Majówkowy Maraton Czytelniczy

Andrzej Szczypiorski Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Szczypiorski Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Szczypiorski to polski autor urodzony w 1928 roku w Warszawie. Jako młody chłopiec był żołnierzem Armii Ludowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim, co istotnie wpłynęło na jego twórczość po wojnie.

Andrzej Szczypiorski – krótka biografia

Po wojnie studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Pracował w czasopiśmie „Życie Warszawy” i w Polskim Radiu, gdzie jego głównym zadaniem było adaptowanie powieści na słuchowiska. W tym okresie był także kierownikiem literackim Teatru Śląskiego w Katowicach. Po 1956 roku Andrzej Szczypiorski rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej – był radcą kulturalnym polskiej ambasady w Danii. Później pracował w Polskim Radiu jako komentator wydarzeń. Warto dodać, że po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku Andrzej Szczypiorski został internowany. Po zwolnieniu nadal angażował się w działalność społeczną.

Andrzej Szczypiorski – książki i twórczość literacka

Andrzej Szczypiorski był aktywny literacko przez większość życia. W tym czasie stworzył najróżniejsze tytuły, takie jak Ojcowie epoki, Z daleka i z bliska czy Ucieczkę Abla. Do najważniejszych (a więc i wpływowych) oraz najbardziej znanych powieści Szczypiorskiego należy zaliczyć Mszę za miasto Arras.

Z kolei książka Początek (wydana w 1986 roku ) przyniosła pisarzowi międzynarodową sławę. Została przetłumaczona na kilkanaście języków, Szczypiorski stał się cenionym twórcą – zwłaszcza w Niemczech. To ostatnie zdecydowanie ze względu na poruszane tematy, w szczególności sytuację społeczności niemieckiej, żydowskiej i polskiej w powojennej rzeczywistości PRL-u.

Za swoją działalność literacką Szczypiorski otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę PEN-Clubu za tom Msza za miasto Arras. Został również przyjęty do Kapituły Pour Le Merit, co jest nie lada wyróżnieniem. Andrzej Szczypiorski książki publikował nakładem różnych wydawnictw, pod koniec życia współpracując przede wszystkim z wydawnictwem Sens.

Najważniejsze tytuły Andrzeja Szczypiorskiego:

  1. Za murami Sodomy (1963)
  2. Msza za miasto Arras (1971)
  3. I ominęli Emaus (1974)
  4. Z notatnika stanu wojennego (1983)
  5. Początek (1986)
  6. Amerykańska whisky i inne opowiadania (1990)
  7. Noc, dzień i noc (1991)
  8. Autoportret z kobietą (1994)
  9. Grzechy, cnoty, pragnienia (1997)
  10. Trzy krótkie opowiadania (1999)
  11. Gra z ogniem (1999)

Pisarz zmarł 16 maja 2000 roku w Warszawie. Również po śmierci jest uznawany za twórcę, którego wkład w literaturę i działalność społeczną jest nieoceniony. Dziś niektóre pozycje Szczypiorskiego to powieści, które figurują między innymi na listach lektur szkolnych.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.