Andrzej Chwalba Religia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Chwalba Religia - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Chwalba urodził się w 1949 roku. To polski historyk i eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz dziejów Krakowa, autor wielu uznanych książek historycznych. Chwalba jest wybitnym znawcą XIX i XX wieku, przede wszystkim dziejów społecznych i politycznych. Większość jego publikacji dotyczy historii okresu międzywojennego („Przegrane zwycięstwo”, „1919”), I wojny światowej („Samobójstwo Europy”, „Legiony Polskie 1914-1918”, „Wielka wojna Polaków 1914-1918”), a także historii Krakowa („Okupacyjny Kraków w latach 1939-1945”, „Collegium Novum”, „Collegium Maius”).

Za swoją działalność Andrzej Chwalba był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Medal Świętego Krzysztofa, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Laur Jagielloński, Srebrny Medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis” i wiele innych.

Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w liceum ogólnokształcącym. Kolejnym etapem w jego karierze było rozpoczęcie badań naukowych w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1982 roku Andrzej Chwalba obronił doktorat, a w 1990 roku otrzymał habilitację. W 1995 roku otrzymał tytuł profesorski. Na początku XXI wieku otrzymał profesurę zwyczajną.

W trakcie swojej bogatej pracy naukowej i akademickiej pełnił wiele ważnych funkcji. Andrzej Chwalba był m.in. wicedyrektorem Instytutu Historii, dziekanem Wydziału Historycznego oraz prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. dydaktyki. Ponadto Chwalba był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, członkiem Fundacji Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Rady Naukowej Muzeum Historii Polski. Pracował również przy tworzeniu ekspozycji Muzeum Schindlera w Krakowie. W okresie PRL-u działał w opozycji demokratycznej. Był m.in. redaktorem prasy podziemnej. Należał również do NSZZ „Solidarność”, a następnie do Unii Demokratycznej.

Andrzej Chwalba i historia Krakowa

Andrzej Chwalba jest związany z Krakowem nie tylko ze względu na pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stolicy małopolski poświęcił kilka niezwykle interesujących książek. W 2002 roku ukazała się jego książka o historii Krakowa w trakcie II wojny światowej pt. „Dzieje Krakowa. Kraków w latach 1939-1945”. Kolejną publikacją o wojennej historii Grodu Kraka jest książka „Okupacyjny Kraków” z 2011 roku. Wcześniejszą historię miasta opisuje w książce „Kraków i Galicja wobec przemian cywilizacyjnych (1866-1914). Studia i szkice”.

W 2018 roku nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury ukazała się zbiorcza praca Andrzeja Chwalby, Krzysztofa J. Czyżewskiego , Karoliny Grodziskiej, Anny Król, Michała Niezabitowskiego, Zdzisława Nogi, Jacka Purchla, Krzysztofa Stopki, Marka Walczaka, Joanny Ziętkiewicz-Kotz, Waldemara Łazugi pt. „1 K. Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka”. To monumentalny album, w którym autorzy opowiadają na nowo dzieje miasta przez pryzmat najważniejszych i najcenniejszych dzieł sztuki i obiektów dziedzictwa materialnego.

Część z książek Andrzeja Chwalby dotyczy również Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chwalba poświęcił swoje książki najważniejszym budynkom uniwersyteckim – Collegium Novum, Collegium Maius i Pałacowi Pusłowskich.

Andrzej Chwalba i I wojna światowa

Jednym z najchętniej poruszanych przez Andrzeja Chwalbę tematów jest historia I wojny światowej. W 2014 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazała się książka „Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918”. To przeszło 650-stronicowa książka o historii jednego z największych konfliktów w dziejach świata. Choć historycy od wielu lat przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej, to nie ma szans zrozumienia drugiej wojny światowej bez znajomości Wielkiej Wojny. Na polach walk pojawiły się wówczas śmiertelnie groźne maszyny wojenne, po raz pierwszy na taką skalę użyto również broni chemicznej. W pierwszej wojny światowej po raz pierwszy na europejskim froncie pojawiły się siły Japonii i Stanów Zjednoczonych. Po jej zakończeniu powstało wiele nowych państw, które później odegrały istotną rolę w przebiegu drugiej wojny światowej, w tym Polska.

Polskim losom w trakcie pierwszej wojny światowej Chwalba poświęcił dwie książki – „Wielka wojna Polaków 1914-1918” oraz „Legiony polskie 1914-1918”. W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazał się wyjątkowy reportaż pt. „1919. Pierwszy rok wolności”, w którym Andrzej Chwalba opowiada o roku 1919 – pierwszym roku niepodległej Polski po 123 latach zaborów. Był to bardzo istotny czas w polskiej historii. Choć kraj odzyskał wolność 11 listopada 1918 roku, to większość procesów odradzania się jednolitej Rzeczpospolitej przypadł na rok 1919.

W 2020 roku, również nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się kolejna książka Andrzeja Chwalby. Tym razem tematem publikacji była wojna polsko-bolszewicka, która rozgrywała się w latach 1918-1920. „Przegrane zwycięstwo” to opowieść o starciu, którego nie dało się uniknąć. Mimo że alianci planowali pokój na Wschodzie, musieli liczyć się z tym, że młode państwo radzieckie będzie chciało eksportować rewolucję poza swoją granicę. Andrzej Chwalba krok po kroku prowadzi czytelników przez zawiłe losy konfliktu, który pozwolił zatrzymać bolszewicką falę.

Temat relacji polsko-rosyjskich Andrzej Chwalba podejmuje w jednej ze swoich najnowszych książek – „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”, która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Alternatywne wersje historii wg Andrzeja Chwalby

Warto zwrócić uwagę również na książkę „Zwrotnice dziejów”, w której Andrzej Chwalba i Wojciech Harpuła przedstawiają alternatywne wersje historii Polski. Wybitny polski historyk i ceniony dziennikarz dyskutują na temat różnych scenariuszy historycznych. Dywagują na temat rozbicia dzielnicowego, uniknięcia przez Polskę rozbiorów oraz konsekwencjach sprowadzenia do Polski Krzyżaków.

Podobna publikacja, pt. „Gdyby... Całkiem inna historia Polski”, ukazała się w 2009 roku nakładem Świata Książki. Wówczas Andrzej Chwalba, Włodzimierz Borodziej, Tadeusz Cegielski, Andrzej Garlicki, Jerzy Holzer, Janusz Kaliński, Andrzej Paczkowski, Jerzy Strzelczyk, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Jan Wimmer i Henryk Wisner podjęli się podobnej, kontrfaktycznej analizy historii Polski.

Książki Andrzeja Chwalby na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Andrzeja Chwalby we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są tytuły: „Zwrotnice dziejów”, „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”, „Przegrane zwycięstwo”, „Wielka wojna Polaków 1914-1918”, „1919. Pierwszy rok wolności”, „Okupacyjny Kraków w latach 1939-1945”, „Polacy w służbie Moskali”, „Ostatni salon PRL Rzecz o Franciszku Xawerym hrabim Pusłowskim”, „Historia powszechna. Wiek XIX”, „Samobójstwo Europy”, „Sacrum i rewolucja. Socjaliści polscy wobec praktyk i symboli religijnych (1870-1918)” oraz „Legiony polskie 1914-1918”.

Co znajdziesz w kategorii: Religia

Najlepsze książki religijne zawierają w sobie uniwersalne zasady, wskazówki i mądrości, z których skorzystać może każdy, bez względu na indywidualne przekonania. To także bogate źródło wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych historią religii świata, w tym historią kościoła katolickiego, prawosławnego lub protestanckiego. Literatura religijna obejmuje zarówno teksty źródłowe, takie jak Pismo Święte (także w popularnym wydaniu Biblii Tysiąclecia) czy Koran, jak i dzieła poruszające tematykę dogmatów religijnych, życia po śmierci czy opisujące przeżycia mistyczne. Bogata oferta książek religijnych dostępnych na Woblink zawiera pozycje pomagające zgłębiać istotę duchowości, zapoznać się z filozofią religii czy etyką religijną. Czytelnicy znajdą tu także biografie religijne, w tym książki o Janie Pawle II, jak również najważniejsze książki księdza Jana Twardowskiego, Piotra Pawlukiewicza, Adama Bonieckiego, Józefa Tischnera lub Jana Kaczkowskiego.

Najlepsze książki o religiach świata

Bez względu na to, czy identyfikujemy się z jakimś wyznaniem czy nie, warto poznawać inne kultury i ich wierzenia. Wiara bowiem od zarania dziejów była jednym z czynników mających wpływ na tworzenie i spajanie społeczeństw. Książki o religiach świata to nie tylko nieocenione skarbnice wiedzy o wierzeniach, ale także historii i tradycjach. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie zarówno książki o chrześcijaństwie (na przykład "Wprowadzenie do chrześcijaństwa" oraz "Co to jest chrześcijaństwo?" papieża Benedykta XVI), jak i książki o buddyzmie (takie jak "Buddyzm dla początkujących. Jasne odpowiedzi na główne pytania dotyczące buddyjskich nauk" Noaha Rashety), książki o judaizmie (polecamy "Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki" Scholema Gershoma) czy książki o islamie (sięgnijcie po "Światy islamu" Marka Jana Chodakiewicza).

Książką o tematyce buddyjskiej jest także ważna pozycja Sogjala Rinpocze, buddyjskiego mistrza medytacji i znanego na całym świecie nauczyciela, "Tybetańska Księga Życia i Umierania". To arcydzieło duchowości uważane jest za jedną z najbardziej kompletnych interpretacji nauk buddyzmu tybetańskiego, jakie kiedykolwiek powstały. Warto przeczytać jak najwięcej książek poruszających różne zagadnienia religijne, by zrozumieć doktryny i zasady rządzące wierzeniami, a dzięki temu poznać zwyczaje i sposoby myślenia innych osób.

Książki religijne dla dzieci

Dobra książka o religii przybliża swoim odbiorcom skomplikowane zagadnienia religijne w możliwie najbardziej przystępny sposób. Taki cel mają m.in. książki religijne dla dzieci, wśród których znajdziecie na przykład Stary i Nowy Testament przygotowany w formie komiksu lub bogato ilustrowanej, uproszczonej wersji dla najmłodszych. Polecamy także biografie religijne dla dzieci, takie jak "Święci uśmiechnięci. Święty Jan Paweł II", pięknie ilustrowaną biografię papieża Polaka Elizy Piotrowskiej. Zachęcamy także do zapoznania się z dziecięcą literaturę opowiadającą o różnych zwyczajach, w tym "Święta na świecie" Sofie Marii Brand, które pozwolą dzieciom poznać tradycje związane z czasem Bożego Narodzenia. Najlepsze książki religijne dla dzieci nie uciekają także od trudnych pytań. "Bozie, czyli jak wygląda Bóg" Karoliny Oponowicz to fantastyczny przewodnik po sześciu wyznaniach: katolicyzmie, judaizmie, protestantyzmie, prawosławiu, islamie i buddyzmie. Z kolei "Boga przecież nie ma" Patrika Lindenforsa to świetny punkt wyjścia do ważnych rozmów z najmłodszymi. Czym jest wiara? Czy każdy wierzy w boga? Czy każdy bóg opisany jest tak samo? Pomoc w odpowiadaniu na te niezwykle ważne pytania przynoszą polecane książki religijne dla dzieci, które znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki.

Biografie religijne

Literatura religijna to także liczne tytuły zajmujące się poszczególnymi postaciami ważnymi dla różnych wyznań. Znajdziecie tutaj wiele biografii chrześcijańskich papieży - na przykład "Benedykt XVI. Wielki papież czasu kryzysu" Roberto Regoli czy "Życie. Moja historia w Historii" papieża Franciszka. To także liczne książki o Janie Pawle II - "Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników" Włodzimierza Rędziocha, "Dotknąć świętości. Świadectwo o Janie Pawle II" Arturo Mari i Roberta Skrzypczaka czy "Nazywam się Jan Paweł II" Jana W. Góry. Biografie religijne to także liczne opowieści o świętych chrześcijańskich, szczególnie współczesnych. Ich postaci przybliżają takie dzieła jak "Cuda świętego Maksymiliana Marii Kolbego" Katarzyny Pytlarz, "Ojciec Pio. Święty, który walczył z diabłem" Andrei Tornielli lub "Siostra Faustyna. Biografia świętej" Ewy K. Czaczkowskiej. O tej ostatniej świętej polecamy także książkę dla dzieci tej samej autorki, Ewy W. Czaczkowskiej, zatytułowaną "Święta Faustyna i miłosierdzie Boże". Sięgnijcie po książki o religii dostępne w księgarni internetowej Woblink w wygodnej formie ebooków (epub, mobi, pdf), audiobooków lub książek papierowych!