Majówkowy Maraton Czytelniczy

Alice Munro Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Drogie życie, Książka | Alice Munro

    Laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2013! Po doskonałym debiucie sprzed 45 lat, Wydawnictwo Literackie przedstawia polskim wielbicielom opowiadań Alice Munro najnowszy tom kanadyjskiej pisarki. Książka Drogie życie miała swoją światową premierę w listopadzie 2012 roku, a już w maju tego roku trafi do naszych księgarń. Scenerią dla prostych, czasami strasznych, innym razem ciepłych historii stały się tym razem miasteczka otaczające kanadyjskie jezioro Huron. Los niemal wszystk...

Alice Munro Książki

Alice Munro urodziła się w 1931 roku. To kanadyjska pisarka, tworząca głównie opowiadania, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość. Trzykrotnie wyróżniono ją prestiżową Governor General's Award for Fiction. W 2009 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości, a w 2013 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jest jedną z najważniejszych pisarek tworzących krótkie formy – głównie nowele i opowiadania. Jej teksty skupiają się wokół opisów relacji społecznych, w których występuje głęboki rys psychologiczny postaci. Fabuła wielu jej opowiadań rozgrywa się w południowo-zachodniej części prowincji Ontario, a Munro opisuje w nich zupełnie prozaiczne, codzienne życie bohaterów.

Autorka pochodzi z Wingham w Ontario, ma korzenie irlandzkie i szkockie. Jej ojciec był bezpośrednim potomkiem Jamesa Hogga, wybitnego szkockiego poety i prozaika epoki romantyzmu. Tata autorki zajmował się hodowlą lisów i norek, matka zaś była nauczycielką.

Munro zaczęła pisać bardzo wcześnie, pierwsze szkice tworzyła już jako nastolatka. Jej pierwsze opowiadanie „The Dimensions of a Shadow” ukazało się w 1950 roku. Napisała je w czasie studiów na University of Western Ontario, gdzie studiowała język angielski i dziennikarstwo. W tym czasie pracowała również jako kelnerka, na plantacji tytoniu oraz w bibliotece. W 1951 roku wzięła ślub z Jamesem Munro, z którym przeprowadziła się do zachodniego Vancouver. Jej mąż pracował tam w domu towarowym. W 1963 roku małżeństwo Munro otworzyło księgarnię Munro’s Books w Victorii, która funkcjonuje do dziś, mimo że para wzięła rozwód w 1972 roku.

Debiutancki zbiór opowiadań Alice Munro

Alice Munro debiutowała w 1968 roku zbiorem opowiadań pt. „Taniec szczęśliwych cieni”. Od tamtej pory, z niemal matematyczną dokładnością, wydawała swoje książki przynajmniej raz na cztery lata. Jej opowiadania były publikowane w wielu prestiżowych czasopismach na całym świecie. Często były to pierwsze wersje opowiadań, które potem wchodziły w skład książkowych zbiorów. Teksty Munro pojawiły się m.in. w „The Atlantic Monthly”, „Grand Street”, „Harper’s Magazine”, „Mademoiselle”, „The New Yorker”, „Narrative Magazine” i „The Paris Review”. Za swoją debiutancką książkę Munro otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w Kanadzie – Governor General's Award for Fiction. Po tym sukcesie autorka postanowiła całkowicie oddać się pisaniu. Kolejne książki kanadyjskiej pisarki to „Dziewczęta i kobiety” (1971) i „Coś, o czym chciałabym ci powiedzieć” (1974).

Wydany w 1978 roku zbiór opowiadań „Za kogo ty się uważasz?” przyniósł jej drugą w karierze Nagrodę Gubernatora Generalnego. W latach 1979-1982 Alice Munro wyruszyła w tournee po całym świecie – odwiedziła między innymi Australię, Chiny i Skandynawię. W trakcie wizyt w różnych prestiżowych placówkach edukacyjnych i literackich, przyszła noblistka odczytywała swoje wykłady. W 1980 pisarka zaczęła współpracę z University of British Columbia i University of Queensland. Dwa lata później na rynku ukazała się jej kolejna książka - „Księżyce Jowisza”.

W 1986 roku swoją premierę miał zbiór 11 opowiadań pt. „Odcienie miłości”, za który Munro po raz trzeci w historii otrzymała Nagrodę Gubernatora Generalnego. W 1990 roku została opublikowana „Przyjaciółka z młodości”, a po czterech latach, tradycyjnie, ukazała się książka „Jawne tajemnice” (1994). W 1998 roku na rynku książki pojawił się jeden z najważniejszych zbiorów opowiadań Alice Munro. Na „Miłość dobrej kobiety” składa się osiem tekstów, z których jeden pierwotnie ukazał się w „Saturday Night”, a pięć innych w „The New Yorker”. Jak to u Munro, dominują w nich tajemnice, wątki miłosne, zdrady i opisy zwykłego życia. Za „Miłość dobrej kobiety” Alice Munro otrzymała nagrodę Gillera oraz nagrodę National Book Critics Circle w kategorii literatura piękna. W 2001 roku opublikowany został kolejny zbiór pt. „Kocha, lubi, szanuje...”, a wydana w 2004 roku „Uciekinierka” przyniosła jej kolejną nagrodę Gillera.

Dwie przedostatnie książki Munro to „Widok z Castle Rock” z 2006 roku oraz „Zbyt wiele szczęścia” z 2009 roku. Ostatnią książką w dorobku autorki jest zbiór „Drogie życie”, który swoją premierę miał w 2012 roku. Rok później, po tym jak pisarka oficjalnie zakończyła karierę pisarską, otrzymała najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie literatury – Nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka przyznała jej nagrodę za „mistrzostwo współczesnego opowiadania”. Munro była pierwszą Kanadyjką i trzynastą kobietą wyróżnioną literackim Noblem.

Filmy na podstawie książek Munro

Na podstawie książek Munro powstały scenariusze kilku filmów. Wśród nich warto wyróżnić „Martha, Ruth i Edie” z 1988 roku, „U progu szaleństwa” z 2002 roku, „Daleko od niej”, który miał premierę w 2006 roku, a także „Hateship, loveship” z 2013 i „Julieta” z 2016 roku.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Alice Munro – „Zbyt wiele szczęścia” w formie ebooka i papierowej oraz „Widok z Castle Rock” w formie ebooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.