Ann Patchett Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ann Patchett Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Ann Patchett to amerykańska pisarka, dziennikarka i publicystka urodzona w 1963 roku. W 2012 roku magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Patchett jest autorką ośmiu powieści i kilku książek non-fiction. Do tej pory w Polsce ukazało się siedem książek Patchett – „Asystentka magika”, „Biegnij”, „Stan zdumienia”, „Taft”, „Belcanto”, „Dziedzictwo” i najnowsza – „Dom Holendrów”.

Życiorys Ann Patchett

Ann Patchett pochodzi z Los Angeles, ale w wieku sześciu lat przeprowadziła się z rodziną do Nashville. Tam ukończyła szkołę średnią – katolicką placówkę prowadzoną przez Siostry Miłosierdzia. Następnie studiowała na Sarah Lawrence College w Nowym Jorku, uczyła się pod okiem Russella Banksa, Grace Paley i Allana Gurganusa. Na studia magisterskie przeniosła się na University of Iowa – zdobywała tam doświadczenie na warsztatach literackich. Jednocześnie uczyła się w Fine Arts Work Center, gdzie w ramach zajęć napisała swoją pierwszą książkę pt. „The Patron Saint of Liars”. Za swoje szczególne osiągnięcia otrzymała prestiżowe stypendium Fundacji Guggenheima.

Pierwsze opowiadanie Patchett ukazało się w „The Paris Review”, gdy pisarka jeszcze studiowała na Sarah Lawrence College. Jej kariera jest związana nie tylko z pisaniem powieści i opowiadań, ale również z pracą dziennikarską i redaktorską. Przez dziewięć lat Patchett pracowała w redakcji „Seventeen”, następnie podejmowała współpracę z takimi czasopismami jak „The New York Times Magazine”, „The Washington Post”, „O, The Oprah Magazine”, „Elle”, „GQ”, „Gourmet” i „Vogue”. Patchett również angażuje się społecznie. Pisarka zauważyła, że jej rodzinnej miejscowości nie ma żadnej konkretnej księgarni. Dlatego wraz z Karen Hayes postanowiła otworzyć własną księgarnię Parnassus Books.

Pełnometrażowo Ann Patchett debiutowała w 1992 roku. Wówczas ukazała się jej pierwsza powieść pt. „The Patron Saint of Liars”. Powieść została zekranizowana w pięć lat później. Druga powieść autorki, „Taft”, ukazała się dwa lata później. To opowieść o przypadkowym spotkaniu nieśmiałej Fay i Johna, których połączy niespodziewana i bardzo intymna relacja. Za tę książkę Patchett otrzymała swoją pierwszą prestiżową nagrodę – Janet Heidinger Kafka Prize.

W 1997 roku ukazała się trzecia powieść pisarki – „Asystentka magika”. W 2001 roku swoją premierę miała czwarta książka pisarki – „Belcanto”, za którą Patchett otrzymała nagrody Orance Prize i PEN/Faulkner Award oraz nominację do National Book Critics Circle Award. W 2007 roku swoją premierę miała powieść „Biegnij”. Cztery lata później ukazała się książka „Stan zdumienia”.

W 2016 roku ukazała się książka „Dziedzictwo”. To rozpisana na wiele głosów saga, której fabuła rozgrywa się na przestrzeni przeszło pięćdziesięciu lat. Patchett ukazuje losy czworga rodziców i sześciorga ich dzieci. Rezonuje tutaj pomysł, który pojawił się w pierwszej książce pisarki – przypadkowe spotkanie, które diametralnie wpływa na rzeczywistość, a jego echo niesie się przez dziesięciolecia.

Dom Holendrów - najnowsza powieść Patchett

Najnowszą powieścią Ann Patchett jest „Dom Holendrów”. To opowieść o rodzinnych więzach, stracie, przebaczeniu i poświęceniu dla innych. Danny i Maeve Conroyowie z drugiej strony ulicy obserwują sceny rozgrywające się w tytułowym domu, który stracili. Posiadłość była spełnieniem ich marzeń i ambicji, ale majątek rodzinny przepadł i pozostały po nim różne wspomnienia – część rodziny nienawidzi domu, część nie może znieść jego straty. Za tę książkę Patchett nominowana była do Nagrody Pulitzera, a magazyny „New York Times” i „Time” uznały ją za jedną z najważniejszych powieści 2019 roku.

Książki Ann Patchett na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ann Patchett w formie papierowej i w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.