Majówkowy Maraton Czytelniczy

Agnieszka Jeż Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Agnieszka Jeż Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Agnieszka Jeż to polska pisarka tworząca przede wszystkim romanse oraz literaturę obyczajową. Jej pełne emocji i uczuć książki zdobyły spore grono wiernych czytelniczek i czytelników. Wśród najpopularniejszych tytułów jej autorstwa wymienić należy takie pozycje jak „Wszyscy pragnęliśmy miłości”, „Szaniec” czy seria powieści „Dom pod trzema lipami”. Agnieszka Jeż ukończyła filologię polską oraz bałtycką na Uniwersytecie Warszawskim, od dość dawna związana jest z branżą wydawniczą – przede wszystkim jako redaktorka. Oprócz bycia pisarką jest także żoną Andrzeja oraz mamą Kaliny, Jeremiego i Jagody.

Debiuty Agnieszki Jeż – „Kuchnia dwudziestolecia” i „Nie oddam szczęścia walkowerem”

Za debiut Agnieszki Jeż uważa się pozycję dotyczącą kuchni polskiego międzywojnia, „Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano”. Łącząc w sobie elementy kuchni kresowej, francuskiej, żydowskiej oraz tej wyrosłej w świecie polskiego szlachectwa, prezentowała ona wyjątkowo wielowymiarowe smaki i ciekawe połączenia. Ta pierwsza książka Agnieszki Jeż prowadzi czytelniczki i czytelników przez dwadzieścia lat fantastycznego jedzenia. Na podstawie zachowanych z tamtego czasu książek kucharskich, pamiętników, książek czy wpisów w gazetach Jeż opowiada o tym, co i jak jadano w II Rzeczypospolitej. Nie jest to jednak tytuł stricte historyczny – wypełniony jest stoma przepisami na różnorodne dania. Książkę znajdziecie na Woblink w wersji papierowej.

Debiutem powieściowym Agnieszki Jeż było „Nie oddam szczęścia walkowerem, napisane wspólnie z Pauliną Płatkowską. To opowieść o dwóch trzydziestoparolatkach, Magdzie i Jagodzie, które przypadkiem spotykają się po latach w sklepie z odzieżą używaną i jest to być może najlepsze niespodziewane spotkanie w ich życiu. Małżeństwo Magdy właśnie się zakończyło – kobieta spotkała Wiktora, w którym niekontrolowanie mocno się zakochuje i wdaje w płomienny romans. Jagoda prowadzi rubrykę w czasopiśmie, gdzie odpowiada na listy w sprawach sercowych – a przy tym skutecznie ukrywa przed wszystkimi, że jej małżeństwo to jakaś kpina. Nagle jednak nieoczekiwanie czuły gest nieznajomego sprawi, że Jagoda odkryje w sobie nowe uczucia i pragnienia – i właśnie wtedy mąż proponuje pójście na terapię małżeńską. Jednak bieg zdarzeń został już uruchomiony, a Magda i Jagoda przez niemal rok mailowo dzielą się wszystkimi swoimi problemami i rozterkami.

„Dom pod trzema lipami”

Jednym z najpopularniejszych dzieł Agnieszki Jeż jest seria powieści „Dom pod trzema lipami”, składająca się z trzech części: „Serce z szuflady”, „Za siódmą górą”, a także „Taka miłość się zdarza” (Wydawnictwo Filia). Pierwsza część przedstawia nam Klarę, którą narzeczony właśnie porzucił tuż przed ślubem. Kobieta jest przekonana, że jest skazana na pecha – to genetyczne, bowiem od stu lat żadna kobieta z rodziny Majewskich nie wyszła za mąż. Klara dosłownie na chwilę wyjeżdża do Krakowa, gdzie chce zamknąć sprawy po zmarłej prababci Emilii, przede wszystkim zrobić coś z odziedziczonym po niej mieszkaniem. Znajduje tam pamiętnik Emilii, pełen nieznanych Klarze sekretów, pokazujący prawdziwą historię rodziny. Kamienica Pod Trzema Lipami, zbudowana przez ostatniego mężczyznę w rodzie, prapradziadka Jana Majewskiego w roku 1907, była bowiem świadkiem wielu zdarzeń, a wieści o niektórych z nich nigdy nie miały wyjść na jaw. Klara powoli przekonuje się, że nad jej życiem nic nie zawisło, a jej przyszłość jest całkowicie w jej rękach. Tylko jak bez pomocy przeznaczenia wytłumaczyć przypadkowe spotkanie z góralem Staszkiem, który nie tylko wywraca jej życie do góry nogami, ale w dodatku jest odbiciem epizodu z życia prababci Emilii…? I czy to na pewno już prosta droga do szczęśliwego zakończenia? Kolejne tomy kontynuują historię Klary, która przebyła w ciągu zaledwie chwili drogę znacznie dłuższą niż tylko z Warszawy do Krakowa. Nie tylko zresztą ona – także jej mama, babcia, odnaleziona po latach rodzina… Jedynym pewnikiem pozostaje to, że życie jest pełne zmian i nieoczekiwanych zwrotów akcji. A także, na szczęście, miłości.

„Wszyscy pragnęliśmy miłości” - najnowsza książka Agnieszki Jeż

Najnowszą książką Agnieszki Jeż pozostaje wydana w 2021 roku przez Wydawnictwo Filia pozycja zatytułowana „Wszyscy pragnęliśmy miłości”. Ta osadzona w 1939 roku historia opowiada losy przypadkowego spotkania Emila Silversteina i Ireny Sadowińskiej. On jest Żydem szukającym ostatniej deski ratunku w aryjskim świecie. Ona „Irką od biednych”, czułą na każdą niesprawiedliwość i ludzkie nieszczęście. Wbrew wszystkiemu, w tym także rodzinie, postanawia uratować Emila – motywuje ją nie tylko chrześcijańskie pragnienie niesienia pomocy, ale także rodzące się między nimi uczucie. Ich związek, choć skrzętnie ukrywany, nie pozostaje bez wpływu nie tylko na ich życie, ale także na losy im najbliższych. Niektóre jego konsekwencje ujawniają się natychmiast – inne dopiero po wielu latach. Krzysztof, syn Ireny, dostaje pewnego dnia list z Niemiec, który staje się początkiem jego długiej drogi, podczas której próbuje rozwiązać liczne, ciasne supły w historii swojej rodziny. Czy się mu to uda? Czy dzięki temu zrozumie więcej i pozna swoich przodków? Czy jego obecne życie będzie to w stanie przetrwać nienaruszone?

„Wszyscy pragnęliśmy miłości”, a także inne tytuły Agnieszki Jeż jak „Spotkajmy się po wojnie”, „Miłość warta wszystkiego”, „Odpłata” czy „Zwyczajne cuda” dostępne są na Woblink jako ebooki (epub, mobi), książki papierowe oraz audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).