Wirtualne Targi

Alice Oseman Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Heartstopper Volume 2 wer. angielska, Książka | Alice Oseman

    *Now an acclaimed live-action Netflix series!* Boy meets boy. Boys become friends. Boys fall in love. An LGBTQ+ graphic novel about life, love, and everything that happens in between: this is the second volume of the bestselling HEARTSTOPPER series. *Includes exclusive Tara/Darcy story!*

    Promocja
    okładka This Winter
, Książka | Alice Oseman

    Nowela ze świata Heartstoppera, napisana jeszcze przed komiksem, z czarno-białymi ilustracjami autorki. This Winter to nowela z uniwersum Heartstoppera, napisana... przed Heartstopperem. Kilka godzin z życia Charliego Springa, Nicka Nelsona, Tori i Oliviera – oraz ich bliskich. Opowieść o miłości, rodzinie i trudnościach w nazywaniu rzeczy po imieniu. Boże Narodzenie to czas, który spędzamy z rodziną. W rodzinie Springów nigdy nie było to łatwe. Tym bardziej w tym roku, ki...

    Promocja
    okładka Heartstopper. Yearbook
, Książka | Alice Oseman

    Książka specjalnie dla fanów bestsellerowej serii Heartstopper, pełna kolorowych ilustracji, które wyszły spod ręki Alice Oseman.

    Heartstopper Yearbook zawiera ekskluzywne treści ze świata Heartstoppera: nigdy wcześniej niepublikowane ilustracje, wyjątkowy minikomiks, profile postaci, mnóstwo ciekawostek, które dają wgląd w proces twórczy Alice Oseman i są opowiadane przez Alice (a właściwie przez jej komiksowy awatar).

Alice Oseman Książki

Alice Oseman jest brytyjską ilustratorką, scenarzystką oraz nagradzaną autorką książek z gatunku young adult fiction, której międzynarodową sławę przyniosła seria powieści graficznych “Heartstopper” zaadaptowana przez Netflixa w 2022 roku.

Alice Oseman przyszła na świat 16 października 1994 roku w Chatham, w hrabstwie Kent, w Wielkiej Brytanii. Uczyła się w Rochester Grammar School, a następnie podjęła studia licencjackie na anglistyce w Durham University. Tytuł licencjata uzyskała w 2016 roku. Jak twierdzi, zrobi wszystko, by uniknąć pracy biurowej. Obecnie spełnia się jako pisarka i ilustratorka. Podczas promocji “Loveless” przyznała w jednym z wywiadów, że jest aromantyczna oraz aseksualna. Posługuje się zaimkami ona/oni.

Alice Oseman - twórczyni literatury młodzieżowej

Alice Oseman jest autorką czterech powieści (“Solitaire”, “Radio Silence”, “Loveless”, “I Was Born For This”), dwóch nowelek (“Nick i Charlie” , “This Winter”) oraz serii powieści graficznych “Heartstopper”.

Książki brytyjskiej pisarki, choć lekkie formą, poruszają jednak niezwykle ważkie dla młodego człowieka tematy, jak problemy psychiczne czy zaburzenia odżywiania.Autorka nie ucieka także od podejmowania tematyki LGBT+. Pisze o trudnościach, jakie napotykają osoby nieheteronormatywne próbujące odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie.

Swoją twórczością Oseman zaskarbiła sobie nie tylko miłość czytelników, ale także krytyków literackich. W ciągu zaledwie kilku lat została nagrodzona YA Book Prize, Inky Awards, Carnegie Medal, United By Pop Awards, The Bookseller Awards oraz Goodreads Choice Award.

Powieści Alice Oseman

Oseman zadebiutowała, mając zaledwie 17 lat. Pierwsza powieść “Solitaire” została wydana nakładem wydawnictwa HarperCollins w 2014 roku. Jest to historia Tori Spring, nastolatki niezwykle pesymistycznie patrzącej na otaczający ją świat, która pewnego dnia spotyka swoje zupełne przeciwieństwo - optymistę Michaela. Razem próbują dowiedzieć się, co lub kto stoi za wydarzeniami w ich szkole. W powieści spotkamy także Charliego, brata nastolatki, bohatera powieści “Heartstopper”. Powieść uzupełniają dwie nowelki - “Nick i Charlie” (2015) oraz “This Winter” (2015).

“Radio Silence” (2016) to druga powieść młodej autorki, której bohaterką jest Frances Janvier, świeżo upieczona studentka Cambridge. Jej poukładane życie i ambitne plany ulegają zmianom, gdy zostaje zauważona przez autora swojego ulubionego podcastu “Radio Silence”, który proponuje jej współpracę. Książka opowiada o presji akademickiej, związkach, a także porusza temat tożsamości osób LGBT+. Jest ona również w pewnym stopniu odzwierciedleniem doświadczeń autorki oraz jej rozczarowania studiami. “Radio Silence” zostało docenione za promowanie różnorodności oraz nagrodzone Silver Inky Award w kategorii literatury dla młodych dorosłych.

W “I Was Born For This” (2018), trzeciej z kolei powieści Oseman, autorka mierzy się z tematyką przynależności fandomowej. To właśnie fandom pop rockowego zespołu The Ark połączy ze sobą bohaterów wyżej wspomnianej książki, Fereshteh “Angel” Rahimi i Jimmy’ego Kaga-Ricci. Fandom może dać jego członkom wszystko, czego najbardziej pożądają: przyjaźń, miłość, poczucie bycia potrzebnym. Jednak życie w nim znacząco różni się od tego prawdziwego, a przebudzenie często bywa bolesne.

Najnowsza powieść młodej autorki, “Loveless” (2021), wydaje się być jedną z najbardziej osobistych z jej utworów. Została bowiem oparta na doświadczeniach pisarki z czasów studiów i zainspirowana jej osobą. Bohaterka, tak samo jak autorka, nigdy się nie zakochała. Jest aseksualna. Jest także aromantyczna, mimo że lubi czytać historie miłosne z szczęśliwym zakończeniem. Cała ta sytuacja budzi u bohaterki pewien niepokój. “Loveless” została nagrodzona w 2021 roku The Bookseller Awards dla najlepszej młodzieżowej książki roku.

Seria powieści graficznych “Heartstopper”

“Heartstopper” opowiada o perypetiach miłosnych młodego nerda, Charliego Springa, brata Tori z powieści “Solitaire” oraz kapitana drużyny rugbystów, Nicka Nelsona. Pierwszy, jako wyoutowany gej, zmaga się z odrzuceniem rówieśników, drugi wciąż szuka swojej tożsamości. W powieści śledzimy losy obu chłopców odkrywających swoją, nie tak łatwą, miłość. Mimo ciepłego przyjęcia wcześniejszych książek autorki, to właśnie powieści graficzne z serii “Heartstopper” przyniosły przełom w karierze Alice Oseman. Początkowo komiks wychodził w formie odcinkowej w Internecie, jednak bardzo szybko stał się tak popularny, że kobieta zdecydowała się na wydanie go także w formie papierowej. Do tej pory wydane zostały cztery tomy. Prawa do przekładu zostały sprzedane do 20 krajów. Za polski odpowiada wydawnictwo Jaguar. Prawa telewizyjne do serii zakupiło w 2019 roku See-Saw Films, a w 2022 roku komiks został zaadaptowany na serial przez platformę Netflix. Scenariusz napisała sama Alice Oseman, reżyserią zajął się Euros Lyn. W rolę Charliego i Nicka wcielili się odpowiednio Joe Locke oraz Kit Connor.

Alice Oseman w polskim przekładzie

W polskim tłumaczeniu, obecnie dostępne są wszystkie wydane części “Heartstoppera”, nowela “Nick and Charlie” oraz powieść “Loveless”. Znajdziecie je w księgarnii internetowej Woblink w formie ebooka oraz książki papierowej. W 2022 roku oczekujemy wydania książki “Yearbook” oraz nowelki “This Winter”. Rok później, dzięki wydawnictwu Jaguar, powitamy ponownie powieść “Solitaire”, “I Was Born For This” oraz piąty tom serii “Heartstopper”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.