Wirtualne Targi

Agata Christie Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Morderstwo odbędzie się, Książka | Agata Christie

    Tajemnicze ogłoszenie w lokalnej gazecie stawia na nogi mieszkańców malutkiej miejscowości Chipping Cleghorn. "Morderstwo odbędzie się…" . Niektórzy wyczekują dobrej zabawy, inni są lekko zdegustowani, nikt jednak decyduje się zostać w domu. Napisano przecież, że osobnych zaproszeń nie będzie. O wyznaczonej godzinie grono zaintrygowanych sąsiadów odwiedza Letycję Blacklock. Zegar bije… Gasną światła… Pada strzał! Na ziemię osuwa się nieżywy… napastnik.

    Promocja
    okładka W samotności, Książka | Agata Christie, Mary Westmacott

    Joan Scudamore, kobieta dojrzała i zadowolona z osiągniętej pozycji społecznej, wraca z odwiedzin u córki mieszkającej w Bagdadzie. Przy granicy z Turcją zostaje niespodziewanie uwięziona w małej gospodzie z powodu złej pogody. Samotność i przedłużające się oczekiwanie skłaniają Joan do przemyśleń — po raz pierwszy w życiu musi stawić czoło wielu prawdom o sobie samej. Wspominając przeszłe lata, analizuje swoje uczynki, przekonania, oraz uczucia — i coraz mniej podoba jej się...

    Promocja
    okładka Czarna kawa, Książka | Agata Christie

    Tym razem przeciwnikiem Herkulesa Poirota jest złodziej formuły broni atomowej. Jej wynalazca, sir Claud Amory, zostaje otruty w swojej rezydencji, a ujawnienie rodzinnych sekretów grozi skandalem.
    Czy rzeczywiście kobiety częściej używają trucizny, a mordercy są zbyt pewni siebie? I co wspólnego ma praca pokojówki z pracą detektywa?
    Uwaga rozdrażnionego kapitana Hastingsa nieoczekiwanie pomoże uporządkować wszystkie elementy zagadki.

    Promocja
    okładka Pierwsze drugie zapnij mi obuwie, Książka | Agata Christie

    Wpływowi brytyjscy politycy i bankierzy oraz Herkules Poirot spotykają się w poczekalni u dentysty. Nieoczekiwany splot wypadków - śmierć pacjenta, samobójstwo lekarza, zamachy na bankiera - wszystko to wymaga interwencji słynnego detektywa. Władza, która deprawuje, kontra ideały i honor, a sprawa zaczyna się od buta z klamerką...

    Promocja
    okładka A.B.C., Książka | Agata Christie

    Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery "A", "B" i "C"… Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do "Z"? Sprytny przestępca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła list z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. Koło zwłok zawsze zostawia rozkład jazdy pociągów, potocznie zwany ABC. Co więcej, w listach również podpisuje się "A.B.C.". Czyżby zabójca cierpiał na kompleks alfabetyczny? Herkules Poi...

    Promocja
    okładka Kurtyna, Książka | Agata Christie

    Sędziwy, schorowany Herkules Poirot wzywa na pomoc swojego Watsona, czyli kapitana Hastingsa. Kiedyś właśnie tutaj, w Styles, zaczynali karierę. Teraz znakomity detektyw staje przed zagadką morderstwa… które dopiero ma zostać popełnione. Książkę można czytać jako wciągający kryminał, ale też jako przypowieść wykraczającą daleko poza zobowiązania powieści detektywistycznej. Naprawdę warto spuścić kurtynę na codzienność i przy filiżance dobrej kawy lub herbaty zagłębić się w le...

Agata Christie Książki

Agatha Christie (właśc. Agatha Mary Clarissa Miller Christie) urodziła się w 1890 roku. To brytyjska pisarka, autorka powieści kryminalnych i obyczajowych, nazywana królową kryminałów. Do tej pory jej książki wydano w nakładzie ponad miliarda egzemplarzy w języku angielskim oraz drugi miliard w blisko 50 innych językach. Szacuje się, że w samej Francji jej książki rozeszły się w liczbie przeszło 40 milionów egzemplarzy. Agatha Christie stworzyła postać kultowego detektywa Herkulesa Poirota, który pojawia się w kilkudziesięciu powieściach i zbiorach opowiadań. Drugą ważna postacią z jej książek jest detektyw-amator – Panna Marple. Łącznie Christie napisała przeszło 90 powieści, zbiorów opowiadań i sztuk teatralnych. Wiele jej dzieł doczekało się ekranizacji, zarówno w formie pełnometrażowych filmów, jak i produkcji telewizyjnych. Ogromną popularnością na całym świecie cieszy się serial „Poirot”, z wybitną rolą Davida Sucheta jako Herkulesa Poirota. Agatha Christie zrewolucjonizowała podejście do pisania powieści kryminalnych. Stosowała innowatorskie rozwiązania, zwroty akcji oraz suspens.

Christie uczyła się w domu. W trakcie I wojny światowej przyszła pisarka pracowała w szpitalu, a także jako technik farmaceutyczny. Dzięki temu poznała skład i działanie wielu związków chemicznych, w tym trucizn. Tę wiedzę wykorzystywała później w swoich powieściach. Otrucie było częstym sposobem morderstw w jej książkach. Christie bywała również na wykopaliskach na Bliskim Wschodzie, stąd fabuły jej książek umiejscowione są m.in. w Egipcie czy Bagdadzie. Za swoje zasługi Agatha Christie otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.

Herkules Poirot detektyw z książek Aghaty Christie

Herkules Poirot to, obok Sherlocka Holmesa, najpopularniejszy detektyw w historii literatury. Poirot jest ekscentrycznym belgijskim byłym policjantem. Detektyw nie jest zbyt wysoki, posiada jajowatą głowę i charakterystyczny zawijany wąsik nad górną wargą. Nie sposób go zatem nie rozpoznać. Poirot jest elegancki, kulturalny, szarmancki, ale również bardzo dumny i pewny swojego zdania. Często chwali się, że potrafi rozwiązywać zagadki kryminalne nie ruszając się z fotela. Jest zwolennikiem psychologicznego podejścia do prowadzenia dochodzeń detektywistycznych. Bohater jest ogromnym pedantem i widoczne są u niego objawy nerwicy – przy tym jest obsesyjnym perfekcjonistą, który zapamiętuje wiele szczegółów i dba o detale, zarówno podczas prowadzenia śledztwa, jak i w trakcie podsumowywania swoich obserwacji. Wiele książek z Herkulesem Poirotem w roli głównej zyskało status bestsellera.

Poirot występuje w przeszło 30 powieściach Agathy Christie: „Tajemnicza historia w Styles” (1920), „Morderstwo na polu golfowym” (1923), „Zabójstwo Rogera Ackroyda” (1926), „Wielka czwórka” (1927), „Tajemnica Błękitnego Expressu” (1928), „Samotny Dom”, „Śmierć lorda Edgware’a” (1933), „Morderstwo w Orient Expressie” (1934), „Czarna kawa” (1934), „Tragedia w trzech aktach (1935), „Śmierć w chmurach” (1935), „A.B.C.” (1936), „Morderstwo w Mezopotamii” (1936), „Karty na stół” (1936), „Śmierć na Nilu” (1937), „Niemy świadek” (1937), „Rendez-vous ze śmiercią” (1938), „Boże Narodzenie Herkulesa Poirota” (1939), „Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie” (1941), „Zerwane zaręczyny” (1940), „Zło, które żyje pod słońcem” (1941), „Pięć małych świnek” (1942), „Niedziela na wsi” (1946), „Pora przypływu” (1948), „Pani McGinty nie żyje” (1952), „Po pogrzebie” (1953), „Entliczek pentliczek” (1955), „Zbrodnia na festynie” (1956), „Kot wśród gołębi” (1956), „Przyjdź i zgiń” (1959), „Trzecia lokatorka” (1966), „Wigilia Wszystkich Świętych” (1969), „Słonie mają dobrą pamięć” (1972), „Kurtyna” (1976). Poirot pojawia się również w zbiorach opowiadań: „Poirot prowadzi śledztwo” (1924), „Morderstwo w zaułku” (1937), „Dwanaście prac Herkulesa” (1947), „Tajemnica gwiazdkowego puddingu” (1960), „Wczesne sprawy Poirota“ (1974), „Detektyw w służbie miłości” (1991).

Większość książek z Herkulesem Poirotem w roli głównej zyskało status bestsellera, ciężko w bibliografii Agathy Christie wyróżnić książki słabe. Z łatwością można jednak wymienić książki kultowe, które przeszły do historii literatury, wykraczając poza ramy gatunkowe. Wśród nich są m.in. „Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu”, „Zabójstwo Rogera Ackroyda”, „Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie” czy zbiór opowiadań „Dwanaście prac Herkulesa”.

Morderstwo w Orient Expressie

Morderstwo w Orient Expressie” to nie tylko jedna z najbardziej popularnych powieści z Herkulesem Poirotem, ale także jeden z najpopularniejszych kryminałów w historii literatury. W trakcie podróży słynnym pociągiem dochodzi do brutalnej zbrodni. W potworny sposób ginie jeden z pasażerów. Sprawa komplikuje się ponieważ zamieszanych w zbrodnie jest dwanaście osób, które jechały tym samym wagonem – każda z nich jest podejrzana. Tak się złożyło, że pociągiem jedzie również wybitny detektyw Herkules Poirot, który zostaje poproszony o rozwiązanie sprawy. Na podstawie książki powstała ogromna ilość komiksów, filmów, gier planszowych, gier wideo, scenariuszy, sztuk teatralnych. „Morderstwo w Orient Expressie” to jedno z najbardziej oryginalnych dzieł literatury XX wieku.

Dwanaście prac Herkulesa

W 1947 roku swoją premierę miał zbiór opowiadań – „Dwanaście prac Herkulesa”. To jedna z najciekawszych powieści z charakterystycznym belgijskim detektywem w roli głównej. Tytuł i opowiadania wprost nawiązują do mitologii greckiej. Punktem wyjścia historii opisanych w książce jest nadszarpnięta duma i honor tytułowego bohatera. Przyjaciel Poirota oświadcza, że detektyw nie zasługuje na noszenie imienia mitycznego herosa. Herkules Poirot postanawia zatem stawić czoła 12 zagadkom, które różnią się od siebie stopniem trudności. Mimo, że sprawy się ze sobą nie łączą, to w zestawieniu ze sobą tworzą osobną całość.

Ekranizacje książek Agathy Christie

Na podstawie powieści i opowiadań z Herkulesem Poirotem w roli głównej powstało wiele ekranizacji, zarówno filmów pełnometrażowych, jak i seriali czy produkcji telewizyjnych. Najbardziej znaną z nich jest serial wyprodukowany przez BBC, który produkowany i emitowany był przez przeszło 24 lata (1989-2013). W rolę tytułowego bohatera, w blisko 70 odcinkach, wcielił się brytyjski aktor David Suchet. Jego interpretacja i kreacja postaci belgijskiego detektywa uznawana jest za jedną z najwierniejszych oryginalnemu pomysłowi Agathy Christie. W 2017 roku swoją premierę miała wysokobudżetowa ekranizacja w reżyserii Kennetha Branagha. W „Morderstwie w Orient Expressie” wystąpiła plejada gwiazd m.in. Michelle Pfeiffer, Johnny Depp, Judi Dench, Willem Dafoe oraz sam reżyser Kenneth Branagh.

Panna Marple i Parker Pyne

Oprócz Herkulesa Poirota, Christie stworzyła postacie detektyw-amator Panny Marple oraz Parkera Pyne’a.

Panna Marple jest zupełnym przeciwieństwem Herkulesa Poirota. Jest kobietą amatorsko zajmującą się prowadzeniem śledztw. Bywa rozkojarzona, nie ma też skłonności pedantycznych, jak belgijski detektyw. Punktem łączącym obie postaci jest niecodzienny zmysł analityczny. Zarówno Jane Marple, jak i Poirot, niejednokrotnie ośmieszają policję i śledczych, którzy szczycą się wieloletnim doświadczeniem w dochodzeniówce. Jane Marple ma bardzo bogatą wyobraźnię, dzięki czemu potrafi na sprawy patrzeć szerzej niż zwykli policjanci. Postać Panny Marple pojawiła się po raz pierwszy na kartach „Morderstwa na plebanii”, książki która ukazała się w 1940 roku. W powieści proboszcz znajduje w swoim gabinecie zwłoki popularnego w okolicy pułkownika Protheroe. W małej społeczności od razu rozchodzą się plotki. Wśród podejrzanych znajdują się dwie osoby. Do śledztwa dołącza panna Marple, która podejrzewa aż... siedem osób. Ostatecznie starsza pani wskazuje jedną z nich, mimo iż pozostali też mieli motyw by dokonać zbrodni.

W obawie przed śmiercią w trakcie wojny, Agatha Christie napisała „ostatnią” powieść o śledztwach panny Marple, a jej tekst złożyła w sejfie. Na szczęście autorka przeżyła wojnę, jednak ostatecznie „Uśpione morderstwo” ukazało się w 1976 roku, kilka miesięcy po jej śmierci. Jane Marple, podobnie jak Poirot, pojawia się nie tylko w powieściach, ale również w zbiorach opowiadań. Jednym z nich jest „Trzynaście zagadek” – zbiór trzynastu opowiadań, które wydawane były na przestrzeni trzydziestu lat w różnego rodzaju amerykańskich i brytyjskich gazetach i czasopismach.

Trzecią ważną postacią wykreowaną przez Christie jest Parker Pyne, emerytowany pracownik urzędu, który opracowywał dla rządu dane statystyczne. Po zakończeniu pracy postanowił wykorzystać doświadczenie by nieść ludziom pomoc i ich uszczęśliwiać. Parker Pyne występuje w opowiadaniach zebranych w tomie „Parker Pyne na tropie”. Postać pojawia się również w książce „Detektywi w służbie miłości”, w której znalazły się też opowiadania z Herkulesem Poirotem i Panną Marple.

Pozostałe książki

Warto też zwrócić uwagę na książki Christie, w których nie występuje postać detektywa w roli głównej. Taką książką jest chociażby „I nie było już nikogo”. To obok książek o Herkulesie Poirocie najważniejsza powieść w dorobku pisarki. Tajemniczy gospodarz zaprasza na swoją wyspę dziesięć osób podejrzanych o morderstwo. Niedługo po ich przybyciu umiera jedna osoba. Gdy znika drugi gość, zaproszeni orientują się, że to nie przypadek – obecni na wyspie mają do czynienia z grasującym na wyspie zabójcą. Postanawiają odkryć tożsamość mordercy, ale szybko okazuje się, że nikt nie ma silnego alibi. Odizolowani od świata, bez możliwości opuszczenia wyspy, goście umierają jeden po drugim, w sposób opisany w jednej ze znanych dziecięcych rymowanek, która na dodatek znajduje się wydrukowana w każdym z pokoi znajdującej się na wyspie posiadłości.

Książki i ebooki Agathy Christie

Wszystkie powieści Agathy Christie zostały przetłumaczone na język polski. Większość z nich jest również dostępna w formie elektronicznej - można je kupić i czytać na czytnikach, smartfonach lub tabletach w formie ebooków. Wiele tytułów bestsellerowej autorki znajdziecie także w formie audiobooka - na przykład w księgarni internetowej Woblink.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.