsellerem i zapoczątkował serię poświęconą krakowskiemu seryjnemu mordercy - Sobańskiemu. Należą do niej: “Proces diabła” (2015), “Spowiedź diabła” (2017) oraz “Wyrok diabła” (2018), wszystkie wydane nakładem Wydawnictwa Novae Res.

Książki Bednarka poza seriami

Po zwieńczonym sukcesem debiucie, Bednarek stworzył thriller psychologiczny, zatytułowany “Skazany na zło”. Jego główny bohater, niemal trzydziestoletni Wiktor Hauke, za sprawą jednej jedynej pomyłki staje się zakładnikiem, a wręcz niewolnikiem sadystycznego oprawcy. Wszystko, co dotychczas uznawał za istotne w życiu staje się nieważne, a on sam zostaje marionetką w rękach wybitnie bezwzględnego reżysera. Po “Skazanym na zło” przyszła kolej na “Pasażera na gapę”, historię o dwóch przestępcach i świecie wypełnionym nieuniknionym złem. Konrad i Maciek uciekają ze szpitala psychiatrycznego, gdzie przebywali zamiast odbywać karę więzienia. Duet nieco z przypadku, nieco z braku innego wyjścia zabiera ze sobą tytułowego pasażera na gapę, nie przewidując, w jak bezwolne marionetki zmieni ich sadystyczny towarzysz podróży. W podobnie mrocznym tonie utrzymane są “Córeczki” - thriller psychologiczny o dwóch zupełnie różnych od siebie kobietach. Ewa dawniej chciała być policjantką, ale otworzyła butik z odzieżą sportową w centrum Częstochowy. Pola rzuciła studia medyczne i zatrudniła się jako instruktorka pole dance, by mieć za co żyć. Co je łączy? Psychopatyczny morderca, nazywany Strachem na Wróble, na którego ślad przypadkowo trafia Ewa. Postanawia odezwać się w tej sprawie do Poli i razem spróbować odkryć tożsamość tajemniczego zabójcy, który bardzo je skrzywdził. Zemsta to czasem najbardziej nieugaszona motywacja do działania.

Oskar Blajer

Kuba Sobański nie jest jedynym seryjnym mordercą, który stał się bohaterem serii książek autorstwa Adriana Bednarka. Wśród najnowszych pozycji tego autora znaleźć można trzy, które skupiają się na kolejnej postaci - Oskarze Blajerze. Tego wielbiciela pisania opowiadań kryminalnych, które pozwalają mu zapomnieć o swojej dramatycznej przeszłości, poznajemy po raz pierwszy w powieści “Inspiracja” (2020). W poszukiwaniu inspiracji do kolejnej historii, Blajer wybiera się na pogrzeb zamordowanej niedawno dziewczyny. Poznaje tam Luizę, która od tego momentu będzie miała niespodziewanie duży wpływ na jego życie. Tymczasem w prasie coraz częściej pisze się o seryjnym mordercy, nazywanym Łowcą Nimfetek. Oskar odkrywa niejasne powiązania między zabójstwami a Luizą, wplątując się w sam środek pełnej niebezpieczeństw i napięcia intrygi. Dalsze losy Oskara, związane między innymi z zemstą na ludziach, którzy go skrzywdzili i przewrócili jego wcześniejsze życie do góry nogami, rozgrywają się na łamach kolejnych tomów serii - “Obsesji” (2020) oraz “Fascynacji” (2021). Oskar zmienia się, z ofiary stopniowo stając się myśliwym. Wydane przez Wydawnictwo Novae Res książki dostępne są jako audiobookioraz ebooki na Woblinku.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).