Bony podarunkowe na Święta

Alice Munro - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Taniec szczęśliwych cieni, Książka | Alice Munro

    Pierwszy zbiór opowiadań pisarki zwanej kanadyjskim Czechowem! Piętnaście historii napisanych z niebywałą przenikliwością i dbałością o szczegóły. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami (głównie dorosłych i nastoletnich kobiet) patrzymy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet. ...

Alice Munro - książki, ebooki i audiobooki

Alice Munro urodziła się w 1931 roku. To kanadyjska pisarka, tworząca głównie opowiadania, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość. Trzykrotnie wyróżniono ją prestiżową Governor General's Award for Fiction. W 2009 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości, a w 2013 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jest jedną z najważniejszych pisarek tworzących krótkie formy – głównie nowele i opowiadania. Jej teksty skupiają się wokół opisów relacji społecznych, w których występuje głęboki rys psychologiczny postaci. Fabuła wielu jej opowiadań rozgrywa się w południowo-zachodniej części prowincji Ontario, a Munro opisuje w nich zupełnie prozaiczne, codzienne życie bohaterów.

Autorka pochodzi z Wingham w Ontario, ma korzenie irlandzkie i szkockie. Jej ojciec był bezpośrednim potomkiem Jamesa Hogga, wybitnego szkockiego poety i prozaika epoki romantyzmu. Tata autorki zajmował się hodowlą lisów i norek, matka zaś była nauczycielką.

Munro zaczęła pisać bardzo wcześnie, pierwsze szkice tworzyła już jako nastolatka. Jej pierwsze opowiadanie „The Dimensions of a Shadow” ukazało się w 1950 roku. Napisała je w czasie studiów na University of Western Ontario, gdzie studiowała język angielski i dziennikarstwo. W tym czasie pracowała również jako kelnerka, na plantacji tytoniu oraz w bibliotece. W 1951 roku wzięła ślub z Jamesem Munro, z którym przeprowadziła się do zachodniego Vancouver. Jej mąż pracował tam w domu towarowym. W 1963 roku małżeństwo Munro otworzyło księgarnię Munro’s Books w Victorii, która funkcjonuje do dziś, mimo że para wzięła rozwód w 1972 roku.

Debiutancki zbiór opowiadań Alice Munro

Alice Munro debiutowała w 1968 roku zbiorem opowiadań pt. „Taniec szczęśliwych cieni”. Od tamtej pory, z niemal matematyczną dokładnością, wydawała swoje książki przynajmniej raz na cztery lata. Jej opowiadania były publikowane w wielu prestiżowych czasopismach na całym świecie. Często były to pierwsze wersje opowiadań, które potem wchodziły w skład książkowych zbiorów. Teksty Munro pojawiły się m.in. w „The Atlantic Monthly”, „Grand Street”, „Harper’s Magazine”, „Mademoiselle”, „The New Yorker”, „Narrative Magazine” i „The Paris Review”. Za swoją debiutancką książkę Munro otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w Kanadzie – Governor General's Award for Fiction. Po tym sukcesie autorka postanowiła całkowicie oddać się pisaniu. Kolejne książki kanadyjskiej pisarki to „Dziewczęta i kobiety” (1971) i „Coś, o czym chciałabym ci powiedzieć” (1974).

Wydany w 1978 roku zbiór opowiadań „Za kogo ty się uważasz?” przyniósł jej drugą w karierze Nagrodę Gubernatora Generalnego. W latach 1979-1982 Alice Munro wyruszyła w tournee po całym świecie – odwiedziła między innymi Australię, Chiny i Skandynawię. W trakcie wizyt w różnych prestiżowych placówkach edukacyjnych i literackich, przyszła noblistka odczytywała swoje wykłady. W 1980 pisarka zaczęła współpracę z University of British Columbia i University of Queensland. Dwa lata później na rynku ukazała się jej kolejna książka - „Księżyce Jowisza”.

W 1986 roku swoją premierę miał zbiór 11 opowiadań pt. „Odcienie miłości”, za który Munro po raz trzeci w historii otrzymała Nagrodę Gubernatora Generalnego. W 1990 roku została opublikowana „Przyjaciółka z młodości”, a po czterech latach, tradycyjnie, ukazała się książka „Jawne tajemnice” (1994). W 1998 roku na rynku książki pojawił się jeden z najważniejszych zbiorów opowiadań Alice Munro. Na „Miłość dobrej kobiety” składa się osiem tekstów, z których jeden pierwotnie ukazał się w „Saturday Night”, a pięć innych w „The New Yorker”. Jak to u Munro, dominują w nich tajemnice, wątki miłosne, zdrady i opisy zwykłego życia. Za „Miłość dobrej kobiety” Alice Munro otrzymała nagrodę Gillera oraz nagrodę National Book Critics Circle w kategorii literatura piękna. W 2001 roku opublikowany został kolejny zbiór pt. „Kocha, lubi, szanuje...”, a wydana w 2004 roku „Uciekinierka” przyniosła jej kolejną nagrodę Gillera.

Dwie przedostatnie książki Munro to „Widok z Castle Rock” z 2006 roku oraz „Zbyt wiele szczęścia” z 2009 roku. Ostatnią książką w dorobku autorki jest zbiór „Drogie życie”, który swoją premierę miał w 2012 roku. Rok później, po tym jak pisarka oficjalnie zakończyła karierę pisarską, otrzymała najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie literatury – Nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka przyznała jej nagrodę za „mistrzostwo współczesnego opowiadania”. Munro była pierwszą Kanadyjką i trzynastą kobietą wyróżnioną literackim Noblem.

Filmy na podstawie książek Munro

Na podstawie książek Munro powstały scenariusze kilku filmów. Wśród nich warto wyróżnić „Martha, Ruth i Edie” z 1988 roku, „U progu szaleństwa” z 2002 roku, „Daleko od niej”, który miał premierę w 2006 roku, a także „Hateship, loveship” z 2013 i „Julieta” z 2016 roku.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Alice Munro – „Zbyt wiele szczęścia” w formie ebooka i papierowej oraz „Widok z Castle Rock” w formie ebooka.