Wirtualne Targi

Andrzej Skrzypek Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zamachy stanu w Polsce w XX wieku, Książka | Andrzej Skrzypek

    Prezentując dwadzieścia epizodów z dwudziestowiecznych dziejów Polski, autor ukazał, jak grupy zdeterminowanych spiskowców, bezpardonowo walcząc o władzę, zdobyły swoje miejsce w historii, wprowadzając jednostki na szczyty. Nie wszystkie okazały się udane. Skutki tych wojen na górze, na których wynik bywało, że wpływała ingerencja ościennych sił, były długofalowe. Ale to one określały kierunki rozwoju państwa i narodu. Samo pojęcie zamachu autor traktuje szeroko - od morderst...

    Promocja
    okładka Druga Smuta Zarys dziejów Rosji 1985-2004, Książka | Andrzej Skrzypek

    Rosja, największe obszarowo państwo świata, dominujące na kontynencie euroazjatyckim, wzbudza powszechne zainteresowanie. Bliskie sąsiedztwo i oddziaływanie spraw rosyjskich na Polskę potęguje je w odniesieniu do naszego społeczeństwa. Ostatnie dwudziestolecie wyraźnie wyodrębnia się tak spośród tysiącletnich dziejów, jak i dwudziestowiecznej historii Rosji. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, który był szczególną formą budowanego przez stulecia imperium, Rosja koncentruje si...

    Promocja
    okładka Mechanizmy autonomii stosunki polsko-radzieckie 1956-1965, Książka | Andrzej Skrzypek

    Promocja
    okładka Mechanizmy klientelizmu Stosunki polsko-radzieckie 1965-1989, Książka | Andrzej Skrzypek

    Książka ta jest trzecią z opisujących mechanizmy podporządkowujące Polskę Związkowi Radzieckiemu. Aby Kreml mógł Polską rządzić, musiał stworzyć nad Wisłą stronnictwo promoskiewskie. Kryteria takie spełniała PZPR. Partia ta nie ewoluowała w oczekiwanym przez KPZR kierunku dążąc do wyemancypowania się spod jego wpływów. Zmiany pokoleniowe, a co za tym idzie świadomościowe, potęgowane przez cykliczne kryzysy sprawiły, że w połowie opisywanego okresu w tych samych barwach co wcz...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.