Aleksander Dumas Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Pani de Monsoreau, Ebook | Aleksander Dumas

    “Pani de Monsoreau” to powieść Aleksandra Dumasa (ojca), francuskiego pisarza i dramaturga, autor “Hrabiego Monte Christo” i “Trzech muszkieterów”.
    “Pani de Monsoreau” to kontynuacja słynnej powieści “Królowa Margot”. Akcja powieści rozgrywa się za panowania króla Henryka III (1574–1589).

    Promocja
    okładka Hrabia Monte Christo, Ebook | Aleksander Dumas

    „Hrabia Monte Christo” to powieść Alexandre’a Dumas (ojca) uważana za najwybitniejsze dzieło w jego ogromnym dorobku.Akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838, z przerwą na okres wrzesień 1829 – wiosna 1838. Miejscem akcji są wyspa Monte Christo, Marsylia, Paryż, Rzym oraz inne miejscowości we Francji i Włoszech.

Aleksander Dumas Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Aleksander Dumas był francuskim pisarzem i dramaturgiem, jednym z najbardziej znanych twórców francuskich XIX wieku. Ponadczasową popularność i uznanie przyniosły mu zwłaszcza powieści przygodowe i powieści historyczneHrabia Monte Christo” oraz cykl o muszkieterach “Trzej muszkieterowie”, “Dwadzieścia lat później” i “Wicehrabia de Bragelonne”. Dumas stworzył w swoim życiu ponad dwieście utworów, z których liczne weszły do klasyki literatury europejskiej i światowej.

Dramaturg Aleksander Dumas

Aleksander Dumas urodził się jako Dumas Davy de la Pailleterie 24 lipca 1802 roku w Villers-Cotterêts. W 1823 roku udał się do Paryża i dzięki znajomemu ojca, generałowi Foyowi, dostał pracę w kancelarii księcia Orleańskiego, czyli przyszłego króla Ludwika FIlipa. W tym czasie Dumas zapoznał się z dziełami literatury francuskiej i zagranicznej, a także często bywał w teatrze. Pod wpływem angielskich aktorów, którzy w stolicy Francji wystawiali Szekspira, postanowił napisać sztukę opartą na motywie historycznym - zamordowaniu Giovanniego Monaldeschiego z rozkazu królowej Krystyny szwedzkiej w roku 1657. Choć ostatecznie nie została ona wystawiona, Aleksander Dumas nie zraził się i poświęcił się pisaniu kolejnego dramatu historycznego. “Henryk III i jego dwór” został wystawiony po raz pierwszy 11 lutego 1829 roku i odniósł ogromny sukces.

Dumas zrezygnował z pracy kancelisty i stał się ozdobą ówczesnego salonu literackiego. Kolejnym jego dramaturgicznym sukcesem była “Krystyna”. Był to także okres intensywnych romansów pisarza z kilkoma kobietami równocześnie. Kiedy wybuchła rewolucja lipcowa, Aleksander Dumas wstąpił do wojska - miał nadzieję otrzymać za swoje zasługi na froncie tekę ministra, kiedy jednak tak się nie stało, powrócił do pisania. Kolejne sztuki przyjmowane były różnie - niektóre wręcz chłodno, jak “Karol VII u swych wielkich wasali”. W 1833 roku Dumas naraził się Wiktorowi Hugo - sztuka “Katarzyna Howard” tego pierwszego zaszkodziła sztuce “Marii Tudor” tego drugiego. Dotychczas żyjący w zgodzie autorzy pokłócili się, jakiś czas później udało się jednak załagodzić spór między nimi. Trzy lata później obydwaj zostali odznaczeni orderem Legii Honorowej i wspólnie podjęli starania, by otworzyć w Paryżu nowy teatr nazwany Rennaisance.

Powieści Aleksandra Dumas - “Trzej muszkieterowie”

Walter Scott rozpoczął okres renesansu powieści historycznej - wzrost zapotrzebowania na ten typ literatury po upadku Napoleona spowodował, że wielu twórców podjęło się napisania dzieł w tym nurcie. Zdecydował się na to także Aleksander Dumas, głównie dzięki współpracownikom, którzy przynosili mu szkice powieści, aby ten je udoskonalał i wykańczał. Współtworzył przy tym często z Augustem Maquetem. Nie da się jednoznacznie ustalić, który z nich pierwszy natknął się na “Pamiętniki pana d'Artagnan, kapitana-porucznika pierwszej kompanii muszkieterów Jego Królewskiej Mości”, apokryf napisany przez Gatiena de Courtilza. Nie ma jednak wątpliwości, że liczne epizody oraz postaci z tego dzieła zostały zapożyczone zarówno przez Maqueta, jak i Dumas. Ten ostatni nie skupiał się na historycznych detalach - dopisywał to, co uważał za słuszne i przekształcił niezbyt dotychczas poważanych i sympatycznych awanturników w postaci legendarne. “Trzej muszkieterowie” ukazali się w 1844 roku, a rok później pojawiła się ich kontynuacja, “Dwadzieścia lat później”. W tym samym 1845 Dumas rozpoczął inną trylogię opowiadającą o wydarzeniach z czasów panowania ostatnich Walezjuszy, której pierwszym tomem jest “Królowa Margot”.

“Hrabia Monte Christo”

Podczas podróży po Włoszech w roku 1842 Aleksander Dumas natknął się na niewielką wysepkę noszącą nazwę Monte Christo. Jej miano zachwyciło pisarza. Po powrocie do Paryża sięgnął do motywów znajdujących się w dziele Jakuba Paucheta i stworzył jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł - powieść “Hrabia Monte Christo”. Edmund Dantès, młody, pełen ideałów marynarz, ma zaraz awansować na kapitana statku i wziąć ślub ze swoją ukochaną, piękną Mercedes. Jednak pada ofiarą spisku i trafia do więzienia, z którego wychodzi dopiero po 14 latach zapomniany przez wszystkich. Odnajduje jednak ogromny skarb i powraca jako hrabia Monte Christo, by odnaleźć swoją dawną miłość i zemścić się na tych, których go skrzywdzili. Biorący odwet na swoich oprawcach, skrywający się pod przybranym nazwiskiem i tożsamością Dantès nie był opętanym mordercą, lecz niewątpliwie nieubłaganym mścicielem. “Hrabia Monte Christo” został wydany w latach 1845-1846 i jego natychmiastowa popularność przerosła wszelkie oczekiwania. Do dziś ta powieść Aleksandra Dumas pozostaje jednym z najpopularniejszych jego dzieł.

Dumas - wygnaniec po rewolucji

W wyniku rewolucji, która wybuchła we Francji w 1848 roku, teatry opustoszały, a dzieła Dumasa nie były wystawiane. Pisarz próbował wejść do polityki, jednak bez większych sukcesów. Popadający w coraz większe długi Dumas nadal szczodrze wydawał ostatnie środki i próbował tworzyć sztuki teatralne. Po objęciu władzy przez Napoleona III w 1851 roku Aleksander Dumas wraz z innymi twórcami udał się na emigrację do Belgii - po części najprawdopodobniej także po to, by uniknąć wierzycieli. 20 stycznia kolejnego roku ogłoszono publicznie jego upadłość. W Brukseli pisarz zajął się przepisywaniem swoich powieści, wspomnień i komedii, co czynił w zawrotnym tempie. Sztuki wystawiał pod przybranym nazwiskiem, a powieści wydawał częściowo w Paryżu, częściowo w Brukseli. Niedługo potem Dumas powrócił do stolicy Francji, gdzie założył dziennik wieczorny “Muszkieter”. Choć początkowo był on niezwykle popularny, z czasem nastąpił jego krach.

Aleksander Dumas - Włoski rewolucjonista

Na wieść o planowanym lądowaniu Garibaldiego na Sycylii Aleksander Dumas przyłączył się do wojsk rewolucyjnych i wyruszył na wyspę. Gdy Włochowi udało się ją zdobyć, ruszył na Neapol, do którego wkroczył 7 września 1860 roku z Aleksandrem Dumas u boku. W ten sposób pisarz wziął pośrednio odwet na Burbonach neapolitańskich, którzy przed laty więzili i doprowadzili do kalectwa jego ojca. We Włoszech Dumas założył kolejny dziennik, “Niepodległość”, w którym między innymi tworzył kolejne odcinki różnych powieści. Zaangażował się jednak w różne spory, w których efekcie zażądano, by opuścił Neapol. W 1862 roku znów wrócił do Paryża.

Ostatnie lata życia Dumasa

Po powrocie do Francji Aleksander Dumas nadal chętnie spotykał się z wieloma kochankami, a także wystawiał dramaty (w tym “Mohikanów paryskich”, “Więźnia Bastylii” i “Leśników”). W tym czasie pojawiła się jedna z jego ważnych powieści, “La San Felice”, której akcja rozgrywa się na początku XIX wieku w Neapolu. Długi Dumasa nadal jednak stale rosły, a on nie potrafił nie wydawać pieniędzy na wystawne obiady czy podróże po Europie. Założył kolejne pismo, “D’Artagnan”, które podzieliło losy swoich poprzedników. Wiosną 1870 roku Dumas wyjechał na południe Francji, gdzie miał nadzieję nabrać sił i podreperować słabe zdrowie. W Marsylii dotarły do niego wieści o wybuchu wojny z Prusami i pierwszych klęskach na froncie armii francuskiej. Pod wpływem tych wiadomości doznał wylewu i został na wpół sparaliżowany. Udało mu się dotrzeć do Puys, gdzie znajdowała się willa jego syna - wkrótce potem przestał mówić. Zmarł 5 grudnia 1870 roku. W 2002 roku jego prochy zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu.

Dzieła Aleksandra Dumasa w księgarni internetowej Woblink

Wiele dzieł spośród niezwykle bogatego dorobku literackiego Aleksandra Dumasa czeka na Was na Woblink. Znajdziecie tutaj między innymi książki “Trzej Muszkieterowie”, “Hrabia Monte Christo”, “Czarny tulipan”, “Wilczyce”, “Królowa Margot”, “Karol Szalony”, “Naszyjnik królowej” czy “Anioł Pitou”. Twórczość Aleksandra Dumas dostępna jest w formatach książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Czy młodzież czyta książki? Oczywiście, że tak! Nastolatki niezwykle chętnie sięgają po popularne książki młodzieżowe, będące dla nich nie tylko źródłem silnych emocji, ale także wiedzy o świecie, a nawet samych sobie. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą bowiem o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy... samobójstwie.

Co czyta polska młodzież?

Książki i ebooki stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów rozrywki współczesnych nastolatków. Jakie książki najchętniej czyta młodzież? Współcześnie młody czytelnik może wybierać spośród ogromnej ilości przeznaczonych dla niego tytułów. W ostatnich latach segment literatury young adult niesamowicie się rozwinął, oferując wiele ciekawych powieści dla młodzieży. Bohaterowie książek młodzieżowych często przeżywają te same problemy, co ich czytelnicy - nawet jeśli rozgrywają się one w scenerii fantastycznych światów. Problemy dorastających młodych ludzi są bowiem ostatecznie dość uniwersalne.

Do najpopularniejszych autorów książek dla młodzieży z pewnością zaliczyć można Johna Greena, Stephanie Meyer, Keri Smith, Suzanne Collins, Holly Black, J. K. Rowling czy Alice Oseman. Także polska literatura młodzieżowa ma się świetnie - dość wspomnieć o popularności serii “Rodzina Monet” Weroniki Marczak, cyklu “Flaw(less)” Marty Łabędzkiej, trylogii “Moon” Weroniki Schmidt, powieści “Opowiem o tobie gwiazdom” Edyty Prusinowskiej, czy kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. "Opowiem o tobie gwiazdom", tylko na Woblinku, znajdziecie także jako superprodukcję audio!

Najlepsze książki dla nastolatków?

Literatura młodzieżowa to bardzo zróżnicowany gatunek. Znajdziecie tutaj zarówno książki przygodowe, jak i książki obyczajowe, książki edukacyjne, detektywistyczne, fantastykę, thrillery czy romanse. Warto pamiętać przy tym, że najlepsze książki dla młodzieży wcale nie mają narzuconego ograniczenia wiekowego! Chętnie sięgają po nie także starsi czytelnicy, zwłaszcza ci młodzi duchem. Wciągające historie nie znają limitu lat, nie oglądają się na to, jak często czytasz, czemu to robisz i jakie masz zainteresowania. Idealna książka dla młodzieży jest równocześnie wspaniałą lekturą dla każdego! Tak dzieje się chociażby w wypadku książek Johna Greena, po które chętnie sięgają czytelnicy na całym świecie. Jego “Gwiazd naszych wina” podbiła serca zarówno odbiorców powieści, jak i jej ekranizacji, w której główne role zagrali Shailene Woodley i Ansel Elgort. Do dziś pozostaje nie tylko jedną z najgłośniejszych, ale także najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Obyczajowe powieści Greena wyróżnia charakterystyczny styl, a także poruszanie niełatwych tematów związanych z życiem współczesnych młodych ludzi. Amerykaninowi przypisuje się czasem rolę głównego katalizatora w zmianie na rynku powieści dla młodzieży, które stały się bliższe ich czytelnikom i poruszające znane im tematy, także te bardzo trudne. Na Woblink czeka na Was także na przykład książka “Antropocen. Twój i mój świat” Johna Greena - znajdziecie ją tutaj w formacie książki papierowej, audiobooka lub ebooka!

Warto jednak wspomnieć, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe, w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”.

Wśród młodszych czytelników popularne są także powieści fantasy. Listę najlepszych książek młodzieżowych często otwiera któreś dzieło Stephenie Meyer - jej saga “Zmierzch” stała się literackim fenomenem. Historia pozornie skazanej na niepowodzenie miłości ludzkiej dziewczyny Belli i wampira Edwarda szturmem podbiła światowe listy bestsellerów. Bardzo szybko doczekała się także popularnej ekranizacji z Kristen Stewart i Robertem Pattinsonem w rolach głównych. Wszystkie tomy serii “Zmierzch” czekają na Was na Woblink jako ebooki.

Bestsellerowe książki młodzieżowe - Percy Jackson i Bogowie olimpijscy

Możliwość przeniesienia się w inny świat i chwilowego zapomnienia o otaczającej człowieka codzienności to powód, dla którego po książki sięgają nie tylko dorośli, ale także nastolatki. Jedną z popularnych serii książek dla młodzieży jest “Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Ricka Riordana. Choć w założeniu przeznaczony dla młodszych odbiorców, chętnie czytany jest także przez starszych. Tytułowy bohater, dwunastoletni Percy Jackson, dowiaduje się, że olimpijscy bogowie nie tylko żyją w XXI wieku, ale także wciąż zakochują w śmiertelnikach i śmiertelniczkach, oraz mają z nimi dzieci. Jednym z nich jest właśnie Percy - potomek Zeusa. Próbując poznać prawdę o swoim pochodzeniu i naturze otaczającego go świata spotyka inne dzieci bogów, z którymi podróżuje przez Stany Zjednoczone, by rozwikłać kolejne zagadki i przeżyć liczne niesamowite przygody. Serię “Percy Jackson i bogowie olimpijscy” znajdziecie na Woblinku zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

A może młodsi czytelnicy poszukują historii z dreszczykiem? Sięgnijcie po “Dzisiaj już nie zaśniesz” Anici Mrose Rissi, zbiór opowiadań pełen zagadek, niesamowitych przygód, dziwnych lalek i duchów czających się w rogu pokoju. Na Woblink czekają na Was także liczne popularne serie i książki fantastyczne dla młodzieży. Cykl “Dary Anioła” Cassandry Clare, opowiadające o jeźdźcy smoków Eragonie, “Dziedzictwo” Christophera Paoliniego, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling czy “Wojownicy” Erin Hunter. Pod tym ostatnim pseudonimem kryły się początkowo cztery pisarki: Kate Cary, Cherith Baldry, Victoria Holmes oraz Tui Sutherland. W miarę rozwoju ich twórczości i wzrostu popularności, a także pojawiania się kolejnych serii powieści do zespołu dołączały kolejne pisarki - Gillian Philip, Inbali Iserles oraz Klarysa Hutton. Na Woblink znajdziecie także klasyczne tytuły, takie jak “Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery (w nowym wydaniu “Anne z Zielonych Szczytów”), „Małą księżniczkę” Frances Hodgson Burnett, kultową międzypokoleniową serię „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz lub cykl “Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, a także popularne polskie serie - “Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki czy “Felix, Net i Nika” Rafała Kosika.

Szukacie idealnych książek dla młodzieży? Nie mogliście lepiej trafić! Woblink to skarbnica najlepszych powieści dla nastolatków - wybierzcie sami, czy wolicie książki papierowe, audiobooki czy ebooki.