Majówkowy Maraton Czytelniczy

Ann Patchett II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ann Patchett II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Ann Patchett to amerykańska pisarka, dziennikarka i publicystka urodzona w 1963 roku. W 2012 roku magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Patchett jest autorką ośmiu powieści i kilku książek non-fiction. Do tej pory w Polsce ukazało się siedem książek Patchett – „Asystentka magika”, „Biegnij”, „Stan zdumienia”, „Taft”, „Belcanto”, „Dziedzictwo” i najnowsza – „Dom Holendrów”.

Życiorys Ann Patchett

Ann Patchett pochodzi z Los Angeles, ale w wieku sześciu lat przeprowadziła się z rodziną do Nashville. Tam ukończyła szkołę średnią – katolicką placówkę prowadzoną przez Siostry Miłosierdzia. Następnie studiowała na Sarah Lawrence College w Nowym Jorku, uczyła się pod okiem Russella Banksa, Grace Paley i Allana Gurganusa. Na studia magisterskie przeniosła się na University of Iowa – zdobywała tam doświadczenie na warsztatach literackich. Jednocześnie uczyła się w Fine Arts Work Center, gdzie w ramach zajęć napisała swoją pierwszą książkę pt. „The Patron Saint of Liars”. Za swoje szczególne osiągnięcia otrzymała prestiżowe stypendium Fundacji Guggenheima.

Pierwsze opowiadanie Patchett ukazało się w „The Paris Review”, gdy pisarka jeszcze studiowała na Sarah Lawrence College. Jej kariera jest związana nie tylko z pisaniem powieści i opowiadań, ale również z pracą dziennikarską i redaktorską. Przez dziewięć lat Patchett pracowała w redakcji „Seventeen”, następnie podejmowała współpracę z takimi czasopismami jak „The New York Times Magazine”, „The Washington Post”, „O, The Oprah Magazine”, „Elle”, „GQ”, „Gourmet” i „Vogue”. Patchett również angażuje się społecznie. Pisarka zauważyła, że jej rodzinnej miejscowości nie ma żadnej konkretnej księgarni. Dlatego wraz z Karen Hayes postanowiła otworzyć własną księgarnię Parnassus Books.

Pełnometrażowo Ann Patchett debiutowała w 1992 roku. Wówczas ukazała się jej pierwsza powieść pt. „The Patron Saint of Liars”. Powieść została zekranizowana w pięć lat później. Druga powieść autorki, „Taft”, ukazała się dwa lata później. To opowieść o przypadkowym spotkaniu nieśmiałej Fay i Johna, których połączy niespodziewana i bardzo intymna relacja. Za tę książkę Patchett otrzymała swoją pierwszą prestiżową nagrodę – Janet Heidinger Kafka Prize.

W 1997 roku ukazała się trzecia powieść pisarki – „Asystentka magika”. W 2001 roku swoją premierę miała czwarta książka pisarki – „Belcanto”, za którą Patchett otrzymała nagrody Orance Prize i PEN/Faulkner Award oraz nominację do National Book Critics Circle Award. W 2007 roku swoją premierę miała powieść „Biegnij”. Cztery lata później ukazała się książka „Stan zdumienia”.

W 2016 roku ukazała się książka „Dziedzictwo”. To rozpisana na wiele głosów saga, której fabuła rozgrywa się na przestrzeni przeszło pięćdziesięciu lat. Patchett ukazuje losy czworga rodziców i sześciorga ich dzieci. Rezonuje tutaj pomysł, który pojawił się w pierwszej książce pisarki – przypadkowe spotkanie, które diametralnie wpływa na rzeczywistość, a jego echo niesie się przez dziesięciolecia.

Dom Holendrów - najnowsza powieść Patchett

Najnowszą powieścią Ann Patchett jest „Dom Holendrów”. To opowieść o rodzinnych więzach, stracie, przebaczeniu i poświęceniu dla innych. Danny i Maeve Conroyowie z drugiej strony ulicy obserwują sceny rozgrywające się w tytułowym domu, który stracili. Posiadłość była spełnieniem ich marzeń i ambicji, ale majątek rodzinny przepadł i pozostały po nim różne wspomnienia – część rodziny nienawidzi domu, część nie może znieść jego straty. Za tę książkę Patchett nominowana była do Nagrody Pulitzera, a magazyny „New York Times” i „Time” uznały ją za jedną z najważniejszych powieści 2019 roku.

Książki Ann Patchett na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ann Patchett w formie papierowej i w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).